Ünlü yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın hayatı ve biyografi bilgileri merak ediliyor. Nuri Bilge Ceylan aslen nereli, Nuri Bilge Ceylan burcu ne, Nuri Bilge Ceylan evli mi, Nuri Bilge Ceylan eşi kim, Nuri Bilge Ceylan en iyi filmleri, Nuri Bilge Ceylan ödülleri nedir? soruları ve ünlü yönetmen ile ilgili merak edilen konuların yanıtları ortaya çıktı. 1997 yılından itibaren çektiği uzun metrajlı filmler ile birçok ödül kazanmış ve uluslararası alanda tanınmıştır. Kış Uykusu filmi 2014 Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye Ödülü kazanmış ve sinema tarihinde bu ödülü kazanan ikinci Türk filmi olmuştur. Yönetmenin beş filmi En İyi Uluslararası Film Akademi Ödülü için Türkiye'nin adayı olarak seçilmiştir. Mayıs Sıkıntısı, Uzak, İklimler, Üç Maymun, Bir Zamanlar Anadolu'da, Kış Uykusu, Ahlat Ağacı ve Kuru Otlar Üstüne filmlerini çeken Nuri Bilge Ceylan, bu filmler ile konuşulmaya devam ediyor. Nuri Bilge Ceylan, Türk sinemasının önemli yönetmenlerinden biridir. Nuri Bilge Ceylan aslen nereli, burcu ne, evli mi eşi kim, en iyi filmleri, ödülleri gibi merak edilenler ve Nuri Bilge Ceylan’ın yaşamına dair tüm detaylar haberimizde rekorbet yer alıyor.

Şarkıcı Göksel aslen nereli burcu ne evli mi Şarkıcı Göksel eşi sevgilisi kim çocuğu var mı? Şarkıcı Göksel aslen nereli burcu ne evli mi Şarkıcı Göksel eşi sevgilisi kim çocuğu var mı?

Nuri Bilge Ceylan aslen nereli?

Nuri Bilge Ceylan baba tarafından aslen Çanakkalelidir. 26 Ocak 1959'da İstanbul Bakırköy’de doğan Ceylan, 1984 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. Daha sonra Mimar Sinan Üniversitesi'nde iki yıl sinema eğitimi almıştır. Sinemaya olan ilgisi, özellikle fotoğrafçılık ve görsel sanatlara olan tutkusu nedeniyle gelişmiştir. Günümüzde dünya çapında tanınan ve sevinen bir senaryo yazarı ve yönetmen olarak birbirinden önemli filmlere imza atmıştır.

Nuri Bilge Ceylan burcu ne?

Nuri Bilge Ceylan'ın doğum tarihi 26 Ocak olduğu için burcu Kova'dır. Kova burcu temsilcileri genellikle özgün düşünce yapısına sahip, yaratıcı ve bağımsız kişiler olarak bilinirler. Ceylan'ın filmlerindeki derin düşünce yapısı ve özgün anlatım tarzı da burcunun özelliklerini yansıtıyor gibi görünmektedir.

Nuri Bilge Ceylan evli mi eşi kim?

Nuri Bilge Ceylan evlidir. Nuri Bilge Ceylan'ın eşi Ebru Ceylan'dır. Ünlü yönetmen, 2003 yılında Ebru Ceylan (eski soyadıyla Ebru Yapıcı) ile evlenmiştir. Türk fotoğrafçı, senarist ve oyuncu olan Ebru Ceylan, özellikle eşi Nuri Bilge Ceylan'ın İklimler filmindeki oyunculuğu ile ünlenmiştir. Çiftin Ayaz Ceylan adında bir de oğulları bulunmaktadır. Ünlü yönetmen, kariyerine yeni filmler ile rekorbet giriş devam ediyor.

Kaan Urgancıoğlu aslen nereli burcu ne boyu kaç evli mi eşi kimdir oynadığı tv dizileri filmleri Kaan Urgancıoğlu aslen nereli burcu ne boyu kaç evli mi eşi kimdir oynadığı tv dizileri filmleri

Nuri Bilge Ceylan en iyi filmleri

Nuri Bilge Ceylan, Türk sinemasının uluslararası arenada tanınan ve ödüller kazanan bir yönetmeni olarak bilinmektedir. Nuri Bilge Ceylan'ın en iyi filmlerinden bazıları şunlardır.

 • Uzak (2002), iki kuzenin İstanbul'da bir araya gelmelerini ve aralarındaki uzaklığı ele alır.
 • İklimler (2006) yaşanan ilişkinin sona erişini ve ardından gelen dönemleri anlatır.
 • Üç Maymun (2008) bir aile dramını ve yalanların etkilerini anlatır.
 • Bir Zamanlar Anadolu'da (2011) bir cinayet soruşturmasının ortasında Anadolu'nun dağlarında geçen bir hikayeyi anlatır.
 • Kış Uykusu (2014) bir otel sahibinin insan doğasını sorguladığı bir hikayeyi ele alır.
 • Ahlat Ağacı ise Nuri Bilge Ceylan’ın en çok sevilen filmlerinden biridir. 2018 yılında çekilen bu film, kitabı satılmayan ve okunmayan bir yazarın ailesi ve çevresiyle yaşadıklarını anlatmaktadır.

Nuri Bilge Ceylan ödülleri

 • Altın Palmiye - 2014 (Kış Uykusu)
 • Cannes Film Festivali Büyük Jüri Ödülü - 2011 (Bir Zamanlar Anadolu'da), 2003 (Uzak)
 • Altın Portakal Ulusal Film Yarışması En İyi Senaryo Ödülü 2002 (Uzak)
 • Cannes Film Festivali En İyi Yönetmen Ödülü 2008 (Üç Maymun)
 • Altın Portakal Ulusal Film Yarışması En İyi Yönetmen Ödülü 2006, 2002, 1999 (İklimler, Uzak, Mayıs Sıkıntısı)
 • Avrupa Film Ödülleri Discovery-Prix Fipresci Ödülü 2000 (Mayıs Sıkıntısı)

Farah Zeynep Abdullah aslen nereli boyu kaç burcu ne evli mi eşi kim oynadığı filmleri ve tv dizileri Farah Zeynep Abdullah aslen nereli boyu kaç burcu ne evli mi eşi kim oynadığı filmleri ve tv dizileri