İZSU’dan İzmir’de su tasarrufu çağrısı

Son 4 aydaki su tüketiminin 2019 yılının ilk 4 ayına göre 2 milyon 750 bin metreküp artması üzerine İZSU Genel Müdürlüğü’nden tasarruf çağrısı geldi.

İzmir 08.06.2020, 15:13
İZSU’dan İzmir’de su tasarrufu çağrısı

Salgın sebebiyle daha da artan hijyen farkındalığı su tüketiminde de rakamların önemli ölçüde artmasına neden oldu. Virüsten korunmak isteyen vatandaşlar ellerini daha sık ve uzun süreli yıkıyor, kişisel temizliğine daha çok önem veriyor, özetle musluklar daha çok açık kalıyor. Su tüketiminin önemli artışından dolayı ise İzmir’de barajların su seviyesi düşmeye devam ediyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İZSU Genel Müdürlüğü, su tüketim grafiğindeki yükselişin Mayıs ayında da devam ettiği bilgisini paylaştı. Şubat, Mart, Nisan ve Mayıs ayları önceki yılın aynı ayları ile değerlendirildiğinde 2 milyon 750 bin metreküp daha fazla su tüketildiği vurgulandı.

İZSU GENEL MÜDÜRÜNDEN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

İZSU Genel Müdürü Aysel Özkan, dünyadaki içilebilir su kaynaklarının sınırsız olmadığını hatırlattı ve İzmirlileri tasarruf kampanyasına destek vermeye davet etti. İzmir’de yaşayan tüm vatandaşların kolay tasarruf tedbirleri ile tüketim miktarını düşürebileceğini kaydeden Özkan, bu sayede su kaynaklarının korunmasına katkı sağlanacağını dile getirdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı tüm birim ve kuruluşlara da aynı uyarılar yapıldı ve suyun tasarruflu kullanılması için başlatılan kampanyaya destek verilmesi istenildi. Yeşil alanların sulanması, araç ve tesislerin temizliği gibi çalışmalar aksatılmadan ancak tüketimi azaltacak düzenlemelerle devam edecek.

Yorumlar (0)
-1°
açık
Namaz Vakti 19 Ocak 2021
İmsak 06:53
Güneş 08:19
Öğle 13:27
İkindi 16:03
Akşam 18:25
Yatsı 19:46