Marin kontrplak su kontrası tekne yapımına özel olarak üretilen plywood ürünleridir. Ağaç yapısı diğer kontrplak ürünlerinden daha farklı olduğu için bu ürünün yapımı aşamasında köknar, huş veya okume ağaçları tercih edilmektedir. Suya karşı daha yüksek dayanıklık vaat eden bu ürünleri uygun fiyatlı ve hızlı teslimat ile satın alabilmek için firmamızı tercih edebilirsiniz.

En güçlü ağaç soyma kaplamaları olan marin kontrplaklarımızın suya karşı dayanıklılığını 3 gün kaynar su içerisinde bekletmek gibi birtakım kalite kontrollerden geçirdikten sonra piyasaya hazır olup olmadıklarına karar veriyoruz. Tutkallama işlemi sırasında Melamin Üre Formaldehit (MUF) kullanarak suya girdiğinde çözünmeyen bir kontrplak yapısı elde ediyoruz.

Marin Kontrplak Su Kontrası Nedir?

Marin kontrplak veya su kontrası olarak adlandırılan ahşap plakalar en güçlü ağaçların suya dayanıklı marin tutkalı ile birleştirilmesi şeklinde üretilmektedir. Üretiminin her aşamasından sorumlu olduğumuz marin kontrplak su kontrası ürünlerinin özelliklerinden bazılarını şu şekilde belirtebiliriz;

 • Suya karşı son derece dayanıklı bir ürün olduğu için su ile reaksiyona girmez, hiçbir şekilde bozulma yapmaz. Suyu içine çekmez, herhangi bir noktası şişmez ve çürümez. Zamanla küflenmez.
 • Diğer kontrplak türlerinden daha dayanıklı ve güçlüdür. Zamanla aşınma problemine yol açmaz. Sert ve güçlü yapısı ile sert hava koşullarına karşı yüksek direnç gösterir.
 • Uzun ömürlü olup uzun yıllar boyunca ilk günkü gibi kullanımlarına devam edilebilmektedir.

Suya karşı yüksek dayanıklılık vaat eden bir ürün olduğu için daha çok tekne yapımında tercih edilse de sert hava koşulları, sık yağmur alan bölgelerde dış mekan ürünü olarak da tercih edilebilmektedir. İç mekanlarda maliyeti düşürmek adına çok fazla kullanımına rastlanmasa da mutfak ve banyo gibi nemli ortamlar için çok uygundur.

Marin Kontrplak Su Kontrasını Nasıl Üretiyoruz?

Marin kontrplak su kontrası üretimi esnasında kayın ağacı gibi en güçlü ağaçlar kullanarak (ağaç tipini bizi arayarak sipariş sırasında belirtebilir veya öğrenebilirsiniz) suya yüksek dayanıklılık özelliği gösteren tutkal kullanıyoruz.

 • İlk olarak ağaç seçimini beklenilen kalitede olacak şekilde gerçekleştiriyoruz.
 • Ham kütükler haline getirdiğimiz ağaçları uygun ebatlarda dilimlere ayırıyoruz.
 • Torna makinesinden ağaç dilimlerini geçirerek uygun pürüzsüzlük ve yapıya gelmesini sağlamak için soyma işlemini gerçekleştiriyoruz.
 • Papel halini alan ince plakalar istenilen genişlik ve uzunlukta ayarlanmaktadır.
 • Ardından kaliteli bir kaplama işlemi yapılır.
 • Marin tutkalı kullanılarak farklı sayıda belirtilen kalınlığa uygun olarak papeller boşluksuz şekilde birleştirilir.
 • Boşluksuz yapının tamamen sağlandığından emin olmak adına presleme işlemi yapılır. Basınç altında belirli bir süre ürünün bekletilmesi ve kuruyarak malzemelerin iç içe geçmesi sağlanır.
 • En son aşama olarak zımparalama yapılır ve kullanıma hazır hale getirilir.
 • Uygun sayıda ürünler zarar görmeyecek şekilde paketlenerek kargoya hazır hale getirilir ve mümkün olan en kısa sürede kargo firmasına ulaştırılır.

Ege Kontrplak – Marin Kontrplak (Su Kontrası)

Ege kontrplak firması olarak sizler için uzun yıllardan beridir çeşitli ağaçlardan kontrplaklar üretiyoruz. Ürünlerimiz arasında;

İç veya dış mekanlar için ihtiyacınız olan türde bütçenize göre siparişinizi oluşturmak için firmamız ile dilediğiniz zaman iletişime geçebilirsiniz. İhtiyacınız olan iletişim bilgilerimiz web sitemizin sağ üst köşesinde yer alan İletişim sayfasında bulunmakta olup ofisimizin telefon numarası +90 553 876 94 03 şeklindedir. Farklı kalınlıkta, farklı uzunluklarda dilediğiniz sayıda kontrplak siparişi oluşturabilirsiniz. Firmamız talebiniz doğrultusunda kontrplaklarınızı imal edip belirttiğiniz adrese mümkün olan en kısa sürede gönderimini gerçekleştirecektir.