Foça’da “Sakin Şehir” hareketi

İzmir Foça Belediyesi, ilçenin Cittaslow belediyeler birliğine girmesi için çalışma başlattı. Yol haritası yapılan tanıtım toplantısında görüşüldü.

İzmir 20.08.2019, 22:13 20.08.2019, 22:15
Foça’da “Sakin Şehir” hareketi

Sakin Şehir anlamına gelen Cittaslow, İtalya’da ortaya çıkmış ve tüm dünyaya yayılmıştı. Türkiye’nin farklı bölgelerinden ilçelerin de katıldığı Cittaslow hareketine, İzmir’in Seferihisar ilçesi de 2009 yılında kabul edilmişti. Foça Belediyesi de Cittaslow’a üye olmak için harekete geçti. İlk adım olarak Beşkapılar Kalesi’nde bir tanıtım toplantısı düzenlendi ve Cittaslow Türkiye Teknik Koordinatörü Bülent Köstem toplantıda sunum yaparak “Yavaş Şehir” kavramını, sistemin nasıl işlediğini  ve üyelik sürecini anlattı.

FOÇA “SAKİN ŞEHİR” OLACAK

Foça’nın Cittaslow’a üye olma sürecini Foça Belediyesi Meclis Üyesi Hakan Barçın’ın yürüteceği kaydedildi. İlçede bulunan STK’ların temsilcileri ve Foçalıların katıldığı tanıtım toplantısını Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz organize etti. Burada bir konuşma yapan Başkan Gürbüz, Foça’nın doğasını korumak için sakin şehir hareketine katılmak istediklerini, bu süreçle birlikte Foça’nın tarihinin ve kültürünün ön plana çıkacağını, kaliteli, yaşanılabilir ve sakin bir kentin bu sayede oluşacağını kaydetti. Cittaslow ile birlikte, çiftçinin ve esnafın da yüzünün güleceğini söyleyen Başkan Gürbüz, dünya ölçeğinde bir birliğe katılarak bu tecrübeden faydalanmak ve doğru hedefe ulaşmak gerektiğini dile getirdi.

SÜRECİ TUNÇ SOYER DESTEKLİYOR

Sakin şehir hareketine üye olmak için yola çıktıklarını söyleyen Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, bu yolda en büyük destekçilerinin Cittaslow Türkiye Koordinatörü ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer olduğunu söyledi. Foça’nın geleceği için çalıştıklarını kaydeden Başkan Gürbüz, ilçede ayrıca Foça Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin de kurulduğu bilgisini paylaştı. Cittaslow (Sakin Şehir) belediyeler birliğine, bu güne kadar dünyada 32 ülke ve 252 kent üye oldu. İlk olarak İtalya’da kurulan hareket, öz değerlere sahip çıkılması ve küreselleşmenin getirdiği tehlikelerden korunması yönünde bir alt metne sahip.

Yorumlar (0)
11°
açık
Günün Anketi Tümü
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'i başarılı buluyor musunuz?
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'i başarılı buluyor musunuz?
Namaz Vakti 25 Ocak 2020
İmsak 06:50
Güneş 08:15
Öğle 13:29
İkindi 16:09
Akşam 18:32
Yatsı 19:52