Sofita İzmir projesi ile “İzmir’de tiyatro var” sloganı hayat bulacak

Salgın sürecinde sahnelerden uzak kalan tiyatroların desteklenmesi için harekete geçen İzmir Büyükşehir Belediyesi 56 tiyatro topluluğu ile projeye başladı.

Güncel 08.06.2020, 14:58
Sofita İzmir projesi ile “İzmir’de tiyatro var” sloganı hayat bulacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Daire Başkanlığı tarafından alınan destek kararı ile Sofita İzmir projesi hayata geçti. “İzmir’de tiyatro var” sloganı ile yola çıkan yetkililer, proje kapsamında 56 farklı tiyatro topluluğunu İzmirlilerle buluşturuyor. Tiyatro gruplarının sahnelediği performanslar İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal medya hesaplarından yayınlanıyor. Sofita İzmir’in dinamik bir oluşum olduğunu söyleyen tiyatrocular, İzmir’de tanınmayan tiyatro gruplarının ön plana çıkarıldığını, bunun doğru bir hareket olduğunu söylediler.

YASAKLAR TİYATROCULARI OLUMSUZ ETKİLEDİ

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin destekleri ile kendilerini yalnız hissetmediklerini söyleyen yazar ve yönetmen Kamer Yıldız Ok, devlet tarafından özel tiyatrolara destek verilmediğini, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin sunduğu desteğin kendileri için çok önemli olduğunu kaydetti. Gezici tiyatro olduklarını dile getiren Ok, sokağa çıkma yasağının kendilerini ve diğer tiyatrocuları çok kötü etkilediğini, bir arada kalmak için çabaladıklarını ifade etti. Provasızlık, işsizlik ve sigortasızlık sürdüğü sürece kopma noktasına gelebileceklerini söyleyen Ok, buna rağmen İzmir’de tiyatro açısından umutlu olduklarını dile getirdi.

Yorumlar (0)
-1°
açık
Namaz Vakti 19 Ocak 2021
İmsak 06:53
Güneş 08:19
Öğle 13:27
İkindi 16:03
Akşam 18:25
Yatsı 19:46