İzmir’in ormanları için 2 yeni yangın söndürme uçağı hazır

İzmir’in ormanlarını koruyacak 2 yeni yangın söndürme uçağı ve 1 insansız hava aracının tanıtımını Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli yaptı.

İzmir 18.06.2020, 16:13
İzmir’in ormanları için 2 yeni yangın söndürme uçağı hazır

İzmir’in yeni yangın uçakları için tanıtım toplantısı düzenlendi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2 yeni uçağı ve 1 insansız hava aracını basına tanıttı. Adnan Menderes Havalimanı Askeri Uçuşlar Bölümü’nde düzenlenen tanıtım toplantısına katılım yoğun oldu. Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey açılış konuşması yaptı. Daha sonra 2 yeni uçak ve 1 insansız hava aracı hakkında açıklamalarda bulunan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yaz aylarının gelmesi ile vatandaşların ormanlık alanlarda daha fazla vakit geçirdiğini, bu konuda dikkatli ve duyarlı olunması gerektiğini vurguladı.

PERSONEL TEYAKKUZDA BEKLİYOR

Ormanlarda artan ziyaretçiler için teşkilatların teyakkuzda olduğunu söyleyen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Osmanları korumak için personelin görev başında olduğunu dile getirdi. Orman yangınları ile mücadelede nitelikli bir insan gücüne sahip olunduğunu söyleyen Bakan Pakdemirli, 10 bin 500 yangın işçisi, 3 bin teknik personel, 5 bin memur, 11 bin 500 yangın gönüllüsünün her an tetikte beklediğini kaydetti. Ayrıca 1072 arazöz, 281 su ikmal aracı, 586 ilk müdahale aracı, 185 dozer ve 473 adet araçların orman yangınlarına karşı kullandığını söyleyen Bakan Pakdemirli, sadece karadan değil havadan hakimiyetin de olması için teknolojik çözümler ürettiklerini söyledi. 2 amfibik uçak, 1 yönetim uçağı, 27 su atar helikopter, 6 idari helikopter ve 1 İHA’nın hazır beklediğini sözlerine ekleyen Bakan Pakdemirli, ormanlara gözümüz gibi bakmamız gerektiğini dile getirdi.

Yorumlar (0)