İzmir Avukatı Cansu Şirin: Boşanma İçin Makul Sebepleri Kanıtlamak Gerekir

Avukat Cansu Şirin, eşinden boşanmayı isteyen kişilerin makul sebeplerle mahkemeye başvurması ve bu sebepleri kanıtlaması gerektiğine dikkat çekti.

İzmir 17.11.2021, 00:24
İzmir Avukatı Cansu Şirin: Boşanma İçin Makul Sebepleri Kanıtlamak Gerekir

Eşiyle anlaşamayan, artık hayatına tek başına devam etmek isteyen ve bu konu hakkında araştırmalarını sürdüren kişiler, özellikle eşinin boşanmak istememesi halinde sürecin nasıl yürüyeceğini merak ediyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Avukat Cansu Şirin, çekişmeli boşanma davalarının anlaşmalı boşanma süreçlerine göre daha uzun sürdüğünü ancak kişinin mahkemeye makul sebepler sunması halinde boşanmanın gerçekleşebileceğini ifade etti.

“EĞER EŞİNİZİN KUSURLU OLDUĞUNU KANITLARSANIZ EŞİNİZ İSTEMESE DAHİ BOŞANABİLİRSİNİZ”

izmir boşanma avukatı Cansu Şirin, yaptığı açıklamada “Çekişmeli boşanma davası tek taraflı olarak açılabilir. Karşı taraf hala sizi sevdiği için ya da sırf boşanma sürecini uzatıp tazminat, nafaka gibi yükümlülüklerden kaçmak amacıyla size maddi - manevi zarar vermek için boşanmak istemiyorum şeklinde beyanda bulunabilir. Çekişmeli boşanma süreci önemlidir. Özellikle de karşı tarafın boşanmayı reddetmesi halinde boşanma sebeplerinizi mahkemeye kanıtlamanız gerekmektedir. Dava dilekçesinde boşanma sebepleri belirtilmeli, bu iddiaları kanıtlayacak deliller ve tanıklar sunulmalı, mahkeme tarafından verilen sürelere uygun şekilde dava yürütülmelidir. Bu nedenle de avukattan hukuki destek alınması elzemdir. Eğer boşanma sebeplerinizi kanıtlar ve eşinizin boşanma evlilik birliğinin temelinden sarsılmasında kusurlu olduğunu kanıtlarsanız eşiniz istemese dahi boşanabilirsiniz. Ancak davanızı ispat edemezseniz davanız reddedilir ve 3 yıl boyunca dava açamazsınız.” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)