Medikal estetik alanında uluslararası bilimsel çalışmaları ile tanınan, ülkemizde bu hizmetleri ve eğitimlerini sunan Profesör Doktor Murat Songu Kimdir? Yeni nesil teknik ve teknolojileri Türkiye’de hastaları ile buluşturan Prof. Dr. Murat Songu hakkında detaylar:

1976 yılında, İzmir’de dünyaya gelen Murat Songu, İzmir Atatürk Lisesi’nde temel eğitimini tamamladıktan sonra, tıp lisans eğitimini Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde almıştır. Kulak Burun Boğaz uzmanlığını, Celal Bayar Üniversitesi’nde tamamlayan Songu; 2005 yılından 2008 yılına kadar Fransa’nın önemli uzmanları ile birlikte Rinoloji, Otolojik Cerrahi, Biyonik Kulak ve Beyincik Köşe Tümörü Cerrahisi alanlarında çalışmıştır.

2008 yılından itibaren, İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi KBB servisinde görev yapan Doktor Murat Songu 2010 yılında kazandığı başasistanlık sınavının ardından 2014 yılında doçent olmaya hak kazanmıştır. Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Hastanesi’nde aldığı doçentlik unvanının ardından, Amerika’da çalışmalar yapan Doçent Doktor Murat Songu, 2021 yılında Kulak Burun Boğaz Profesörü unvanını elde etmiştir.

Çok sayıda akademik yayını olan ve 1700 civarında atfı bulunan Dr. Songu, halihazırda bilimsel çalışmalarına medikal estetik ve KBB alanında devam etmektedir.

Bilimsel Çalışmalar

Prof. Dr. Murat Songu'nun bilimsel çalışmaları, tıp literatürüne değerli katkılarda bulunmuştur. Uzun yıllar boyunca yaptığı araştırmalar ve bunlara yönelik uluslararası ve ulusal yayınlanmış bilimsel çalışmaları bulunmaktadır. Prof. Dr. Songu, birçok uluslararası ve ulusal bilimsel etkinlikte davetli konuşmacı olarak yer alarak bilgi paylaşımına büyük önem vermektedir. Bu sayede meslektaşlarına deneyimlerini aktarmak ve tıbbi bilgiye katkıda bulunmak için çaba göstermektedir.

Bilimsel çalışmaları neticesinde Prof. Dr. Songu, çeşitli uluslararası yayıncılık sorumlulukları üstlenmiştir. Birçok dergide editör yardımcılığı, bölüm editörlüğü, yayın kurulu üyeliği ve hakemlik görevlerini sürdürerek tıp alanındaki araştırmaların kalitesini artırmaya yönelik çalışmalar yapmıştır. Yaptığı bu görevlerle bilimsel çalışmaların objektif bir şekilde değerlendirilmesine katkı sağlamış ve tıbbi literatürün gelişimine katkıda bulunmuştur.

Uluslararası Deneyim

Prof. Dr. Murat Songu, Amerika'da University of Pittsburgh Medical Center'da klinik gözlemcilik yapmış, bu deneyimleriyle farklı sağlık sistemlerini ve uygulamalarını inceleme şansı bulmuştur. Fransa'da Institut Georges Portmann ve Clinique St. Augustin gibi önemli sağlık kurumlarında da gözlemcilik yaparak Avrupa'daki tıbbi uygulamaları incelemiştir. Bunlar uluslararası alandaki sağlık konularına daha geniş bir perspektiften yaklaşmasına olanak tanımıştır. Dr.Songu Türkiye'deki uygulamalarına entegre etmek suretiyle uluslararası standartlara uygun hizmet sunma amacı gütmektedir.

İdari Görevler

Prof. Dr. Murat Songu'nun kariyeri sadece tıbbi alandaki çalışmalarıyla sınırlı değildir. Aynı zamanda çeşitli idari görevlerde de aktif olarak yer almıştır. Bu görevlerden bazıları, Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Bilimsel Araştırmalar Etik Kurulu Üyeliği, İzmir 4 No'lu Klinik Araştırmalar Etik Kurulu Üyeliği ve Ege Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Hekimleri Derneği'nde Yönetim Kurulu Üyeliği gibi önemli konumlarda yer alan hekim, Türk Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Derneği Türk KBB Haber ve web sitesi sorumlusu olarak da görev yapmaktadır.

Ödüller

Prof. Dr. Murat Songu, kariyeri boyunca tıp alanına katkılarıyla dikkat çeken bir isim olmuştur. Bu başarıları çeşitli ödüllerle takdir edilmiştir. "Politzer Derneği Özel Ödülü" sahibi de olan Dr.Songu, tıbbi tekniklere olan katkıları ile dikkat çeken çalışmalara imza atmış ve atmaya devam etmektedir.

2009 yılında TC. Sağlık Bakanlığı tarafından "Yılın Doktoru" seçilen Prof. Dr. Murat Songu, "Bilimsel Katkı Teşvik Ödülü" gibi pek çok farklı ödülün de sahibidir.

İletişim:

https://drmuratsongu.com/

https://www.youtube.com/channel/UC1dKYudeEVILKjIYv91ikqQ

https://www.instagram.com/prof.dr.muratsongu/