İzmir Narlıdere metro hattı inşaatı son durum, Narlıdere metrosu durakları, ne zaman açılacak?

Son Dakika İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan, Fahrettin Altay – Narlıdere Metro hattının ilk tünelinde kesintisiz bağlantı sağlandı.

İzmir 09.03.2021, 13:00
İzmir Narlıdere metro hattı inşaatı son durum, Narlıdere metrosu durakları, ne zaman açılacak?

Son dakika İzmir haberleri… Hafif raylı sistemin geliştirilmesi amacıyla çalışmalarını sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesinin toplu ulaşımdaki en önemli yatırımlarından biri olan Fahrettin Altay - Narlıdere metro hattında önemli bir aşamaya gelindi. Yükleniciliğini Gülermak AŞ'nin üstlendiği inşaatın gidiş-geliş olmak üzere iki hat üzerinde tünel açma makinesi (TBM) ile devam eden kazı çalışmalarında, Fahrettin Altay ile Narlıdere Kaymakamlık İstasyonunu birbirine bağlayan 7,2 kilometrelik hatta kazı tamamlandı. Tünel çalışmalarında ilk TBM 4 bin 567 metre ilerleme sağlarken, daha sonra devreye alınan ikinci TBM ile de 2 bin 551 metrelik tünel kazıldı. Böylece, tünel açma makineleri ile kazılan toplam tünel uzunluğu 7 bin 118 metreye ulaştı. Daha önce Balçova, Çağdaş, Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Narlıdere ve Şehitlik istasyonlarını birleştiren tünelde son istasyona gelindi. Diğer tünelin ise ilerleyen süreçte tamamen açılması öngörülüyor. İzmir Narlıdere metro hattı inşaatı son durum, Narlıdere metrosu durakları ve ne zaman açılacak, ne zaman bitiyor soruları yanıt buldu. Tünellerin birleşme anını takip eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Narlıdere Metrosunda çok önemli bir kilometre taşı, çok önemli bir dönüm noktası. Tünelin ucundan ışığı gördük. İlk tünel bitti. Şimdi buranın betonlanması ile ilgili bir süreç başlıyor. İkinci tünel de 3-4 ay içinde bitmiş olacak. Öngörülen tarihte, takviminde yürüyor proje. Bütün arkadaşlarımın eline emeğine sağlık. Pandemiye, depreme, bütün felaketlere rağmen hiçbir şey aksamadan vaktinde devam ediyor. Arkadaşlarım muazzam bir başarı hikayesi yazıyor burada. Her biriyle iftihar ediyorum” dedi.

Son Dakika İzmir Narlıdere metro hattı inşaatı son durum

İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Buğra Gökçe, “Başkanımızın koyduğu hedef doğrultusunda İzmir’i demir ağlarla örüyoruz. En önemli aşamaydı. Tünelin ucunda ışığı gördüğümüz gün. Diğer taraftan Çiğli Tramvayı’nda temel attık, hızla Çiğli’yi raylı sistemle buluşturacağız. Buca Metrosunu bu yıl inşaatına başlayacak bir hale getireceğiz. Olağanüstü büyük bir hamle. Türkiye’de bu kadar raylı sistemi aynı anda yapan bir belediye olması da çok mümkün değil” dedi. İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Eser Atak ise “İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak en büyük yatırımlarımızı toplu ulaşım sistemlerine yapıyoruz. Biliyoruz ki trafik sorununun çözümü büyük kentlerde toplu taşımayı geliştirmekle mümkündür” diye konuştu.

İzmir Narlıdere metrosu ne zaman açılacak?

İzmir Narlıdere metrosu 2022 yılının sonunda açılacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi Banliyö ve Raylı Sistem Yatırımları Dairesi Başkanı Mehmet Ergenekon, “Bir eşik noktasını geride bırakıyoruz. 7,2 kilometre uzunluğunda bir tünelimiz tamamen hazır hale geldi. İlerleyen süreçte beton işlerimiz tamamlanmış olacak. Elektromekanik ve istasyon işlerimiz devam edecek. Söz verdiğimiz gibi süresinde, 2022 sonunda işletmeye almayı planlıyoruz” şeklinde konuştu.

İzmir Narlıdere metrosu durakları

  • Balçova
  • Çağdaş
  • Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi
  • Güzel Sanatlar Fakültesi
  • Narlıdere
  • Şehitlik
  • Kaymakamlık

Yapılan çalışmalarda kazılan tünelin uzunluğu ise 4907 metreye ulaştı. Açılan toplam tünel uzunluğu ise 12 bin 25 metreyi bulmuş oldu. Hattaki toplam tünel kazılarının ise yüzde 83’ü tamamlanmış oldu. Fahrettin Altay-Narlıdere metro hattı 7 duraktan oluşuyor. Büyükşehir, bu hatla birlikte hafif raylı sistem ağındaki istasyon sayısını 24’e, raylı sistemin uzunluğunu da 186,5 kilometreye ulaştırmış olacak. Çalışmaların tamamlanmasıyla, Bornova EVKA-3’ten metroya binenler, Narlıdere Kaymakamlığı’na kadar aktarmasız gidebilecek. Metro hattı 2022’de tamamlanacak.

Yorumlar (0)