Borsada son dönemlerdeki en büyük operasyon olarak kayıtlara geçeceği iddia edilen ve arkasında yüzlerce mağdur olmuş küçük yatırımcı bırakacağı konuşulan Merko Gıda'nın Frigo Pak’ı alma süreci…Geçtiğimiz Mart ayı sonunda KAP’a yapılan açıklama ile Merko Gıda, Frigo Pak’ın %40,94 payını 14 milyon dolar bedelle ilişkili taraf İsmail Aksaç ve birlikte hareket ettiği Yiğit Cerit ile almak üzere anlaşma imzaladı. İşte tam bu noktada finans çevrelerinde MERKO hisselerinde operasyonun aslında çok daha büyük olacağı konuşulmaya başlandı.

Merko Gıda bu halde Frigo Pak’a 14 Milyon ABD doları nasıl ödeyecek?

Merko Gıda hisseleri, Kamuya açık ulaşılabilir verilerden edinilen bilgiler ışığı altında 2010 yılından Nisan 2020 yılına kadar ki 10 yıllık süreçte ortalama 1 TL bandında seyretmiş ve Mayıs 2020’de yükseliş sürecine girmişti. Merko tarafından, Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan açıklamalarda şirketin içinde bulunduğu tablonun hiçte iç açıcı olmadığı, 2016, 2017 ve 2018 yllarından kalan borçlarının olduğu şirket varlıkları üzerinde bu borçlardan kaynaklanan ipoteklerin var olduğu, şirket sermayesinin yarısının karşılıksız kaldığı gibi tespitlerin yanı sıra Bağımsız denetçi raporunda açıklanamayan birçok hususun olduğu bir ortamda Merko Gıda bu halde Frigo Pak’a 14 Milyon ABD doları nasıl ödeyecek sorusu piyasa kulislerinde operasyonun çapının tahmin edilenden büyük olduğuna işaret olarak kabul ediliyor.

Fahrettin Göllü imzası

Tahtada patronla anlaşan oyuncu hisseleri belli bir seviyeye kadar çıkarıyor, ardından patronun hisse satmasına ya da bedelli satışına geçiliyor. Fahrettin Göllü'nün daha önce adının geçtıği MARTI, PENGD hisselerinde son olarak görülen bu yöntem bedelli kararı almış MERKO’da yaşanması Ünlü spekülatörün imzası olarak kabul ediliyor.

Hissenin geçmiş performansı, hızlı ilerleyen süreç ve yöntem nedeniyle finans çevrelerinde bu operasyona Fahrettin Göllü’nün müdahil olduğu idda ediliyor. Ancak bir diğer öemli iddia ise Fahrettin Göllü’nün bu süreci İsmail Aksaç eliyle yönettiği.

“A1 Capital ve İsmail Aksaç iddaların odağında”

İzmir Gazetesi‘nin ulaştığı ve sorular yönelttiği A1 Capital Menkul Değerler Şirketinin sahibi Murat Güler ile yapılan telefon görüşmesinde; Frigo Pak hisselerinin devrinde adı geçen İsmail Aksaç’ın şirket çalışanı olup olmadığını bilmediğini ve konuyla ilgili bilgisin olmadığını ifade ederek diğer sorulara cevap vermedi.

İsmail Aksaç’ın, yakın dönemde SPK tarafından olağandışı fiyat hareketi nedeniyle Sermaye Piyasası Kurulu yaptığı incelemede piyasa dolandırıcılığı olduğunu tespiti ile yasaklı listesine aldığı A1 Capital Menkul Değer AŞ’de Pazarlama Müdürü olması ve Eylül ayı içinde hareketlenmeye başlayan Merko Hisseleri ile ilgili olarak olağan dışı fiyatlanmadan dolayı SPK tarafından ifadeye çağırıldığı biliniyor. Ayrıca Borsa çevrelerinde daha önce spekülasyonlarla adı anılan Yiğit Cerit’in olması Merko tarafından yatırımcılarına izah etmesi gereken önemli konulardan biri olarak öne çıkıyor.

Haydar Güçlü Bu işin neresinde ?

İzmir Gazetesi’nin ulaştığı Frigo Pak Gıda A.Ş'nin sahibi Ali HAYDAR GÜÇLÜ ile yapılan görüşmede; Merko Gıda’nın, Frigo Pak hisselerinin devrine ilşkin yapılan protoldeki yükümlülüklerini yerine getirmesi durumunda devrin yapılacağını, buna ilişkin takviminde 08 Nisan 2021 Perşembe günü sona erdiğini ifade etti. Güçlü; İsmail Aksaç ve Yiğit Cerit isimlerini bu satış sürecinde Merko Gıda referansıyla tanıdığını belirtti.

Sözkonusu devir süreci ile ilgili Gerek BİST ve gerekse SPK tarafından herhangi bir kısıtlamanın olmadığını, sürecin devam ettiğini, nihayetinde yapılacak olan ödemenin kaynağının ne olduğunu ve Merko Gıda’nın yümlülüğünü nasıl yerine getireceğini bilmeğini açık bir dille belirtti.

Kıssadan Hisse

Konunun Uzmanları yaşanan süreçte açıklanan mali tablolar, içinde bulunduğumuz pandemi koşulları ve kurda oluşan dalgalanma nedeniyle Merko Gıdanın Firigo Pak şirketinin hisselerini 14.000.000 USD bedel ile satın alması da dahil olmak üzere Merko Gıda'nın dikkatle takip edilmesi gerektiğini belirtiyorlar.