Türkiye'de Anadolu bölgesinin tam kalbinde yer alan Kapadokya, küçük boyutuna rağmen ülkenin turistik başkentlerinden biridir. Ve bunun bir nedeni var, burası bir peri masalı gibi. Tepeler, vadiler, büyüleyici renklerdeki baca oluşumları ve tarihin izlerini taşıyan her türlü kayalar, günümüzde büyük şehirlerin koşuşturmacasından uzakta fantastik aktivitelere zemin hazırlıyor. Dinlendirici bir kaçamak için herhangi bir öneriye ihtiyacınız varsa, Kapadokya'nın sizin için neden doğru seçim olduğuna ikna olmaya hazır olun!

Mağara konaklama

Doğal coğrafi manzaranın içine inşa edilmiş olan yerel halk, mağaraları yüzyıllardır kaya evlerine dönüştürmüştür. Ve mağara evlerini mağara adamından çağdaş moderne güncelleyerek bundan en iyi şekilde yararlandılar. Belki de dünyanın en havalı konaklama seçeneği, hostelden lüks süitlere kadar her bütçeden ziyaretçiye konaklama imkanı sunuyor. Her otel farklı bir deneyim ve ambiyans sunar, ancak bazıları her zaman diğerlerinden daha fazla tercih edilir. Böyle bir deneyim istiyorsanız, kapadokya mağara otel mutlaka görmeniz gereken yerlerden.

Türkiye'nin herhangi bir yerine yapılacak bir gezi, özellikle Anadolu bölgesinin tarihi ve kültürel mirasını içeren bazı geleneksel yemeklerin tadına bakmadan tamamlanmış sayılmaz. Her gün iyi ve zengin bir kahvaltı ile başlamalı, bu nedenle aşağıdakilerden birini (veya birkaçını) seçin: yöresel ev yapımı tereyağı, bal, kuru yoğurt, tereyağında kızartılmış yumurta, sucuk (acılı, baharatlı ) ile servis edilen sıcak bazlama ( gözleme ) sucuk) veya pastırma (baharatlı kuru et), yerel halk tarafından yapılan ve biraz taze meyve suyuyla mükemmel giden peynir. Bayılacaksanız!

Öğle veya akşam yemekleri oldukça büyük ve aralarından seçim yapmak daha zor, o yüzden bizi dinleyin ve bir tanesine karar vermeye çalışın (mümkünse!): yaprak sarması (yaprak sarma ), dolma mantı (mantıya benzer kıyma paketleri),sulu köfte (domates soslu haşlanmış köfte), bamya (bamya), çeşitli katkılarla lezzetli kebap, patates salatası (patates salatası) ve daha niceleri. Yemeğin ardından klasik Türk müziği eşliğinde bir Türk kahvesi keyfi yapın.

Bölgeyi ziyaret ederken Kapadokya'nın ay manzaraları bir zorunluluktur. Kapadokya balayı sabahı harika bir manzaraya uyanabilirsiniz. Havada yüz fitten fazla uzanan doğal sütunlar ve zirvelerle kaplıdırlar. Tuhaf ama aynı zamanda nefes kesici olan bu manzara, unutulmaz sıcak hava balonu uçuşlarından korunmuş Bizans sanatına kadar herkesin zevkine uygun bir şeyler sunuyor.

Bölge, bu eşsiz manzarayı, araziyi soyduktan sonra bir dizi kayalık, mızrak, koni ve peribacaları yaratan tarihi volkanik patlamalara ve uzun vadeli erozyona borçlu. Tam olarak bu doğa harikaları, insan mağara işçiliği ile birleştiğinde, dünyanın en güzel ortamlarından birini oluşturuyor. Bunu söylediğimizde daha da iyi oluyor9 milyon yıl önce bölge göller ve akarsularla doluydu (bugün bunlardan tek bir iz bile bulamazsınız), öyle değil mi? Tüm bunlar, bu ay benzeri peri masalının ortasında çekilmiş bir fotoğraf (veya bir selfie) için mükemmel bir arka plan oluşturur! Akşam dinlenirken keyfinizi katlayacak Şömineli oteller deneyiminden birinde olduğunuzdan emin olun.