Konak’ta atık ilaçlar için sağlıklı proje

İzmir Konak Belediyesi, ÇEKOOP ve İzmir Eczacı Odası ile birlikte atık ilaçların sağlığa zarar vermeden toplanması için proje başlattı.

İzmir 21.08.2019, 22:39 21.08.2019, 22:39
Konak’ta atık ilaçlar için sağlıklı proje

İzmir’in Konak ilçesinde başlayan projeye göre, atık ilaçların çöpe atılmaması ve imha edilmesi amaçlanıyor. Konak Belediye Başkanı Abdül Batur’un Çevreci Eczacılar Kooperatifi (ÇEKOOP) ve İzmir Eczacı Odası ile birlikte başlattığı atık ilaçların toplanması projesi için ilaç toplama kutusu hazırlandı. Konak Eczanesi’ne konulan ilaç kutusuna, kurum ve kuruluşların temsilcilerinin katılımı ile ilk atık ilaç atıldı.

İNSAN SAĞLIĞI İÇİN ZARARLI

Konak Eczanesi önünde açıklama yapan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, ilacın çöp olmadığını, çöplüğe atılmaması, imha edilmesi gerektiğini kaydetti. Çöpe atılan ilaçların içinde bulunan kimyasalların toprağa ve suya karıştığını, çevre kirliliğine yol açmasının yanında insanların ve canlıların sağlığı için de risk oluşturduğunu söyleyen Başkan Batur, bu durumun önlenmesi ve gelecek nesiller için üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını ifade etti. İzmir’in faydasına olan bir projeyi başlattıklarını söyleyen Başkan Batur, Konaklıların projeye destek vermesini gerektiğini kaydetti. Evlerde bulunan ve tarihi geçmiş, kullanılmayan, fazlalık olan ilaçların Konak eczanelerinde bulunan sarı kutulara atılmasını isteyen Başkan Batur, kampanyanın büyüyerek daha sağlıklı bir çevrenin sağlanabileceğini dile getirdi. Konak’ta bulunan 235 eczaneden 100 eczaneye sarı ilaç kutularının konulduğunu ve sayının artacağını kaydeden Başkan Batur, örnek bir çalışmanın yapıldığını ve takibinin de yapılacağını ifade etti.

10 YILDA 500 TON İLAÇ TOPLANDI

Projenin tanıtım toplantısında konuşan bir diğer isim ÇEKOOP Yönetim Kurulu Başkanı Eda Çağında oldu. Konak Belediyesi ile birlikte hayata geçen proje kapsamında, atık ilaçların eczanelerde toplanacağını ve ülkeye örnek olacak bir çalışma yapıldığını kaydeden Çağında, doğanın ve insanın korunması için kooperatif bünyesinde çalışmalar yaptıklarını ve 10 yılda 500 ton atık ilaç toplayarak imha ettiklerini dile getirdi. Konak Belediyesi, sarı kutulara vatandaşlar tarafından atılan ilaçları toplayacak ve ilaçların imha edilmesi için bir merkeze götürecek.

Yorumlar (0)
13°
açık
Günün Anketi Tümü
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'i başarılı buluyor musunuz?
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'i başarılı buluyor musunuz?
Namaz Vakti 25 Ocak 2020
İmsak 06:50
Güneş 08:15
Öğle 13:29
İkindi 16:09
Akşam 18:32
Yatsı 19:52