Artıbir Enerji yönetim kurulu başkanı M. Raif İnan, Türkiye’de 3 adet rüzgar ve 1 adet güneş santralinin bulunduğunu aktardı. M. Raif İnan, "Portföyümüzü genişletmek için 150 milyon dolar yatırım yaptık." diyerek büyüme planlarını açıkladı.

M. Raif İnan, Artıbir Enerji'nin projeleriyle güçlerini artıracağını söyledi. İnan, "Rüzgar santrallerimiz ve güneş santralimizde ikinci bir kaynak ve depolama çözümleri olan hibrit sistemleri kullanarak kurulu gücümüzü artıracağız." dedi.

M. Raif İnan: “Karbon Emisyonunu Önleme Hedefimize Temiz Enerji Sayesinde Ulaşıyoruz”

Artıbir Enerji Yönetim Kurulu Başkanı M. Raif İnan, Artıbir Enerji olarak yatırım hedeflerinden bahsetti.

"Küresel ekonominin bir parçasıyız. Küresel enerji konjonktüründe de Türkiye belirleyici bir konumda. Sürekli büyüyen ekonomimizde çarkların dönmesi için enerji ihtiyacımızın doğru yönetilmesi ve akıllı yatırımların yapılması gerekiyor. Biz Artıbir Enerji olarak Türkiye’de 3 adet rüzgâr ve 1 adet güneş santralinden oluşan.115 MW kurulu güce sahip yenilenebilir enerji portföyünü yönetiyoruz.  Portföyümüzün yıllık elektrik üretim miktarı yaklaşık 325.125.000 kWh ve 208.000 hanenin elektrik ihtiyacını karşılıyoruz. Ayrıca projelerimizden ürettiğimiz temiz enerji ile yılda yaklaşık 211.000 ton karbon emisyonuna engel oluyoruz. Portföyümüzde bulunan RES santrallerimiz için kapasite artışı ve hibrit yatırım, GES santralimiz için de depolama çalışmalarımız devam ediyor. RES projelerimiz için yaklaşık 18 MW’lık bir kapasite artışı için uygunluk aldık, hibrit yatırımıyla beraber toplamda yaklaşık 22 milyon ABD doları yatırım bütçesi öngörüyoruz. GES projemizde gerçekleştirmeyi planladığımız depolama yatırımı ise yaklaşık 6 milyon ABD dolarıdır. Yatırımlarımızın ikinci ayağında mevcut kurulu gücümüze ilave 500 MW’lik bir kapasite eklemeyi planlıyoruz. Böylece toplam kurulu gücümüzü 650 MW’ye çıkarmayı hedefliyoruz.