İzmir’den ‘Efeler Yolu’na yürüyüş rotası belirlendi

Ege Üniversitesi, İzmir, Manisa ve Aydın’da, Bozdağlar’ı ve Aydın Dağları’nı kapsayan bölgede turizm yürüyüş rotası belirledi.

İzmir 26.07.2019, 09:51 26.07.2019, 09:52
İzmir’den ‘Efeler Yolu’na yürüyüş rotası belirlendi

İzmir’de ve bölgede turizme katkı sağlamak için harekete geçen Ege Üniversitesi, Bozdağlar ve Aydın Dağları’nda yaşayan efelerin köylerini, yaylalarını, gizlendikleri yerleri ve eski köyleri de kapsayan bir yürüyüş rotası belirledi. Efeler Yolu Projesi adı verilen yürüyüş yolunun 500 km olduğu bilgisi paylaşılırken, projenin valiliğe sunulduğu, yürüyüş rotasına yatırım sürecinin kısa zamanda başlayacağı ifade edildi.

EFELER YOLU PROJESİ HAZIR

İzmir Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özgür Özkaya’nın öncülüğünde hazırlanan proje ile bölge turizmine önemli bir katkı sağlaması bekleniyor. Efeler Yolu Projesi için ayrıntılı çalışmalarda bulunan ekip, Bozdağlar ve Aydın Dağları’ndaki köylerde ve yaylalarda turizm potansiyeli incelemesi yaptı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Valiliği, İzmir Orman Bölge Müdürlüğü, İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve İzmir Kalkınma Ajansı’nın (İZKA) ortak çalışmasıyla yürüyüş rotası projesinin hayata geçeceği kaydedildi. Araştırma ekibine eşlik eden Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, rota hakkında ayrıntılı olarak bilgilendirildi. İzmir’e ve Ege Bölgesi’ne turizm katkısı yapacak Efeler Yolu Projesi’nin hayata geçmesinin bölge için çok önemli olduğunu ifade eden Rektör Budak, yürüyüş yolu üzerinde bulunan köylerinde bu proje ile gelişeceğini söyledi.

ROTA BELKAHVE’DEN BAŞLIYOR

Efeler Yolu Projesi hakkında ayrıntılı bilgi paylaşan Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özgür Özkaya, geçtiğimiz yıllarda başka bir yürüyüş rotası projesinde yer aldığını, burada edindiği tecrübelerden yola çıkarak, Bozdağ ve Aydın Dağları’nda bir Efeler Yolu Projesi için üniversiteden seçkin bir ekiple harekete geçtiklerini dile getirdi. Efeler Yolu’nun Bornova Belkahve’den başladığını, Bozdağ ve Aydın Dağları’nın çevresinden dönülerek Meryem Ana’da sonlandığını söyleyen Özkaya, teması Efe olan yürüyüş rotasında Gölcük, Şirince, Birgi ve Lübbey Köyü ile Nazarköy’ün de görüleceğini kaydetti.

Yorumlar (0)