İzmir’de yabancılara konut satışında yüzde 13 artış yaşandı

Yabancılara ve özellikle İranlılara yapılan konut satışlarında Nisan ayında İzmir 4. Sırada yer aldı. 2020’nin ilk 4 ayında ise geçen yıla göre yüzde 13’lük artış oldu.

İzmir 07.06.2020, 17:19
İzmir’de yabancılara konut satışında yüzde 13 artış yaşandı

Yaşar Üniversite Ekonomi Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Serpil Kahraman, turizmden ticarete, konut alımından şirket kurmaya kadar İranlıların Türkiye’ye olan ilgisi üzerine önemli veriler paylaştı ve açıklamalarda bulundu. İranlıların Türkiye’den konut alımında 1. Sırada olduğunu kaydeden Serpil Kahraman, son birkaç yıldır yabancı ortak sermayeli kurulan şirket sayısında da İranlıların birinci olduğunu, 2020 yılının ilk dört aylık verilerine bakıldığında da ülkemizden konut alımında geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 58’lik artışla birinci sıraya yükseldiğini dile getirdi. Yabancılara yapılan konut satışlarında Nisan ayı verilerine göre İzmir’in dördüncü sırada yer aldığını söyleyen Serpil Kahraman, ilk üç sırada İstanbul, Antalya ve Ankara olduğunu, İzmir’de bu yılın ilk 4 ayında geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 13’lük bir artış yaşandığını ve yabancılara 239 adet konut satışı gerçekleştiğini söyledi. Kahraman, 2020’nin ilk dört ayında Ege Bölgesi’nde İzmir’i 204 konut satışı ile Muğla’nın takip ettiğini dile getirdi.

İRANLILAR TÜRKİYE’DEN KONUT ALIYOR

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, 2020 yılının Ocak ve Nisan ayları arasında yabancılara konut satışlarında dikkat çekici gelişmeler yaşandı. Konut alımında Iraklılar birinci sırada yer alırken, İranlılar ilk 4 aylık dönemde yüzde 58,1’lik artışla 2 bin 21 konut satın aldı ve birinci sıraya yükseldi. Yaşar Üniversitesi İşletme Fakültesi Ekonomi Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Serpil Kahraman, İranlıların ev almak, iş kurup ticaret yapmak için Türkiye’yi tercih ettiğini kaydetti. Yabancıların Türkiye’ye yönelik yatırımlarının önemli bir kısmını gayrimenkul yatırımları olduğunu söyleyen Kahraman, şirket kurarak yapılan sermaye yatırımında da son dönemde gözle görülür bir artış yaşandığını dile getirdi.

Serpil Kahraman

Yorumlar (0)
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 22 Ocak 2021
İmsak 06:52
Güneş 08:17
Öğle 13:28
İkindi 16:06
Akşam 18:29
Yatsı 19:49