Karşıyaka ve Bayraklı ilçelerinde sokak köpekleri için harekete geçildi

İzmir Karşıyaka Belediyesi ve Bayraklı Belediyesi, 2 ilçedeki sokak köpeklerinin kısırlaştırılması için birlikte hareket edecek.

İzmir 12.06.2020, 13:10
Karşıyaka ve Bayraklı ilçelerinde sokak köpekleri için harekete geçildi

İzmir’in Karşıyaka ve Bayraklı ilçelerinde sahipsiz köpek popülasyonunda ciddi bir artış gözlemleyen yetkililer bu durumu tersine çevirmek için harekete geçti. Karşıyaka Belediyesi ve Bayraklı Belediyesi yetkilileri, sokak köpeklerinin toplanıp kısırlaştırılması için birlikte hareket etme kararı aldı. Her iki belediyenin veteriner işleri müdürleri ve yetkilileri toplantı yaptı. Yapılacak kısırlaştırma operasyonunda HAYTAP ve gönüllüler de yer alacak. Karşıyaka Belediyesi Geçici Köpek Bakımevi’nde gerçekleşen görüşmede Örnekköy ve Sanayi Sitesi çevresinde sürü halinde köpeklerin dolaştığı ve bunların kısırlaştırılması gerektiği ifade edildi. Bölgede 30 civarında köpek olduğu, sokak köpeklerinin iki belediyenin ortak çalışması ile toplanacağı ve kısırlaştırılacağı kaydedildi.

KISIRLAŞTIRMA 21 HAZİRAN’DA BAŞLAYACAK

21 Haziran’da başlayacak kısırlaştırma operasyonunun ardından köpeklerin 10 gün boyunca da bakımevlerinde dinlendirileceği dile getirildi. Bu çalışmalar esnasında tespit edilen yavru köpeklerin sahiplendirilmesi için de duyuru yapılacak. Karşıyaka Belediyesi yetkilileri, son dönemde dağlık bölgelerde terk edilmiş, sahipsiz köpek sayısında önemli bir artık gözlemlediklerini, bu bölgelerin Bayraklı ile sınır olduğunu, bu sebepten 2 ilçenin işbirliği yaptığını dile getirdiler. Kontrolsüz üremenin engellenmesi için düğmeye basacaklarını söyleyen yetkililer, İzmir genelinde belediyelerin işbirliği yapması gerektiğini, bu sayede kontrolsüz üreme sorununun bitebileceğini kaydettiler.

Yorumlar (0)
23°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 28 Ekim 2020
İmsak 06:05
Güneş 07:27
Öğle 13:00
İkindi 15:56
Akşam 18:24
Yatsı 19:41