Torbalı’nın, 55 bin nüfusa sahip Ayrancılar Mahallesi’nde çamurlu sokak ve caddelerden dolayı mağdur olan vatandaşlar ekonomik ve sosyal hayatlarının bu durumdan olumsuz manada etkilendiğini, İZSU’yla hiçbir şekilde bağlantı kuramadıklarını ve kazı olayından sonra İZSU’nun şikâyet hattının da kapandığını iddia ettiler.

“MAHALLEMİZ PATATES TARLASINA DÖNDÜ”

Çamura dönen yolları göstererek açıklamalarda bulunan bir vatandaş; “İZSU ekipleri kazı çalışmasını yarıda bırakıp gitti. Mahallemiz gördüğünüz gibi patates tarlasına döndü. İZSU’nun yarım bıraktığı çalışmadan sonra, yağan yağmurun da etkisiyle sokaklarımız, caddelerimiz, tüm mahallemiz çamurun içinde kaldı. İşyerlerimiz çamur içinde, yaşam alanlarımız çamur içinde kaldı.” dedi. Günlük hayatlarının bu durumdan olumsuz anlamda etkilendiğini söyleyen vatandaşlar, ortaya çıkan durumun kendileri için kâbustan farksız olduğunu söyledi.

BÖLGEDE HAYAT ÇİLEYE DÖNDÜ

Torbalı’daki çamurlu yollarla ilgili bir açıklama da İnönü Mahalle Muhtarı Ahmet Evran’dan geldi. Evran yaptığı açıklamada; “İZSU ekipleri, kanalizasyon şebekelerini değiştirmek için bölgemize gelerek kazı yaptı. Sonrasında İzmirgaz’da bölgemize geldi ve onlar da başka bir kazı yaptı. Torbalı Belediyesi’nin yaptığı asfalt bu kazılar sebebiyle söküldü. Vatandaşlarımızın mağduriyeti 6 aydır devam ediyor. Biz İZSU’nun oluşan bu duruma çözüm üretmesini istiyoruz. Mahalle sakinlerimizin hayatı çileye döndü.” dedi.

“VATANDAŞA YAZIK OLUYOR”

Çamurlu yollarla ilgili açıklama yapan başka bir vatandaş da Ayrancılar halkının bunu hak etmediğini ve yolların köstebek yuvasına döndüğünü söyledi. Büyükşehir Belediyesi’nin bir süre önce yolların düzeltilmesi için ekip gönderdiğini söyleyen vatandaş, “Büyükşehir ekipleri gelip baktılar ancak şimdiye kadar hiçbir gelişme olmadı. Bu durum herkesi bezdirdi.” dedi. 

Ayrancılar’daki çamur çilesiyle ilgili konuşan başka bir vatandaş; “Biz, Torbalı Belediyesi’nin 17 yıl aradan sonra yollarımıza asfalt dökmesiyle rahatlamıştık. İZSU’dan dolayı bu sevincimiz yarıda kaldı. Su ve kanalizasyon borularını değiştiren İZSU ekiplerinin yaptığı kazı ve ardından başka bir kazı mahallemizi bu hale getirdi. Vatandaşa yazık oluyor.” dedi.

BAŞKAN GÖRMEZ: “BİZ DÜZELTTİKÇE BÜYÜKŞEHİR GELİP BOZUYOR”

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, daha önce bu bölgelerde 2 kez asfalt çalışması yaptıklarını, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin uzun yıllardır ısrarla ve kararlı bir şekilde hizmetleri eziyete döndürdüğünü söyledi. Koordinasyonla yapılması gereken altyapı çalışmalarının tamamen dağınık şekilde, vatandaşa ceza vermek istercesine yürüdüğünü söyleyen Belediye Başkanı Görmez, Torbalı esnafının mağdur olduğunu, öğrencilerin okullarına gidemediğini ve arabaların da çamur içinde kaldığını söyledi. İZSU ekiplerinin bu durumu bildiğini ve gördüğünü söyleyen Görmez, “Torbalı halkının bir bölümü bu duruma bizim sebep olduğumuzu düşünüyor. Hâlbuki bu durum bizim yetkimizin, onarım ve müdahale imkânımızın dışında kalan bir durum. Biz 3 yıldır bu eziyeti İZSU’nun elinden çekiyoruz. Biz onarıyoruz onlar gelip kazıyorlar. Biz yolları düzelttikçe onlar gelip bozmaya devam ediyor. Torbalı halkı bu durumun iç yüzünü bilsin.” diye konuştu.