Bir ameliyata karar verirken, özellikle de estetik cerrahi işlemleri söz konusu ise yaz ayları hemen herkesin kafasında soru işaretleri uyandırır. Gerek yara iyileşmesi gerekse dokunun normale dönmesi süreci ile yaz ayında olmanın birbirini etkileme durumu, sıkça merak edilir. Karın germe ameliyatının yazın yapılıp yapılmayacağı ve işlemde genel olarak nelere dikkat edilmesi gerektiğine dair merak edilenleri, Op. Dr. Candan Mezili cevaplıyor.

Yaz ayların ameliyat olma fikri genel olarak yaygın biçimde irdelenir. Sıcak ve güneşin insanda oluşturduğu yan etkilerin, ameliyatın sonucu ve komplikasyonları üzerinde de etkisi olup olmadığı merak edilir.

Esas itibariyle ameliyatların ve dolayısıyla karın germe ameliyatının yazın yapılmasının önünde herhangi bir engel yoktur. Yaz mevsimi, operasyonu doğrudan etkilemez. Ancak hastaların ameliyat sonrası süreçte çok dikkatli olmaları gereklidir. Doktorun talimatlarına uyulmaması durumunda, sadece yazın değil, kışın da işlem sonra komplikasyonlar yaşanabilir.

Operasyon yapılmasında, mevsimin yaz olmasının ektisi yoktur ama…

Senelik izinler alınıp yaz tatili planları yapılırken, aynı esnada karın germe ameliyatı olmak noktasında iyi bir planlama yapmak gerekir. Zira operasyon öncesinde ve sonrasında, sosyal hayatınızın belli bir süre kısıtlanması söz konusu olacaktır.

Karın germe ameliyatından sonra tatil yapmanız pek mümkün değildir. O nedenle tatil planlanacaksa ameliyattan önce planlanmalıdır. Tarih belirlendikten sonra ise bir hafta ile on gün arasında değişen sürelerde, bazı ilaçları kullanmamanız gerekebilir. Bununla birlikte, işlem öncesinde alkol ve sigara tüketimi de durdurulmalıdır. Yani iki hafta ile 20 gün arasında bir süre ile gündelik alışkanlıklarınız değişecektir. Bu durumda tatile gitmek pek doğru bir seçim olmayabilir.

Ameliyat sonrasında ise 5-6 hafta aktif olarak güneşten korunmak gerekir.  Ameliyat öncesinde alınan tedbirlerin geneli alınır. Karın germe ameliyatı sonrasında dikkat edilmesi gereken en kritik hususların başında ise yaranın doğrudan güneş ışığı ile temas etmesini engellemek ve enfeksiyon riskine karşı dış etkilerden korumak gelecektir.

Aşırı sıcak, yaralar üzerinde negatif etki oluşturabilir

Yaraların iyileşmesinde normal sıcaklık değerleri ve yeterince oksijen faktörleri önemlidir. Ayrıca yaraya dış faktörlerin ulaşması da engellenmelidir. Zira her dış etken farklı bir komplikasyona yol açabilir. Karın germe ameliyatından sonra hastaların genel oda sıcaklığı seviyesinde kalmaları önerilir. Bu iyileşme süreci bakımından önemli bir tedbirdir.

Karın germe ameliyatından sonra hastaların korse kullanmaları gerekebilir. Bu durum yazın yaşam standartlarını bir miktar etkileyebilir. Ancak yine de iklimlendirilmiş ortamlarda bulunmaları halinde korse bir probleme sebep olmaz.

Tedbirli davranmak yeterlidir

Yazın karın germe ameliyatı olmak, doğru değildir denemez. Yaz olmasının, davranışsal ve dış faktörlere bağlı riskleri artırması durumu söz konusu olduğundan, bunlara yönelik tedbirler alınarak, karın germe ameliyatı olmak mümkündür. Doktor tavsiyelerine uyulması halinde, herhangi bir sorun yaşanmadan süreç tamamlanabilir.

Mevsimin yaz olması nedeniyle, biraz daha tedbirli olmanız yeterlidir. Kış aylarında ameliyat olmaktan farklı olarak yaralarınız iyileşene kadar, enfeksiyon risklerine karşı dikkatli olmak, hekimin önereceği süre zarfında ise dokuyu korumanız yeterlidir. Bunun dışında alacağınız tedbirler mevsimsel olarak farklılık arz etmez. Örneğin; kas müdahalesi halinde ani hareketler yapmamak ve kasları zorlamamak, belirtilen süre ile korse kullanmak ve verilen ilaçları düzenli kullanmak gibi önlemler, her mevsim için geçerlidir.

Yaz aylarında bu işlemi yaptırmanın ek getirileri; sıcak, güneşe maruz kalmak ve denize girmek gibi yaz aylarının normalleri olarak sayılabilir. Sıcağın etkilerinden uzak durmak, belirtilen karın bölgesinin doğrudan güneş ışığı almasını engellemek ve denize girme kısıtlamalarına uymak yazın getirebileceği komplikasyonları ortadan kaldırabilir.

Her cerrahi işlemde olduğu gibi, karın germe ameliyatında da hekimin talimatlarına harfiyen uymak gereklidir. Doktorunuz, mevsimin etkilerini de hesap ederek size bir liste sunacak ve onlara uymanızı isteyecektir. Doktorun sunacağı liste, evrensel tıbbi protokollere dayalıdır. Dünyanın her yerinde geçerli olan bu talimatları izleyerek, mevsimin yaz veya kış olması fark etmeksizin herhangi bir zamanda karın germe ameliyatı olabilirsiniz.

İletişim:

https://candanmezili.com/

https://www.instagram.com/drcandanmezili/

https://www.youtube.com/c/candanmezili

https://www.facebook.com/opdrcandanmezili/