İzmir’de 2022 kentsel dönüşüm yılı olacak

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, yeni projelerden kentin çözüm bekleyen sorunlarına, turizmden tarıma kadar basın mensuplarının tüm sorularını yanıtladı.

İzmir 30.12.2021, 15:53
İzmir’de 2022 kentsel dönüşüm yılı olacak

Son dakika İzmir haberleri… İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, yerel basının temsilcileriyle bir araya geldi. Tarihi Havagazı Fabrikası’nda düzenlenen sohbet toplantısına İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Buğra Gökçe ve İzmir Büyükşehir Belediyesi bürokratları katıldı. Başkan Soyer toplantıda Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından koordine edilen Çeşme Projesi, Çevre Şehircilik ve İklimlendirme Bakanlığı tarafından planlama süreci işleyen İnciraltı bölgesi, 30 Ekim depreminde hasar gören İzmir Büyükşehir Belediyesi ana hizmet binası, Hilton Oteli’nin boşalttığı bina ve Basmane çukurunun geleceğine ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Kentsel dönüşüm konusunda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başkan Soyer, kentsel dönüşümde 2022’de yepyeni bir modeli hayata geçireceklerini duyurdu.

Hilton İzmir oteli sorunu çözülecek

Uzun yıllar otel olarak kullanıldıktan sonra tahliye edilen ve bir süredir atıl duran binaya ilişkin bilgi veren Başkan Soyer, “Binayla ilgili uzun zamandır bir müzakere süreci devam ediyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak yüzde 22,5 hissemiz var. Bu hissenin gücüne dayanarak oradaki tıkanıklığı aşmaya çalışıyoruz. Şu an için sona yaklaştığımızı söyleyebilirim. 2022 yılı içinde bu süreci tamamlayacağız” dedi.

“Basmane Çukuru’nu 2022'de çözeceğiz”

Hukuki nedenlerle inşaat çalışmaları duran ve yıllardır kent gündemini meşgul eden Basmane’deki arazi hakkında da açıklamalarda bulunan Başkan Soyer, “4 kere biz gittik. TMSF başkanımıza İstanbul'da birçok görüşme yapıldı. Burasının İzmir için bir çıban başı olduğunu çok büyük kayıp, utanç olduğunu düşünüyorum. İçime sindiremiyorum. Bu şehirde yaşayan bir insan olarak bundan utanıyorum, bunu çözmek için ne gerekiyorsa yapıyoruz. 2022 içinde bunu bitireceğiz, bu utançtan bu şehri kurtaracağız” dedi.

Çeşme ve İnciraltı projeleri

Çeşme ve İnciraltı projeleriyle ilgili sorulara da yanıt veren Başkan Soyer, şunları söyledi:

 “Bu iki konuya ne kadar hassasiyet gösterdiğimizi hükümet, tüm devlet kurumları biliyor. Şu ana kadar ön yargı taşımadan önümüze gelen her projeyi dinlediğimizi biliyorlar. Sayın Bakan İzmir’e birkaç defa geldi. Çeşme ile ilgili projeleri dinledik, kaygılarımızı aktardık. Bugün itibariyle sonlanmış bir proje yok. Bizim önümüze gelen bir şey yok. Biz bunlarla ilgili hassasiyetlerimizi dile getirdik, getirmeye de devam edeceğiz. Göreve geldiğimiz günden beri hep ifade ettik. Bizim asli görevimizin bu kentin doğasını korumak olduğunu söyledik. Bunu söylemeye devam edeceğiz. Bu kentteki insanların gelir düzeyini artıracak her projeye varız. Ama bu kentin doğasına zarar verecek kalkınmaları kabul etmiyoruz. Demokrasisiz kalkınma da mümkündür ama biz demokrasiyle kalkınmanın daha doğru olacağını, doğayla barışık bir kalkınmanın daha doğru olacağını düşünüyoruz.”

Dört buçuk milyon turist hedefi için çalışıyoruz

Toplantıda İzmir’in turizm hedeflerine de değinen Başkan Soyer, “Bizim somut bir hedefimiz var. İki yıl içinde İzmir’in nüfusu kadar dört, dört buçuk milyon turisti İzmir’de misafir etmek istiyoruz. Bunu yapacak çok fazla çalışmamız var. Nisan’da Midilli seferlerini başlatıyoruz. 3 Mayıs’ta ilk kruvaziyer gemisi İzmir’e gelecek. Niyetimiz haftada 3 kruvaziyerin İzmir’e giriş yapmasını hedefliyoruz. Direkt İzmir lansmanını ocakta yapacağız. Yeni noktalar belirleyerek direkt uçuşların başlatılmasıyla ilgili havayolu şirketleriyle çalışmalarımız var. Bu 4 milyon turist hedefine 2022’nin sonuna kadar ulaşmayı hedefliyoruz. Sonrasında hedeflerimiz daha büyük” dedi.

Başkan Soyer, sadece karadan denize değil, denizden karaya bakılan bir kent yaratmak istediklerini belirterek, “Mavi Bayraklı plajları körfezin içine sokmak istiyoruz. İlk kez körfezde Güzelbahçe'de Mavi Bayrak aldık. Bunun devamını getireceğiz” şeklinde konuştu.

Sağlık turizmi için Rusya ile çalışılacak

Hem kongre hem sağlık turizmiyle ilgili birçok çalışma yaptıklarını söyleyen Soyer, “Sağlık turizmiyle ilgili özellikle Rusya ile üç başlıkta çalışıyoruz; saç ekimi, göz ve diş. Bu üç başlıkta hem sosyal güvenlik kurumlarıyla hem özel seyahat acenteleri ile müzakere sürdürüyoruz. Sonra batı ülkeleri ile benzer çalışmalar sürdüreceğiz. 1 Ocak’tan itibaren Sığacık Teos'ta Euphoria Oteli var, klinik spa olarak hizmet verecek. Yurt dışından sağlık hizmeti alacak misafirleri böyle bir turizm potansiyeli ile buluşturarak, sağlık hizmetlerinin eksiksiz yerine getirilmesini sağlamak hedefimiz. Bunu İzmir'de birçok otelde yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Biz köprü kuruyoruz. İzmir iklimi, toprağı, coğrafyasıyla çok güçlü bir sağlıklı yaşama kenti. Dünyaya da böyle anlatabiliriz. Bu kimliğin İzmir'in üzerine yapışan bir kimlik olduğunu düşünüyoruz. Geliştirmek, büyütmek için yola devam ediyoruz” dedi.

Asıl hedef 2030 EXPO

EXPO konusunda soruları cevaplayan Başkan Soyer, artık kentlerin yarıştığını ifade ederek yurt dışında yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. Soyer, “Kentler arasında rekabette İzmir'in görkemli geçmişinden yola çıkarak bir gelecek inşa etmeye çalışıyoruz” dedi. 2026 EXPO İzmir'i kente kazandırdıklarını ifade eden Soyer, 2030 EXPO'su için Cumhurbaşkanı’ndan destek beklediklerini söyleyerek “İlk başvuruyu yaptık, Sayın Cumhurbaşkanı desteği ile başvurunun tekrar iletilmesi gerekiyor. Bundan vazgeçmeyeceğiz. EXPO 2026 İzmir, tematik bir EXPO. Asıl büyük hedefimiz 2030'dur. Ev sahipliği yapmak için ne gerekirse yapacağız” diye konuştu.

“Hizmet binası yerinde büyük bir bina olmayacak”

İzmir Depremi’nin ardından kullanılamaz hale gelen İzmir Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası hakkında soruyu yanıtlayan Soyer, “Binayı yıkıyoruz. Çok uzun bir zaman kaybı yaşadık. Anıtlar Kurulu’na yıkımın durmasıyla ilgili bir başvuru oldu. Sonrasında üst kurula bir başvuru oldu. Bu süreçleri bekledik. Süreç tamamlandı. 2022 başında yıkacağız. Oraya ne yapılacağıyla ilgili bir kurul oluşturduk. Kurul kararıyla hareket edeceğiz. Ama büyük ihtimalle orada büyük bir bina olmayacak” dedi.

“Bütçesinin yüzde 42’sini yatırıma ayıran tek belediyeyiz”

İzmir’de yürütülen raylı sistem yatırımları hakkında da bilgi veren Başkan Soyer, “Şu an itibariyle Narlıdere Metrosu yüzde 85 oranında tamamlandı. Buca Metrosu’yla ilgili 490 milyon Eruo’luk dış finansman yarattık. Önümüzdeki günlerde yer teslimi ve temel atma yapacağız. Maddi kaynağı ayrılmış bir çalışma olarak başlayacak. Karabağlar – Gaziemir hattı ve Otogar- Kemalpaşa metro hattı için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu çalışmaların tamamı İzmir’de daha konforlu bir ulaşımı sağlayacak bir çalışma olacak. Şu anda Türkiye’de bütçesinin yüzde 42’sini yatırıma ayıran tek belediyeyiz. Bununla iftihar ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“Kentsel dönüşüm 2022’de İzmir’e damgasını vuracak”

Kentsel dönüşüm konusunda da önemli açıklamalar yapan Soyer, “İzmir’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yaptığı herhangi bir kentsel dönüşüm çalışması yok. Ama İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin var. Üstelik tüm Türkiye’ye örnek olacak bir model. Yerinde dönüşüm olarak tabir edilen bir model. Biraz ağır ilerliyor belki ama çok sağlam adımlarla ilerliyor. Vatandaşı mağdur etmeyen, tam tersine onun haklarını koruyan bir kentsel dönüşüm modeli var. Ama sadece bunlar yeterli olmayacak. 2022’de Uzundere, Gaziemir ve Örnekköy’de kentsel dönüşüm çalışmalarımız var. Şunu net olarak söyleyeyim; kentsel dönüşüm 2022’de İzmir’e damgasını vuracak konulardan birisi olacak. Bizim kentsel dönüşüm konusunda yeni modellerimiz de var. Bu güne kadar hiçbir yerde, hiçbir kentte uygulanmamış modellerimiz var. 2022’ye sürpriz olarak bırakmak istiyorum” diye konuştu.

son dakika izmir haberleri

Yorumlar (0)