Tarık Akan ile Filiz Akın’ın başrolleri paylaştığı Memleketim filmi televizyon ekranlarında izleyicilerle buluşacak. Filmin çekim ve yayın ayrıntıları araştırılıyor. Memleketim filmi nerede çekildi, Memleketim filmi ne zaman çekildi, Memleketim filmi hangi kanalda oynuyor ve Memleketim filmi oyuncuları isimleri nedir sorularının yanıtları ortaya çıktı. Filmin yönetmen koltuğunda, aynı zamanda yapımcısı da olan Yücel Çakmaklı oturuyor. Filmin bir diğer yapımcısı ise Ali Emirosmanoğlu oldu.

Memleketim filminde Leyla, ailesinin eksik ve yanlış eğitiminin sonucu, kültürüne yabancı bir kişi olmuştur. Viyana’daki müzik eğitimi sırasında kökenlerine bağlı Mehmet’le tanışır ve bir ilişki yaşamaya başlar. Ancak Leylanın ölçüsüz batı hayranlığı bu ilişkiyi bitirecektir. Filmin senaryosunu Atilla Gökbürü yazdı.

Memleketim filminin oyuncu kadrosunda Tarık Akan, Filiz Akın, Cemil Şahbaz, Kenan Pars, Diclehan Baban, Birtane Güngör ve Nubar Terziyan rol alıyor. Elif Film tarafından dram ve duygusal türlerinde çekilen yapım 90 dakika betgram sürüyor. Memleketim filminin çekildiği yer, çekim yeri, kaç yılında çekildi, hangi kanalda oynuyor, oyuncu kadrosu karakterleri sorularının yanıtları ortaya çıktı.

Memleketim filmi ne zaman çekildi?

Memleketim filmi 1974 yılında çekildi. Film 1 Şubat 1975 tarihinde sinemalarda gösterime girdi. Tıp okuyan Murat ile müzik eğitimi alan Leyla'nın yolları Viyana'da kesişiyor. Murat, geleneklerine bağlı bir adamken, Leyla ise onun tam tersidir. Murat ile Leyla'nı arkadaşlığı bir süre sonra ilişkiye dönüşür. Ancak okulun bitmesinin ardından Murat'ın ülkesine geri dönmeyi istemesi, Leyla'nın ise Avrupa'da yaşama isteği çiftin ayrılmasına neden olur. Murat'tan ayrıldıktan sonra büyük bir boşluğun içine düşen Leyla, bir süre sonra yeni bir ilişkiye başlar. Bu ilişki Leyla'nın kendisini ve değerlerini sorgulamasına neden olur.

Memleketim filmi nerede çekildi?

Memleketim filmi Erzurum, İstanbul ve Viyana’da çekildi. Filmin çekimlerinin bir bölümü için Avusturya’nın başkenti ve en büyük şehri Viyana’da çekim setleri kuruldu. Ayrıca İstanbul ve Erzurum'un farklı noktalarında da çekimler yapıldı. Çekimler tamamlandıktan sonra sinemalarda gösterime giren film, günümüzde farklı tarihlerde ve farklı kanallarda ekranlara gelmeye betgram giriş devam ediyor.

Memleketim filmi hangi kanalda oynuyor?

Memleketim filmi Kanal D kanalında oynuyor. 1 saat 30 dakika Film 18 Şubat Cumartesi günü saat 12.30’da Kanal D ekranlarında yayınlanacak.

Memleketim filmi oyuncuları isimleri

  • Tarık Akan - Mehmet
  • Filiz Akın - Leyla
  • Cemil Şahbaz - Helmut
  • Kenan Pars - Baba
  • Diclehan Baban - Anne
  • Birtane Güngör - Necla
  • Nubar Terziyan - İsmail Efendi
  • Mehmet Akdil - Klaus
  • Nezahat Tanyeri - Büyükanne

Memleketim filminin oyuncu kadrosunda ayrıca şu isimler rol almıştır; Sıtkı Akçatepe, Hüseyin Salıcı, Diler Saraç, Ali Demir, Mürüvvet İşsever