İzmir Ege Üniversitesi teknoloji alanında en iyi üniversiteler arasında

İzmir Ege Üniversitesi, Türkiye Patent Haritası Raporu’na göre 15 teknoloji alanı içinde 6 alanda ilk 5 üniversite arasında yer aldı.

İzmir 11.06.2020, 14:34
İzmir Ege Üniversitesi teknoloji alanında en iyi üniversiteler arasında

Patent Effect tarafından yayınlanan Türkiye Patent Haritası 2020 Raporu ortaya çıktı. İzmir Ege Üniversitesi’nin farklı alanlarda gösterdiği başarı tescillendi. Raporda değerlendirilen 15 teknoloji alanı içinde 6 alanda ilk 5 üniversite arasında yer alan Ege Üniversitesi, 60 lisanslama – devir performansının üniversiteler arasındaki dağılımında da 4 patent ile üçüncü oldu. Türkiye’de faaliyet yürüten firmaların, kurumların, üniversite ve kişilerin patent başvurularının analiz edildiği Patent Haritası Raporu’nda ülkemizin teknoloji yetkinlik haritası ortaya çıkarıldı. Seçilen 15 teknoloji alanında patent analizi yapıldı ve her alan için ayrı parametreler baz alındı. Ege Üniversitesi’nin dereceye girdiği patenler şunlar oldu; Mikro-organizmalar ve genetik, nanoteknoloji, ilaç teknolojileri, gıda-içecek teknolojileri, çevre-yeşil teknolojileri ve biyoteknoloji alanı.

İZMİR EGE ÜNİVERSİTESİ’NİN BAŞARISI

İzmir Ege Üniversitesi mikro-organizmalar ve genetik alanında 6 patenti ile beşinci, nanoteknoloji alanında 3 patenti ile beşinci, ilaç teknolojileri alanında 16 patent ile üçüncü, gıda-içecek teknolojileri alanında 5 patent ile dördüncü, çevre-yeşil teknolojileri alanında 2 patent ile beşinci, biyoteknoloji alanında 7 patent ile beşinci oldu. 60 adet lisanslama – devir performansının üniversiteler arasındaki dağılımında ise Ege Üniversitesi 4 patent ile Uludağ ve Düzce Üniversiteleri ile birlikte üçüncü oldu. Ege Üniversite Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, görevde oldukları süre içinde hayata geçirdikleri yeni yönetim anlayışı ile üniversite-sanayi, Ar-Ge ve inovasyon ile yenilikçilik alanlarında önemli çalışmalar gerçekleştirdiklerini dile getirdi. Ege Üniversitesi’nin 5 üniversite içinde yer aldığını kaydeden Rektör Budak emeği geçenlere teşekkür etti.

Yorumlar (0)