İzmir Buca Metrosu için ihaleye çıkılacak

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Buca Metrosu için yakında uluslararası bir ihaleye çıkılacağını dile getirdi.

İzmir 12.01.2021, 14:14
İzmir Buca Metrosu için ihaleye çıkılacak

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Belediye Meclisi’nin Ocak ayı toplantısında konuştu. Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezinde yapılan meclis toplantısında konuşan Başkan Soyer, İzmir’de İZSU’da konut dışı abone sayısının 140 bin 175 olduğunu, indirim uygulanacak abone sayısının ise 108 bin 155 olduğunu kaydetti. “Bu karar ile İZSU, su ve atıksu bedelinden 16 milyon 360 bin lira, katı atık bertaraf bedelinden ise 3 milyon 300 bin lira feragat etmiş olacak” diyen Başkan Soyer, kararın İzmir’e ve esnafa hayırlı olmasını diledi. Pasaport İskelesi tadilatı esnasında Urla’da geçici olarak getirilen Agamemnon isimli yüzer iskeleyle ilgili tartışmalar hakkında da açıklama yapan Başkan Soyer, bundan sonra yalana yalan diyeceğini, bu adı kendisinin vermediğini ve geçici bir iskele olduğunu söyledi. Türkiye’de hoşgörüsüzlük ikliminin hakim kılındığını söyleyen Başkan Soyer, Agamemnon adının yanında İzmir’de Efes, Klazomenai ve Eritrai isimlerinin de olduğunu, bunların ne yapılacağını sordu. Köy-Koop eleştirilerine de yanıt veren Soyer, Köy-Koop çatısı altındaki her bir kooperatifin kendi araçlarında Köy-Koop logosu kullandıklarını, merkez yönetimin başka mülkünün olmadığını ve iddiaların asılsız olduğunu dile getirdi.

İZMİR BUCA METROSU İÇİN İHALEYE ÇIKILACAK

İzmir Buca Metrosu hakkında açıklamalarda bulunan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, yıl içinde 400 otobüs ve 2 arabalı feribot aldıklarını, bunlara 136 milyon TL ödediklerini kaydetti. Buca Metrosu’nun hala temelinin atılmadığı eleştirilerini cevaplayan Başkan Soyer, bu durumun pandemiden ve İzmir’de yaşanan depremden kaynaklandığını söyledi. Belediyenin Buca Metrosu için 490 milyon euroluk konsorsiyum sağladığını söyleyen Soyer, yakında uluslararası bir ihaleye çıkılacağını kaydetti.

Yorumlar (0)
10°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 23 Ocak 2021
İmsak 06:51
Güneş 08:17
Öğle 13:28
İkindi 16:07
Akşam 18:30
Yatsı 19:50