Türkiye’nin turizm kentlerinden biri olan İzmir hem yurt içi hem de yurt dışından binlerce turist tarafından ziyaret ediliyor. Elverişli konumu sayesinde gelişmiş bir ulaşım ağına sahip olan şehre, hava, kara ve deniz üzerinden rahatlıkla ulaşılabiliyor.

İzmir, kendi içinde de zengin ulaşım seçeneklerine sahip. Öyle ki şehir içi ulaşımda, otobüs, minibüs, tramvay, tren ve feribot gibi toplu vasıtalar kullanılarak önemli turistik noktalara, tatil beldelerine ve ilçelere kolayca ulaşılıyor.

Bu içerikte İzmir’e yolculuğa çıkmayı planlayanlara rehber olması için İzmir’e ulaşım seçeneklerini ve şehir içi ulaşım alternatiflerini ele alacağız.

İzmir’e özel araçla ulaşım

İzmir’e özel araçla seyahat edeceklerin kullanacakları dört farklı otoyol bulunuyor: İstanbul – İzmir Otoyolu, İzmir-Aydın-Denizli-Burdur Otoyolu, Kuzey Ege Otoyolu ve Ankara – İzmir Otoyolu. Dolayısıyla yola çıkmadan önce bulunduğunuz şehre bağlı olarak bu otoyollardan en uygun olanı tercih etmelisiniz.

İstanbul, Bursa, Yalova, Kocaeli, Balıkesir veya Sakarya gibi şehirlerden yola çıkılıyorsa, İstanbul – İzmir Otoyolu tercih edilmeli. Ortalama yolculuk süreleri ise şöyle:

 • İstanbul – İzmir: 4 saat 55 dk (480 km)
 • Bursa – İzmir: 3,5 saat (346 km)
 • Yalova – İzmir: 3 saat 45 dk (402 km)
 • Kocaeli – İzmir: 4 saat 15 dk (458 km)
 • Balıkesir – İzmir: 2 saat (205 km)
 • Sakarya – İzmir: 4 saat 45 dk (512 km)

Denizli, Aydın, Burdur ve çevre illerden yola çıkılıyorsa İzmir – Aydın Otoyolu kullanılmalı. Ortalama yolculuk süreleri ise şöyle:

 • Denizli – İzmir: 3 saat 20 dk (260 km)
 • Aydın – İzmir: 2 saat 43 dk (181 km)
 • Burdur – İzmir: 4 saat 41 dk (370 km)

Ankara, Afyonkarahisar, Kırşehir ve çevre şehirlerden yola çıkılıyorsa İzmir – Ankara Otoyolu tercih edilmeli. Ortalama yolculuk süreleri ise şöyle:

 • Ankara – İzmir: 7 saat (589 km)
 • Afyonkarahisar – İzmir: 4 saat 22 dk (330 km)
 • Kırşehir – İzmir: 9 saat (731 km)

Son olarak Foça, Çandarlı, Aliağa gibi bölgelerden İzmir’e ulaşmak için Kuzey Ege Otoyolu kullanılmalı.

İzmir’e otobüsle ulaşım

Ülkemizin hemen her şehrinden İzmir’e şehirler arası otobüslerle ulaşmak mümkün. Dolayısıyla bulunduğunuz şehirden dilediğiniz tarihte ve saatte İzmir’e otobüsle seyahat edebilirsiniz. İzmir otobüs bileti fiyatları, yola çıkılacak şehre göre değişiklik göstermekle birlikte genel anlamda 145 ila 300 TL civarında seyrediyor. (Aralık 2022'de Enuygun'dan bakılmıştır)

Otobüs yolculuğunun sonunda İzmir’in Bornova ilçesinde bulunan İzmir Şehirlerarası Otobüs Terminali’ne (İZOTAŞ) giriş yapıp, buradan şehir merkezine veya farklı bir lokasyona kolayca ulaşabilirsiniz. Merkezi bir konumda yer alan terminalden, çevre ilçelere ve şehir merkezine ulaşmak için ESHOT belediye otobüsleri, dolmuşlar, otobüs firmalarının servisleri ve taksi gibi vasıtaları kullanabilirsiniz.

İzmir Şehirlerarası Otobüs Terminali’nden hareket eden ESHOT belediye otobüsleri ve güzergahları:

 • 54 Kemer Aktarma-Otogar
 • 277 Tınaztepe/Yeni Mezarlık-Otogar
 • 302 Konak-Otogar
 • 555 Halkapınar Metro-Otogar
 • 800 Menemen Aktarma-Otogar
 • 117 Kavaklıdere-Otogar
 • 191 Yurtoğlu/Sümbül-Otogar
 • 204 Bornova Metro-Havalimanı Dış Hatlar Gidiş-Otogar
 • 564 Ayakkabıcılar Sitesi-Otogar
 • 560 Pınarbaşı-Otogar
 • 505 Çamkule-Otogar

İzmir terminalinde bulunan minibüs ve belediye otobüsleri, haftanın yedi günü 06.00 ile 00.00 saatleri arasında hizmet verir. Hareket saatleri, otobüs hatlarına bağlı olarak değişebilir. Bunlara ek olarak kimi otobüs firmaları İzmir’in ilçelerine (Urla, Çeşme, Alaçatı vs.) de servis hizmeti sunuyor. Yolculuk yaptığınız firmadan servis hizmetine dair bilgi almayı unutmayın.

İzmir Şehirlerarası Otobüs Terminali:

 • Adres: Kemalpaşa Caddesi No: 285/2 Işıkkent, Bornova/İzmir
 • Telefon: 0 (232) 472 1010

İzmir’e uçakla ulaşım

İzmir’e uçakla seyahat edecekler için varılacak nokta Adnan Menderes Havalimanı. Gaziemir ilçesinde bulunan havalimanı ile İzmir şehir merkezi arasında 17 kilometre (ortalama 30 dakika) mesafe bulunuyor. Havalimanı şehirden çok uzak olmadığı için konum itibariyle kolay ulaşılabilir bir noktada yer alıyor.

Adnan Menderes Havalimanı’ndan İzmir şehir merkezine ve ilçelere ulaşım oldukça rahat. Havalimanında bulunan İzban raylı sistem hattı ve HAVAŞ otobüs seferleri ile şehrin farklı bölgelerine ulaşmak mümkün. Havalimanından, uçakların iniş saatlerine göre hareket eden HAVAŞ ile Urla, Çeşme, Alaçatı, Alsancak, Karşıyaka, Mavişehir, Bostanlı, Gaziemir, Karşıyaka, Bayraklı ve Basmane’ye ulaşım sağlanabilir. Ayrıca yine HAVAŞ araçları ile Aydın ve Kuşadası’na aktarma yapma imkânı mevcut.

Aliağa, Çiğli, Menemen, Halkapınar, Karşıyaka, Şirinyer ve Tepeköy hattı üzerinde hareket eden İzban raylı sistemleri, şehrin merkezi bölgelerine kısa sürede ulaşmak için tercih edilebilir.

İzmir’de şehir içi ulaşımı

İzmir’de şehir içi toplu taşıma hizmeti ESHOT ile sağlanır. ESHOT çok sayıda otobüsü ile İzmir içi ulaşımda önemli bir role sahip. 322 hatta hizmet veren otobüslerle şehrin çeşitli noktalarına ve havalimanına ulaşım sağlanabiliyor. Ayrıca şehirdeki bazı merkezi noktalara gece yarısından sonra da seferler düzenlenebiliyor.

İzmir şehir içi toplu ulaşımda İzmirim Kart adı verilen ulaşım kartı kullanılıyor. Özel olarak kart çıkartmak istemeyenler, tek kullanımlık biletlerle de toplu taşımalardan faydalanabiliyor. İzmir’de toplu taşımada kullanılan vasıtaları şöyle sıralayabiliriz: Vapur, Metro, Tramvay, İzban, Belediye otobüsü ve Minibüs/Dolmuş.

Bunların yanı sıra BİSİM adı verilen bir sistemle şehir içinde bisiklet kullanılabiliyor. Şehrin çeşitli noktalarında (özellikle sahil şeridinde) bisiklet istasyonu bulmak mümkün.

İzmir’de şehir içi metro ulaşım seçenekleri

Şehir içi ulaşımının önemli bir kısmını yer altına indiren ve toplu ulaşımda İzmir trafiğine nefes aldıran İzmir Metrosu, Temmuz 2014 itibariyle esas güzergâh olan Evka-3 – Fahrettin Altay arasında 17 durak olarak hizmet veriyor. Seferler haftanın yedi günü 06.00 ila 00.00 saatleri arasında düzenli olarak gerçekleştiriliyor. Otobüs ve vapur bağlantıları olan metronun sefer sıklığı 10 dakikada bir olup, yoğun saatlerde bu süre 5 dakikaya inebiliyor.

İzmir’de şehir içi vapur ulaşımı

İzdeniz, İzmirliler ve kenti ziyaret edenler için şehir içi trafiğine girmeden ekonomik ve rahat seyahat imkânı sunuyor. İzmir’in körfez kenti olması sebebiyle şehir genelinde çeşitli hatlarda vapur seferi gerçekleştiriliyor. Vapurlarla, Konak, Karşıyaka, Bostanlı, Pasaport, Alsancak, Göztepe, Üçkuyular, Güzelbahçe ve Karantina Adası’na haftanın yedi günü seferler düzenleniyor.

Ayrıca Üçkuyular ve Bostanlı iskeleleri arasındaki arabalı vapurlar vasıtasıyla trafiğe girmeden 25 dakika içerisinde hedeflenen noktaya ulaşılabiliyor.

İzmir’de araç kiralama

İzmir seyahatiniz esnasında özel araç kiralamak sizleri büyük oranda rahatlatacaktır. Özel araçla tüm şehri rahatlıkla dolaşabileceğiniz gibi çevre ilçelere, İzmir’in ünlü tatil beldelerine (Çeşme vs.), tarihi ve turistik noktalara (Efes vs.) kolayca ulaşabilirsiniz.

İzmir araç kiralama açısından oldukça avantajlı bir şehir. Zira şehirde ve havalimanında araç kiralayabileceğiniz pek çok firma bulunuyor.

İzmir’de park sorunu var mı?

Her büyük şehir gibi İzmir’de de park sorunu mevcut. Özellikle şehir merkezinde belediyeye ait otoparkların artan talep karşısında yetersiz kaldığı görülüyor. Ancak İstanbul’daki kadar zor ve çileli bir durum söz konusu değil. İzmir’deki park ücretleri 25 TL ile 50 TL arasında değişmekte olup, park süresine göre fiyatlar artabiliyor.

İzmir’de trafik sorunu var mı?

İzmir’de seyahatinizi zorlaştıracak düzeyde bir trafik sorunu yok. Ancak belirli saatlerde (iş veya okul girişi/çıkışı) yoğunluk olabilir.

Önemli Not: İçeriğimizdeki tüm fiyatlar 2022 yılına aittir.