Mavişehir Peynircioğlu Deresi çekim merkezi olacak

İzmir’in Karşıyaka ilçesine bağlı Mavişehir’de bulunan Peynircioğlu Deresi’nin kıyı kesimi yapımı devam eden proje ile çekim merkezi haline gelecek.

İzmir 17.06.2020, 15:59
Mavişehir Peynircioğlu Deresi çekim merkezi olacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi Karşıyaka ilçesinde yeni bir ıslah projesine başladı. Mavişehir Peynircioğlu Deresi’nin kıyı kesimi, Halk Park ve devamında yer alan güzergah üzerinde kesintisiz bir ekolojik koridor oluşturulacak. Peynircioğlu Dereci İzmirliler için önemli bir çekim merkezi olacak. Avrupa Birliği’nden alınan 2.3 milyon avroluk hibe ile hazırlanan projede, doğa dostu uygulamalarla hem taşkın kontrolü sağlanacak, hem de 40 bin metrekarelik yeşil alan oluşturulacak. 11 milyon 349 bin TL’ye mal olan çalışmaların Ağustos ayında bitirilmesi planlanıyor. İzmirlilerin yeşille buluşup dinlenebileceği, temiz havada yürüyüş ve spor yapabileceği Peynircioğlu Deresi kenarı çekim merkezi olacak.

950 AĞAÇ, DİNLENME VE YÜRÜYÜŞ ALANLARI

Peynircioğlu Deresi projesinde alana 950 ağaç dikildi ve 200 bin adet çalı ve yer örtücünün dikim işlemi de sürüyor. 800 metre uzunluğunda olan derenin her iki tarafındaki beton yüzeylerin bir kısmı kaldırıldı ve toprak taşıyıcı sistemi kuruldu. Ayrıca bu bölümlere 16 bin adet kazayağı bitkisi dikildi. Dere kenarlarının daha da yeşillenmesi için toprağa tohum da ekilecek. Dere kenarına 5 ahşap güneşlenme terası, 6 ahşap uzanma ünitesi ve oturma birimleri de konuluyor. Deredeki taşkın riskini azaltmak için yağmur suyunun yeraltına karışmasını sağlayacak geçirimli 2 kilometrelik bisiklet ve yürüyüş yolları yapıldı. Alanda 500 metrelik bir koşu yolu oluşturuldu. Avrupa Birliği’nin HORIZON 2020 kapsamında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin projesi 2,3 milyon Euro hibe almaya hak kazanmıştı. Projenin Karşıyaka kent merkezinden Çamaltı Tuzlası’na kadar olan bölgeyi içerdiği biliniyor.

Yorumlar (0)
10°
hafif yağmur
Namaz Vakti 23 Ocak 2021
İmsak 06:51
Güneş 08:17
Öğle 13:28
İkindi 16:07
Akşam 18:30
Yatsı 19:50