İZSU’nun Efemçukuru Altın Madeni itirazını bilirkişi inceleyecek

İzmir Efemçukuru Altin Madeni Kapasite Artışı projesine karşı hukuki mücadele yürüten İZSU Genel Müdürlüğü’nün çabaları karşılık buldu.

İzmir 23.06.2020, 20:37
İZSU’nun Efemçukuru Altın Madeni itirazını bilirkişi inceleyecek

İzmir’in önemli su havzalarından olan Efemçukuru’ndaki madencilik faaliyetlerine karşı hukuki mücadele yürüten İZSU Genel Müdürlüğü, madenin kapasite artışına ilişkin olumlu ÇED raporunun uygunluğu yönünden mahkemenin gerekli incelemeyi yapmadığını belirterek Danıştay 6. Dairesi’ne başvurmuştu. Danıştay 6. Dairesi İZSU’nun temyiz talebini haklı buldu ve madenin çevreye vereceği olası zararlara ilişkin yeniden bilirkişi incelemesi yaptırılmasına karar verdi.

DANIŞTAY 6. DAİRESİ İZSU’YU HAKLI BULDU

İZSU, madem sahasının Tahtalı, Balçova ve Alionbaşı baraj havzaları ile bölgedeki içme suyu yeraltı kaynaklarını tehdit ettiği gerekçesi ile ÇED olumlu raporunun iptalini istemişti. Verilen iptal kararını bakanlık ve şirket temyiz etmiş ve karar Danıştay tarafından bozulmuştu. İZSU Genel Müdürlüğü mücadeleden vazgeçmedi ve mahkeme kararını temyize götürdü. Danıştay 6. Dairesi, İZSU’nun temyiz talebini haklı gördü ve ÇED olumlu kararının hukuka uygunluğu yönünden mahkemenin gerekli incelemeyi yapmadığını belirtti. İZSU Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, İzmir’de kentin mevcut ve potansiyel su kaynaklarının korunması, her türlü kirlilikten uzak tutulmasının bir zorunluluk olduğu, bu bilinçle İZSU’nun İzmirliler adına yürüttüğü bu mücadeleyi sonuna kadar götüreceği kaydedildi.

Yorumlar (0)
15°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 26 Ocak 2021
İmsak 06:50
Güneş 08:15
Öğle 13:29
İkindi 16:10
Akşam 18:33
Yatsı 19:53