Smyrna Antik Tiyatrosu gün yüzüne çıkacak

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Agora Antik Kenti’nde yapılacak çalışma ile Smyrna Antik Tiyatrosu’nun ortaya çıkarılacağını söyledi.

İzmir 17.08.2019, 19:33 17.08.2019, 19:33
Smyrna Antik Tiyatrosu gün yüzüne çıkacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin meclis toplantısı Smyrna Agora Antik Kenti’nde yapıldı. Konak’ta bulunan ve 2 bin 300 yıllık tarihi olan Agora’da yapılan toplantı ile bu alanın önemine dikkat çekmeye çalışan yetkililer, Smyrna Agorası’nın dünya kent merkezlerinin en büyük agorası olma özelliği taşıdığını kaydediyor. Kazı çalışmalarının devam ettiği alanda, Romalıların hâkim olduğu dönemde de toplantıların yapıldığı ve kararların alındığı bilgisi paylaşıldı.

İZMİR TURİZMİNE KATKI

Toplantıda konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir’deki kültürel değerleri ortaya çıkarmak için tüm imkânları seferber edeceklerini kaydetti. Smyrna Antik Tiyatrosu’nda yapılan kazıların daha hızlı yapılması için daha önce bir önergeleri olduğunu, kararın çıkmasının ardından ise çalışmaların hızlanacağını ve Smyrna Antik Tiyatrosu’nun gün yüzüne çıkacağını söyleyen Başkan Soyer, Agora’nın ve ortaya çıkarılacak tiyatronun, İzmir’in kimliğine ve bilinirliğine büyük katkısı olacağını dile getirdi. Toplantıda konuşan bir diğer isim olan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Başkan Soyer’in tarih merakından dolayı İzmir’de önemli bir sürecin geçeceğine ve tarihin ortaya çıkarılacağına inandıklarını kaydetti.

AGORA GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR

Agora Antik Kenti’nde açıklama yapan bir diğer isim Kazı Başkanı Doç. Dr. Akın Ersoy oldu. Toplantıya katılanlarla antik kenti gezen ve rehberlik eden Ersoy, 12 yıldan bu yana Agora’da kazı çalışmaları yürüttüklerini ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden büyük destek gördüklerini dile getirdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Agora Antik Kenti’nin tekrar gün yüzüne çıkarılması için önemli bir çalışma başlatmıştı. Kazılara destek veren yetkililer, bölgede yaptıkları yeni düzenlemeler ve meclis kararları ile arkeolojik kazıların daha rahat yapılmasını ve antik kentin çevresinin açılarak daha rahat ulaşımı sağladılar. Agora Antik Kenti ile Eşrefpaşa arasındaki eski yapıları kamulaştırarak yıkan İzmir Büyükşehir Belediyesi, kazı çalışmalarına verdiği maddi desteği de sürdürüyor.

Yorumlar (0)
17°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'i başarılı buluyor musunuz?
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'i başarılı buluyor musunuz?
Namaz Vakti 27 Şubat 2020
İmsak 06:18
Güneş 07:39
Öğle 13:29
İkindi 16:37
Akşam 19:09
Yatsı 20:25