Oyunlardan uyarlanan filmler listesi ve oyun uyarlaması en iyi sinema filmleri hangileri soruları cevap buldu. Konsol ve pc oyunları artık hayatımızın önemli bir parçası oldu. Tüm dünyada yüz milyonlarca insan tarafından yakından takip edilen oyun dünyası, sinemacıların da iştahını kabartıyor. Öyle ki, çok sevilen oyunları sinemaya uyarlayan yapımcılar, bu filmlerden ciddi gelirler elde ediyorlar. Oyunlardan uyarlanan en iyi filmler hakkında detaylı bilgi almak isteyen oyun ve sinemaseverler, bu filmlerin hangileri olduğunu merak ediyor.

Oyunları ve filmleri farklı algılıyoruz. Oyunlar, sihrin gerçekleşmesi için oyuncudan aktif girdi gerektirirken, filmlerde yalnızca uyanık kalmanız ve izlemeniz yetiyor. Aslında hiçbir oyun, ister anlatımsal ister görsel olarak 2 saatlik bir filmle anlatılamaz. Ancak oyun karakterleri belirli bir kurgu içerisinde beyaz perdeye yansıyabiliyor. Oyunlardan uyarlanan en iyi sinema filmleri hangileri, oyun uyarlaması olan filmler listesi nedir sorularının yanıtları haberimizde betelli yer alıyor.

Tüm zamanların en iyi filmleri gelmiş geçmiş en iyi başyapıt filmler listesi Tüm zamanların en iyi filmleri gelmiş geçmiş en iyi başyapıt filmler listesi

Oyunlardan uyarlanan filmler listesi

Oyunlardan uyarlanan filmler listesinin başında, çok eski bir oyun uyarlaması olan Tomb Raider filmi var. Biri Angelina Jolie’nin başrolünde oynadığı, diğeri ise 2018 yılında çıkan ve başrolünde Alicia Vikander’ın oynadığı iki film serisi bulunuyor. İki filmin hikayesi arasında oldukça fark var. Özünde her ikisi de bir gizemi araştırıyor. Tomb Raider, ilk oyun uyarlamaları arasında yer alıyor. Bir diğer oyun uyarlaması film Resident Evil Serisi (Ölümcül Deney) filmidir. Resident Evil oyununun hem film hem animasyon hem de dizi uyarlamaları bulunmaktadır. Filmler birbirinin devamı niteliğindedir. Uyarlamada, zombi virüsü olarak bilinen T-virus sayesinde doğaüstü güçler kazanan Alice adında bir kadının hikayesi anlatılıyor.

Oyunlardan uyarlanan filmler listesinde önemli bir yer tutan bir diğer film ise World of Warcraft filmidir. World of Warcraft, tüm zamanların en sevilen video oyunu serilerinden biridir. Film, ülkesi yok olan Ork savaşçılarının yeni bir yurt oluşturmak amacıyla Azeroth krallığına gelmesiyle, ırklar arasında kaçınılmaz olan bir savaşı konu alıyor. Film, eleştirmenlerden tam not alamasa da izleyicilerin tarafından oldukça beğeni kazanmayı başardı. Bir diğer oyun uyarlaması film Pokémon Dedektif Pikachu’dur. Film, kayıp özel dedektif babasını bulmak isteyen ve bu süreçte Pikachu ile birlikte çalışan 21 yaşındaki Tim Goodman’ın hikayesini anlatıyor.

En yüksek bütçeli filmler en pahalı sinema filmleri listesi En yüksek bütçeli filmler en pahalı sinema filmleri listesi

Oyun uyarlaması en iyi sinema filmleri

Oyun uyarlaması olan en iyi sinema filmleri listesinin devamında Pixels filmi var. 80’lerin popüler arcade oyunlarının gerçek hayatta uzaylılar tarafından insanlara mesaj vermek amacıyla oynatıldığı yapım izleyenleri çocukluğuna götürüyor. Bir diğer oyun uyarlaması film Kirpi Sonic filmidir. Film, Sonic ve bir Montana şerifinin Robotnik’ten kaçmaya ve Sonic’in ikonik yüzüklerinin izini sürmeye çalışmasını konu alıyor. Ayrıca Kirpi Sonic 2 isimli bir devam filmi de çekilmiştir.

Bir diğer oyun uyarlaması en iyi sinema filmlerinden olan yapım Werewolves Within filmidir. Werewolves Within, Ubisoft’un başarılı oyunlarından birinden uyarlanan, eğlence ve oyunlarla dolu bir komedi korku filmidir. Hikayesinde; kar fırtınası sırasında evde mahsur kalan bir grup insanın aralarındaki kurt adamı bulmaya çalışması anlatılıyor. Bir diğer uyarlama ise Uncharted filmidir. Uncharted, 2022’de vizyona girdi. Konusu, tıpkı oyunlarda olduğu gibi korkusuz Nathan Drake ve ortağı Victor Sullivan’ın bir hazineyi bulmaya çalışırken başından geçen maceraları betelli giriş anlatıyor.

En çok ödül alan filmler en ödüllü filmler listesi En çok ödül alan filmler en ödüllü filmler listesi

Oyunlardan uyarlanan en iyi filmler

 • Street Fighter
 • Mortal Kombat
 • Assassin's Creed
 • Tomb Raider
 • Prince of Persia
 • Warcraft
 • Resident Evil
 • Final Fantasy
 • Max Payne
 • Hitman
 • Pokémon
 • The Angry Birds
 • Doom
 • Rampage
 • Need for Speed

Dünya sinemasının en iyi filmleri, ölmeden önce izlenmesi gereken filmler Dünya sinemasının en iyi filmleri, ölmeden önce izlenmesi gereken filmler