Kelebeğin Rüyası filminin çekim ve yayın ayrıntıları araştırılıyor. Kelebeğin Rüyası filmi nerede çekildi, Kelebeğin Rüyası filmi ne zaman çekildi, Kelebeğin Rüyası filmi konusu gerçek mi, Kelebeğin Rüyası filmi oyuncuları isimleri sorularının yanıtları cevap buldu. 2. Dünya Savaşı döneminde bir kömür madeninde çalışmak zorunda olan iki genç şair aynı kadına aşık olunca, bu aşk onlar için bir kaçış yolu oluyor.

Kelebeğin Rüyası filminde Zonguldak'ta yaşayan, iki genç şair Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu, yeni yeni modernleşen bu madenci kentinde memuriyet hayatlarını sürdürürken, bir yandan da sanatla, edebiyatla ve en çok da şiirle iç içe yaşıyorlar. Kelebeğin Rüyası filminin yönetmen koltuğunda, filmin aynı zamanda senaryosunu yazan Yılmaz Erdoğan oturuyor. Yapımcısı Necati Akpınar olan filmin müziklerini Rahman Altın hazırladı. BKM Film tarafından çekilen film 2 saat 18 dakika sürüyor. Ödüllere doymayan film, En İyi Film Ödülü’nden En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’ne, En İyi Müzik Ödülü’nden En İyi Sanat Yönetimi ve Görüntü Yönetimi Ödülü’ne birçok ödülün fortunepanda sahibi olmuştur.

Kelebeğin Rüyası filminin başrollerinde Kıvanç Tatlıtuğ, Mert Fırat, Yılmaz Erdoğan, Belçim Erdoğan ve Farah Zeynep Abdullah var. Dram, biyografi ve tarihi türleri ile çekilen film, şairlerin altın çağı olan yıllarda, İkinci Dünya Savaşı’nın gölgesinde adım adım gelişen bir aşkı anlatıyor. Filmde Kıvanç Tatlıtuğ ve Mert Fırat, çok iyi iki dost olan şairler Muzaffer Tayyip Uslu ve Rüştü Onur'u canlandırıyor. Kelebeğin Rüyası filminin çekildiği yer, çekim yeri, kaç yılında çekildi, hikayesi gerçek mi, oyuncu kadrosu karakterleri kim sorularının yanıtları ve film ile ilgili merak edilen tüm detaylar içeriğimizde yer alıyor.

Kelebeğin Rüyası filmi ne zaman çekildi?

Kelebeğin Rüyası filmi 2013 yılında çekildi. Film 22 Şubat 2013 tarihinde vizyona girdi. 10 milyon TL bütçe ile çekilen film sinemada 2 milyon 167 bin 456 kişi tarafından izlendi ve 20 milyon 898 bin 864 TL hasılat elde etti. 1941 yılının Türkiye’sini, İkinci Dünya Savaşı dönemi ve mükellefiyet günlerini yansıtan film, iki genç şairin gerçek hikayelerinden yola çıkarak hayatla ve aşkla olan mücadelelerini anlatıyor.

Kelebeğin Rüyası filmi konusu gerçek mi?

Kelebeğin Rüyası filminde aşk, şiirin de hayatın da başrolünü üstleniyor. Film, şairlerin altın çağı olan yıllarda, İkinci Dünya Savaşı'nın gölgesinde adım adım gelişen bir aşkı anlatıyor. İki genç şairin genç bir kızın beğenisini kazanmak için girdikleri "Şiir iddiası" olarak başlayan ve bizleri 1940'ların Türkiye'sine götüren film, Zonguldak'taki maden işçilerinden yoksulluğa, İkinci Dünya Savaşı'ndan ölümcül hastalıklara kadar uzanan hikayesi ile Türk sinemasının en önemli dönem filmlerinden birisini izleyicilere fortunepanda giriş sunuyor.

Kelebeğin Rüyası filmi nerede çekildi?

Kelebeğin Rüyası filmi Zonguldak, Karadeniz Ereğli, İstanbul, Heybeliada, Büyükada ve Uşak şehirlerinde çekildi. Filmin çekimleri için Türkiye’nin farklı noktalarında çekim setleri kuruldu.

Kelebeğin Rüyası filmi oyuncuları isimleri

  • Kıvanç Tatlıtuğ - Muzaffer Tayyip Uslu
  • Mert Fırat - Rüştü Onur
  • Farah Zeynep Abdullah - Mediha Sessiz
  • Belçim Bilgin Erdoğan - Suzan Özsoy
  • Ahmet Mümtaz Taylan - Zikri Özsoy
  • Taner Birsel - İsmail Uslu
  • Yılmaz Erdoğan - Behçet Necatigil
  • Devrim Yakut - Fikriye Onur
  • İpek Bilgin - Muzaffer'in Annesi
  • Emin Gürsoy - Mediha'nın Babası

Kelebeğin Rüyası filmi oyuncu kadrosunda ayrıca şu isimler rol aldı; Funda Şirinkal, Ayten Soykök, Celalettin Demirel, Aksel Bonfil, Servet Pandur, Barış Çakmak, Deniz Erdoğan, Salih Kalyon, Elif Erdoğan ve Engin Şenkan.