İzmir'de konut satışları resmen dibe vurdu

Haziran ayında İzmir'de gerçekleşen konut satışları belli oldu. Geçtiğimiz yıla göre İzmir'de yapılan satışlar, yarı yarıya düştü.

İzmir 17.07.2019, 11:36 17.07.2019, 11:39
İzmir'de konut satışları resmen dibe vurdu

Türkiye İstatistik Kurumu, Türkiye'de Haziran ayında yapılan konut satış rakamlarını açıkladı. Geçtiğimiz yıl 7000'e yakın satış yapılan İzmir'de, satışlar yarı yarıya azaldı. İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre; İzmir'de ilk kez bu denli düşüş yaşandı. Verilere göre geçtiğimiz yılın Haziran ayında 6888 satış yapılırken bu yılın Haziran ayında bu rakam 3331'de kaldı. Yapılan satışların yüzde 38,7'si sıfır konutlardan oluşurken geri kalan konutları, daha önce kullanılmış konutlar oluşturdu. Bu rakamdaki düşüş de dikkat çekti. Verilere göre Haziran ayında yapılan sıfır konut satışları, geçtiğimiz yıla göre yüzde 56 azaldı.

EN ÇOK SATIŞ İSTANBUL'DA YAPILDI 

Türkiye genelinde ise en çok satış İstanbul'da yapıldı. Sıralamada İstanbul'un ardından Ankara ve Antalya geldi. Türkiye'de en az konut ise Bayburt, Hakkari ve Ardahan'da satıldı. Ardahan'da sadece 4 konut satıldı. İlk kez yapılan saıtşlarda ise sıralama İstanbul, Ankara ve İzmir şeklinde oldu.

İZMİR'DE İPOTEKLİ SATIŞLAR AZALDI

İpotekli satışlarda ise Türkiye genelinde en çok satış İstanbul'da yapıldı. Toplam konut satışlarına göre ipotekli satışların en yüksek yüzdesi ise Tunceli'de oldu. Tunceli'de toplam satışların neredeyse 4'te 1'ini ipotekli satışlar oluşturdu. İzmir'deki ipotekli satışlar ise geçtiğimiz Haziran ayına göre yüzde 84 azalarak 485'e düştü. Toplam satışa göre ipotekli satışların oranı ise yüzde 14 oldu. İpotekli satışların yaklaşık her 3'ünden 1'i sıfır konutlar, diğerleri ise ikinci el konutlar oldu.

HAZİRAN'DA EN ÇOK BUCA'DA KONUT SATILDI 

Öte yandan İzmir'de en çok konut satışı yapılan ilçeler de belli oldu. İzmir'de Haziran ayında en çok satış Buca ilçesinde gerçekleşti. Buca'nın ardından en çok satışlar, sırasıyla Karşıyaka, Torbalı, Karabağlar, Çiğli, Menemen, Konak, Bornova ve Bayraklı'da yapıldı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'i başarılı buluyor musunuz?
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'i başarılı buluyor musunuz?