Akaryakıta zam geldi İzmir'de benzin fiyatı 7 liranın üstüne çıktı

Benzine 11 motorine ise 15 kuruşluk zammın ardından İzmir'de benzinin fiyatı 7 lira 15 kuruş, motorinin fiyatı ise 6 lira 54 kuruşa yükseldi.

İzmir 17.07.2019, 15:43 17.07.2019, 15:43
Akaryakıta zam geldi İzmir'de benzin fiyatı 7 liranın üstüne çıktı

Türkiye genelinde benzin ve motorine zam geldi. Yapılan açıklamada motorinin litresine 15 kuruş, benzinin litresine ise 11 kuruş zam yapıldı. Artışlar, bugün itibarıyla gerçekleşti. 

Buna göre İzmir'de benzinin fiyatı 7 lira 15 kuruş, motorinin fiyatı ise 6 lira 54 kuruş oldu. İzmir'de daha önce benzin 7 liradan, motorin ise 6 lira 43 kuruştan satılıyordu. Ancak bu rakamlar, bütün benzin istasyonlarında aynı değil. Rekabet nedeniyle akaryakıt firmalarının benzin ve motorinde belirlediği fiyatlar, akaryakıt şirketlerinin politikalarına göre ufak değişiklikler gösterebiliyor. 

EN SON BENZİNE ZAM GELMİŞTİ

Akaryakıt fiyatlarına en son 2 Temmuz tarihinde zam yapılmıştı. Benzine 27 kuruş zam yapılmış ancak eşel mobil sistemi nedeniyle zam pompaya yansımamıştı. Likit Petrol Gazı (LPG)'de ise son olarak 19 kuruşluk indirim yapılmış ve İzmir'de otogazın fiyatı 3 lira 55 kuruşa düşmüştü.

ULUSLARARASI GELİŞMELER FİYATLARI ETKİLİYOR

Uluslararası alanda yaşanan problemler, petrol ve akaryakıt fiyatlarını etkileyen en önemli faktörlerden biri oluyor. İran odaklı gerilimler, benzinin ve motorinin fiyatlarını etkiliyor. Uluslararası piyasalarda benzinin ton fiyatının 633 dolardan 684 dolara, motorinin ise 583 dolardan 611 dolara yükselmesi, iç piyasadaki akaryakıt fiyatlarının artmasına sebep oluyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'i başarılı buluyor musunuz?
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'i başarılı buluyor musunuz?