Dünya devi Volkswagen, İzmir'e fabrika açıyor

Dünyaca ünlü otomotiv devi Volkswagen'in İzmir Torbalı'da açmayı planladığı fabrika için geri sayım başladı.

İzmir 24.06.2019, 15:56 28.06.2019, 14:13
Dünya devi Volkswagen, İzmir'e fabrika açıyor

Dünyaca ünlü otomotiv devi Volkswagen, İzmir'e fabrika açıyor. Yıllardır gündemde olan ancak bir türlü hayata geçmeyen projeyle ilgili Volkswagen yetkilileri, geçtiğimiz günlerde Ankara'ya gelerek bazı görüşmelerde bulundu.

Alman basınında çıkan haberlere göre; Türkiye'nin yeni fabrika konusunda Bulgaristan'la çekiştiği ancak Türkiye'nin bu yarışta önde olduğu ifade edildi.

Otomobil sektöründe Türkiye'deki birikim ve kalifiye eleman seviyesinin, Bulgaristan'ın önünde olduğu ifade eden yetkililer, yeni fabrika'nın 2001 yılında Opel'in bulunduğu arazide kurulmasının düşünüldüğünü belirtti.

5 BİN KİŞİ ÇALIŞACAK

Olağanüstü bir durum yaşanmaması halinde İzmir'de kurulması beklenen fabrikada, 5 bin kişinin çalışacağı ve Skoda'nın Karoq ile Seat'ın Ateca modelinin üretileceği ifade ediliyor. Volkswagen Grubu, bu yatırım için 1,3 milyar ile 2 milyar euro arasında bir fiyat belirledi.

Yeni fabrikanın nereye kurulacağıyla ilgili resmi karar, 2019 yılının Kasım ayında Volkswagen tarafından resmi olarak açıklanacak.

Volkswagen Grubu, geçtiğimiz yıl Türkiye'de 120 bin araç satmıştı. Otomotiv devi, geçtiğimiz yıl araçlardaki yeni teknolojiler için 44 milyar euroluk bir yatırım yapmayı planladıklarını ifade etmişti.

OPEL FABRİKASI TORBALI'DA KURULMUŞTU

İzmir'in Torbalı ilçesinde yer alan Opel fabrikası, 1989'da kurulmuş ve 2001'de ani bir kararla kapatılmıştı. Opel, Torbalı'da bulunan fabrikanın kuruluş amacını "Türkiye'de üretilen araçların yurt dışına ihraç edilmesi" olarak belirtmiş ancak fabrika daha çok montaj atölyesi olarak işlem görmüştü.

Opel, 1989 yılında kurulan fabrika için yaklaşık olarak 20 milyon dolar harcamıştı. Kapanan Opel fabrikasında, yaklaşık olarak 200 işçi çalışıyordu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'i başarılı buluyor musunuz?
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'i başarılı buluyor musunuz?