Korona virüsün ilk ortaya çıktığı andan bu yana neredeyse iki yıl geçti. Fakat tam olarak virüs ortadan kaldırılamadığı gibi yeni varyantlarla birlikte tablonun nasıl olacağı merak ediliyor. Hemen tüm alanlarda adeta yeni normaller devreye giriyor. Bu noktada uzun yıllardır tıpta kullanılan PCR testi adeta korona virüs testi olarak anılıyor.

PCR uygulamasının kolay olması, hızlı ve kesin sonuç alınabilmesi gibi artıları nedeniyle en çok uygulanan test konumunda bulunuyor. Son yapılan düzenlemelere göre Eylül ayından bu yana konserlere, sinemalara, tiyatrolara, maçlara ve diğer toplu olarak bulunulan alanlara dahi girebilmek için negatif PCR testi sonucu zorunluluğu getirilmiş bulunuyor.

Ayrıca yurtdışı uçuşları, otobüs seyahatleri gibi katılımlar öncesinde olduğu gibi pek çok işyerinde, kamu sektöründe de düzenli olarak test yaptırılması zorunluluğu bulunuyor. Bütün bunlarla birlikte PCR testinin fiyatının ne kadar olduğu daha fazla merak ediliyor.

PCR testi devlet hastanelerinde ücretsiz olarak yaptırılabiliyor. Fakat sıra bulmak, randevu almak zor olduğu için özel sağlık kuruluşları daha fazla tercih ediliyor. Özel sağlık kuruluşlarında ise fiyatlar arasında ufak farklılıklar olsa da İstanbul’da genel olarak 250 TL ila 300 TL arasında test fiyatları farklılık gösteriyor.

Nerede Yapılır?

PCR testi kişinin vücudunda virüsün varlığını ve kişinin bağışıklığını ölçmeye yarar. Bu nedenle mutlaka tam donanımlı laboratuvarlarda, hastane koşullarında yapılmaktadır. Korona virüsün başlangıcından bu yana daha fazla gündeme geldiği ve daha fazla tercih edildiği için sağlık kuruluşları bu konuda daha fazla deneylemeye tutulmuş, Sağlık Bakanlığı testi yapabilecek kurumları yetkilendirmiştir.

PCR testinin yapıldığı yerleri şöyle sıralamak mümkündür:

  • Devlet hastaneleri,
  • Yetkili özel hastaneler,
  • Yetkili sağlık klinikleri,
  • Yetkili sağlık merkezleri,
  • Yetkili laboratuvarlar.

PCR testi için örnek alımından örneklerin incelenmesi ve sonuçlandırılmasına kadar her aşaması özel donanımlar gerektirir. Mutlaka steril şartlarda doğru tekniklerle örnek alınmalı, güvenli ortamlarda laboratuvarlara taşınarak incelenmelidir. Her sağlık kurumu aynı titizlikle iş yapmayacağından dolayı PCR testi yaptırılacak yer tercih edilirken mutlaka deneyimli, güvenilir, uzmanlardan oluşan yerler seçilmelidir.

Nasıl Yapılır?

PCR testi virüslerin tespit edilmesi ve erken dönemde tedaviye başlanması noktasında büyük öneme sahiptir. Kan alımına gerek olmaması ve kısa sürede sonuçlarının çıkması en büyük avantajlarındandır.

Son derece güvenilir bir test olan PCR, hastalığın bulaşma riskini azaltmak için bir an önce karantina sürecini başlatmaya yaramakta, karantina sürecinin ayarlanarak uygulanmasını mümkün kılmaktadır. Erken dönemde hastalığın teşhisine yardımcı olduğu için başka kişilerin sağlığını riske sokmadan tedaviye başlamaya yardımcı olmaktadır.

Kısa sürede sonucu alınabilen PCR testi için öncelikle ucunda pamuk olan ucun bir cerrahi çubukla kişinin burnundan ya da boğazından sürüntü alınır. Alınan sürüntü örneği cerrahi bir kaba konularak laboratuvara ulaştırılır ve buradaki test kartuşlarına nakledilir. Kartuşlarda örnek kendiliğinden filtre edilir.

Filtrelemeden sonra örneklere ultrasonik dalgalar verilir. Korona virüse ait virüsün RNA’sı alınır. Ardından virüsün genetik maddesiyle PCR’ın ajanları birbirlerine karışır. Reaksiyon tüpündeki madde gerçek zamanlı tanım amacıyla incelenerek tanısı konulur. Bütün bu uygulamaların ve incelemelerin uzmanlar kontrolünde, steril ortamda yapılması gerekir.