İzmir’de toplu ulaşımda yüzde 50 kuralı kaldırıldı

İzmir Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu toplu taşımada uyulması gereken yeni kuralları belirledi. İzmir’de “yüzde 50 yolcu uygulaması” bitti.

İzmir 19.06.2020, 14:24
İzmir’de toplu ulaşımda yüzde 50 kuralı kaldırıldı

İçişleri Bakanlığı, yayınladığı genelge ile toplum ulaşım araçlarında ruhsat kapasitesinin yarısı kadar yolcu taşınması kuralının iptal edildiğini açıklamıştı. Bu konuda yetki ise il valiliklerine devredilmişti. İzmir’de bir süredir tartışmalara neden olan bu konu hakkında yeni karar çıktı. İzmir Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tarafından hazırlanan rehber doğrultusunda yeni kararlar aldı.

HER KOLTUĞA 1 YOLCU, DÖRTLÜ KOLTUKLARDA 2 KİŞİ

  • Bu kararlara göre İzmir’de belediye otobüsleri, her koltuğa bir yolcunun yanı sıra ayakta yolcu kapasitesinin 1/3’ü kadar yolcu taşıyabilecek. Dörtlü koltuklarda ise 2 kişi çapraz olarak oturabilecek.
  • Metro, Tramvay ve İZBAN araçlarında her koltuğa bir yolcu oturabilecek. Dörtlü koltuklarda ise 2 kişi çapraz oturabilecek. Ayakta yolcu kapasitesinin yarısı kadar ayakta yolcu alınabilecek.
  • Gemiler ise oturan yolcu kapasitesi kadar yolcu taşıyabilecek. Karşılıklı koltuklarda ise çapraz oturulabilecek.
  • Tüm toplu ulaşım araçlarının zeminlerine, ayakta yolcuların yakın temasının önlenmesi adına sosyal mesafe çıkartmaları yapıştırılacak.

MASKESİZ BİNMEK YASAK

  • Tüm toplu ulaşım araçlarına maskesiz bilinemeyecek ve maskesiz seyahat edilemeyecek.
  • Araç kapasitesinin dolması halinde ısrarla binmek isteyen yolcu olduğunda sürücü kolluk kuvveti çağırabilecek.
  • Kararlara uymayanlar hakkında idari para cezası uygulanacak. Suç teşkil eden davranışlarda ise TCK’nın 195’inci maddesi kapsamında adli işlemler başlatılacak.
Yorumlar (0)
22°
açık
Namaz Vakti 21 Eylül 2020
İmsak 05:29
Güneş 06:50
Öğle 13:10
İkindi 16:37
Akşam 19:19
Yatsı 20:36