Koronavirüs nedeniyle ekonominin aksadığı şu günlerde, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından milyonlarca aileye destekler devam ediyor. Yardım kapsamında vatandaşlara maddi yardım, gıda yardımı, elektrik yardımı ve yakacak yardımı hizmeti veriliyor. Bu yardımdan daha fazla kişinin yararlanabilmesi için de şartlar düşürüldü. Yardıma ihtiyacı olan vatandaşlar da gıda yardımının nasıl yapılacağını, maddi yardım başvurunun nasıl gerçekleştirileceğini araştırmaya devam ediyor. Vatandaşların Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde bulunan Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğüne başvurarak alabilecekleri yardımlar şu şekilde:

KÖMÜR YARDIMI

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, yakacak ihtiyacı olan tüm vatandaşlara kömür desteği verecek. Verilecek kömür miktarı ise aile başına 500 kg olarak belirlendi. Bu nedenle kömür talep eden aileler, kısa süre içinde kömür alabilecek.

GIDA YARDIMI

Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü, gıda ve giyim ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için de çalışmalarını sürdürüyor. Yardımlardan yararlanmak isteyen vatandaşların, hızlı bir şekilde Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğüne başvurması gerekiyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu, erzak ve gıda yardım 2021

PARA YARDIMI BAŞVURUSU

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen para yardımlarıyla ilgili detaylar da beli oldu. Yapılan çalışma kapsamında yaşlı vatandaşlara aylık 672 TL maddi yardım yapılacak. Vatandaşlarımızın bu yardımı alabilmesi için başvuru gerçekleştirmesi gerekiyor.

ELEKTRİK FATURASI YARDIM BAŞVURUSU

Elektrik faturası yardım başvurusu için şu anda herhangi bir başvuru talebi alınmıyor. Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü kararıyla sistemde ihtiyaç sahibi olarak belirlenen vatandaşların faturaları ödenmeye devam ediyor. Yapılan çalışma kapsamında fatura yardımı vatandaşlara direkt olarak ödenmiyor, faturalarından düşülüyor. Yardım kapsamında ailenin büyüklüğüne göre aylık 75 kWh ile 150 kWh arasında destek sağlanıyor.

YARDIM BAŞVURULARI NEREYE YAPILIYOR?

Kömür, gıda ve para yardımına yapılacak başvurular, internet üzerinden online olarak yapılamıyor. Kişilerin bizzat yaşadıkları bölgede bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurması ve sonuç beklemesi gerekiyor.