Eğitimde Yönetim ve İnovatif Eğitim Liderliği Semineri başladı

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından göreve yeni başlayan eğitim yöneticilerine otuz saatlik hizmet içi eğitim verilecek.

İzmir 08.10.2019, 11:56 08.10.2019, 11:56
Eğitimde Yönetim ve İnovatif Eğitim Liderliği Semineri başladı

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Mesleki Gelişim Akademisi çalışmaları kapsamında, göreve yeni başlayan eğitim yöneticileri, 'Eğitimde Yönetim ve İnovatif Eğitim Liderliği Semineri'ne katılacak.

Hafta boyu sürecek olan seminerlerde 450 göreve yeni başlayan müdür ve müdür yardımcısı; Öğretmene Hizmet Sosyal ve Kültürel Faaliyetler Daire Başkanı Uğur Kılıç, Prof. Dr. Ahmet Aypay, Doç. Dr. Eren Ceylan, Kamu Yönetimi Uzmanı Nihat Aytürk, Dr. Hakan Toytok, Doç. Dr. Mustafa Sever ve Milli Eğitim Bakanlığı Danışmanı Dr. Türker Toker gibi birbirinden değerli isimlerle bir araya gelecek.

ETKİNLİK KARABAĞLAR'DA DÜZENLENİYOR

Karabağlar Halk Eğitimi Merkezi Konferans Salonu'nda gerçekleşen seminerin açılış programında; Öğretmene Hizmet Sosyal ve Kültürel Faaliyetler Daire Başkanı Uğur Kılıç, İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İlker Erarslan ve Karabağlar İlçe Milli Eğitim Müdürü Metin Ender Karabulut ile çok sayıda eğitim yöneticisi hazır bulundu.

Yeni eğitimciler, Eğitimde Yönetim ve İnovatif Eğitim Liderliği Semineri'ne katılıyor

Programın açılış konuşmasında eğitimler hakkında katılımcıları bilgilendiren İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İlker Erarslan, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün üç yıldır yürüttüğü Mesleki Gelişim Akademisi çalışmaları kapsamında, alanında uzman isimlerin eğitimcilerle bir araya geldiğini ifade etti. Yeni atanan okul ve kurum yöneticilerine yönelik düzenlenen hizmet içi eğitimin iletişim ve koordinasyonu güçlendireceğini kaydeden Erarslan, eğitimlerin tüm yöneticilere faydalı olmasını temenni etti. Eğitim yöneticilerine yeni görevlerinin hayırlı olması dilekleriyle açılış konuşmasına başlayan İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, eğitim yöneticilerinin okullarında oluşturacağı iklimin büyük önem arz ettiğini belirtti.

"İNSAN İNSANIN GÖLGESİNDE YETİŞİR"

"Bu ülkenin şarkısını söyleyecek bir nesli yetiştirmek adına çıktığınız bu yolda, çocuğun kalbine ve zihnine hitap edeceksiniz." diyen Yahşi, eğitim yöneticilerine bol kitap okuyarak ve istişarelerde bulunarak kendilerini geliştirmeleri konusunda önerilerde bulundu.

Konuşmasında kurum kültürünün önemine değinen Yahşi, "Dünya üzerindeki hiçbir şey, ateşlenmiş bir insan ruhu kadar güçlü değildir." diyerek eğitim yöneticilerinin kurumlarında fark yaratması gerektiğini vurguladı.

Yeni eğitimciler, Eğitimde Yönetim ve İnovatif Eğitim Liderliği Semineri'ne katılıyor

Yaptığı konuşmada eğitim yöneticilerine seslenen Yahşi, şunları söyledi: "İletişiminiz her daim üst düzeyde olsun. Dikta ile değil ikna ile iletişim kurarsanız her işte başarılı olursunuz. Okulun kapısındaki güvenlik görevlisinden, müdür yardımcısına kadar herkes ile iletişiminize azami önem verin. İnsan, insanın gölgesinde yetişir. Bu işi aşkla ve şevkle yapan, hak ve adaletten ayrılmayan yöneticiler için başarı kaçınılmazdır."

"KUTADGU BİLİG, BAŞUCU KİTABI NİTELİĞİNDEDİR"

Ardından söz alan Öğretmene Hizmet Sosyal ve Kültürel Faaliyetler Daire Başkanı Uğur Kılıç, eğitim yöneticileriyle kendisi için başucu kitabı niteliği taşıyan eserlerden biri olan Yusuf Has Hacip'in 'Kutadgu Bilig' adlı eserini paylaştı.

Kılıç, konuşmasında 1000 yıl önce yazılan bu eserde, yöneticiler için sekiz altın tavsiye bulunduğunu söyleyerek bu tavsiyelerin ilkinin, yöneticinin inancına vurgu yaptığını kaydetti. "Kutadgu Bilig'de inançlı olmak, yaptığı vazifeye inanmakla açıklanır. Vazifenizi ifa ederken karşınıza çıkan zorluklara direnç gösterme ve o zorluklarla mücadele etme anlamında müthiş bir inancınız olmalı." diyen Kılıç, eğitim yöneticilerinin çocuklar ve öğretmenler için birer rol model olması gerektiğinin altını çizdi. Adil, merhametli, alçak gönüllü, sabırlı ve kanaatkâr olmanın yöneticilere çok şey katacağını belirten Kılıç, "Şahsi kanaatle değil, akılla karar almalısınız." diyerek yöneticilere tavsiyelerde bulundu.

Yeni eğitimciler, Eğitimde Yönetim ve İnovatif Eğitim Liderliği Semineri'ne katılıyor

Konuşmaların ardından Öğretmene Hizmet Sosyal ve Kültürel Faaliyetler Daire Başkanı Uğur Kılıç, 'Adab-ı Muaşeret ve Protokol Kuralları' sunumuyla eğitim yöneticileriyle bilgilerini paylaştı. 7-10 Ekim tarihleri arasında sürecek olan eğitimlerde, eğitim yöneticileri 'Okul Yönetim Süreçlerinde Ölçme ve Değerlendirme Uygulamaları ve Kullanımı, Okul Gelişimi ve Yönetimi, Okul Kültürü ve Liderlik, Yönetimde Motivasyon ve Özgüven' gibi birbirinden farklı konu başlıklarıyla alanında uzman isimlerden eğitim alacak.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'i başarılı buluyor musunuz?
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'i başarılı buluyor musunuz?