Foça Gerenköy’de İZSU’nun Atık Su Arıtma Tesisi hizmete girdi

İzmir’in Foça ilçesine bağlı Gerenköy’de İzmir Büyükşehir Belediyesi kuruluşu İZSU tarafından Atık Su Arıtma Tesisi açıldı.

İzmir 07.06.2020, 16:48
Foça Gerenköy’de İZSU’nun Atık Su Arıtma Tesisi hizmete girdi

Son Dakika İzmir haberleri… İzmir’de ileri biyolojik yöntemle çalışan yeni bir atık su arıtma tesisi hizmete girdi. İZSU Genel Müdürlüğü tarafından 13 milyon TL’lik bir yatırımla Foça’da yapılan tesis 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde açıldı. Törene İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in yanı sıra, İzmir Milletvekili Atilla Sertel, Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, İZSU Genel Müdürü Aysel Özkan ve İzmir’deki ilçe belediye başkanları ile İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bürokratları katıldı. Açılışta çevrenin korunması ve kaynakların verimli kullanılması konularına vurgu yapan Başkan Tunç Soyer, kaynakların gelecek kuşaklara aktarılması için çalıştıklarını ifade etti. Foça Gerenköy İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi, Foça ve Yeni Foça’nın ardından ilçeye kazandırılan üçüncü arıtma tesisi oldu ve bu 3 tesis için toplam 43 milyon TL’lik yatırım yapıldı.

BAŞKAN TUNÇ SOYER’DEN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

İzmir Foça Gerenköy Atık Su Arıtma Tesisi açılışında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, tesisin çevrenin ve doğal kaynakların korunmasına katkı sağlayacağını dile getirdi. Tesisi 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde açtıklarının vurgusunu yapan Başkan Soyer, tesisin hayata geçmesi ile bölgedeki fosseptiklerde biriken atık suların vidanjör vasıtası ile arıtma tesislerine iletilmesinin sona erdiğini, bu sayede maliyetin düştüğünü kaydetti. 39’u biyolojik, 6’sı doğal toplam 68 arıtma tesisi ile atık su arıtma hizmeti verdiklerini kaydeden Başkan Soyer, İzmir genelinde atık su arıtım hizmetlerinden yararlanan İzmirlilerin oranının yüzde 98,6’ya ulaştığını kaydetti. İzmir’in Avrupa Birliği standartlarına göre su arıtımında Türkiye’de lider kent konumunda olduğunu söyleyen Başkan Soyer, TÜİK verilerine göre de kişi başına arıtılan atık su miktarına göre İzmir’in Türkiye’de ilk sırada olduğunu hatırlattı.

KEMALPAŞA VE MORDOĞAN’DA TESİSLER KURULACAK

Kemalpaşa Ulucak’ta ve Karaburun Mordoğan’da ileri biyolojik arıtma tesisleri kurulacağı müjdesini de veren Başkan Tunç Soyer, Yeni Foça ve Foça su depolarını besleyecek Musabey Kuyuları İçmesuyu Arıtma Tesisi’nin inşaatının da sürdüğü bilgisini paylaştı. Kemalpaşa, Havza, Bayındır ve Torbalı atık su arıtma tesislerinden arıtılmış suların sulamada kullanımı için çalışmaların da devam ettiğini kaydeden Başkan Tunç Soyer, Gerenköy Atık Su Arıtma Tesisi’nde arıtılan suların da bu kapsamda değerlendirilmesini hedeflediklerini dile getirdi.

FOÇA VE MENEMEN İLÇELERİNE HİZMET VERECEK

21 bin metrekarelik alana kurulan Foça Gerenköy İleri Biyolojik Arıtma Tesisi, Foça’nın Kemal Atatürk, Fevzi Çakmak, Yenibağarası, Hacıveli, Kazım Dirik, Koca Mehmetler ve Yeniköy Mahallelerinin yanı sıra Menemen Villakent, Musabey, Çavuşköy ve Kesik Mahallelerine hizmet verecek. Günde 2 bin 600 metreküp evsel atık suyun arıtılacağı tesisin 16 bin kişiye hizmet vermesi planlanıyor.

Yorumlar (0)