Gazetelerde haber yayınlatma, basın bülteni yayınlama, billboard reklamları ve daha fazlası ile PR ajansları; hedef kitlenizin ihtiyaç duyduğundan daha fazlasını satın almasını sağlamak için akılda kalıcı reklam, itibar ve medya iletişim çalışmaları yapan aracılardır. Peki, PR ajansı ne iş yapar? PR Haber Ajansı, konuyla ilgili bilgiler verdi…

Bir PR ajansı, genellikle yazılı metinler ve içerikler aracılığıyla markaları ve kişileri tanıtır. Bunu, genellikle ulusal haber siteleri, basılı gazeteler, sektörel dergiler, TV gibi medya platformları aracılığıyla yapar. Bir medya PR ajansının temelde müşterileri teşvik etmek ve onları daha önemli ve heyecan verici göstermek gibi hedefleri vardır.

Tabi, farkındalık yaratmak kolay değildir. “PR Haber Ajansı olarak, Ulusal gazete ve dergi gibi saygın yayınlarda yer alan haberler ve TV programlarında markaları göstererek, üçüncü kişilerce onaylanma avantajı sağlıyoruz. Bu da, genellikle hedef kitle ve kamuoyu özelinde daha olumlu bir imaj yaratıyor” diyor.

PR Ajansı tam olarak nedir?

Bir medya PR ajansı, hedef kitlenin ve kamuoyu üzerinde markanın konuşmasını sağlayan stratejik yol haritasını çizen aracıdır. Ajanslar, piyasayı dinler ve hangi sohbet başlatıcının etkili olabileceğini bilir.

Etkili bir PR ajansı, aynı zamanda gazeteciler ile de bağlantılıdır. Çünkü ajansların kurucuları genellikle eski gazetecilerdir. Bu da, markanızın gazeteciler ve medya kuruluşlarınca daha hızlı ve etkili bir yayılma göstermesini sağlar. Bu nedenle, markanızın hikayesini editoryal olarak anlatmanın en iyi yolu, PR ajansları ile çalışmaktır.

Markanızın hikayesine dair dışarıdan bir bakış açısı sağlayacak doğru bir piar çalışması ile siz de daha bilinir, görünür ve farkında bir markanın sahibi olabilirsiniz.

PR Ajansı nasıl çalışır?

Bir PR ajansı, hakkınızda blog yazıları, basın bültenleri ve editoryal içerikler oluşturur. Daha sonra, bunları ziyaretçisi yüksek web sitelerinde, gazetelerin dijital platformlarında, sektörel ve basılı dergilerde yayınlar. TV ve radyo gibi geleneksel medya organlarında size ve markanızın hikayesine yer verdirir. Bu da, müşterileriniz üzerinde daha fazla tanınırlık ve görünürlük yakalamanızı sağlar. PR Haber Ajansı; “PR çalışmasına düzenli olarak yatırım yapmak, uzun vadede itibarınızı arttırmaya da yardımcı olacaktır” diyor.

PR Çalışması Neden Önemlidir?

PR çalışması olmadan, pazarlama ekibiniz muhtemelen yalnızca müşterileri hedef alır ve daha geniş kitleyi ihmal eder. PR çalışması, bütünsel bir yaklaşım benimser. Bir destek topluluğu oluşturur ve bir marka etrafında tutarlı mesajlar verir. PR içermeyen bir pazarlama yaklaşımı, bir kriz olduğunda gerici de olabilir. Olumsuz haberlere tepki vermek için çabalamaktan çok önceden bir kriz iletişim planına sahip olmak çok daha iyidir.

Örneğin, eski Amerikan başkanı Donald Trump, zaman zaman PR dışı bir yaklaşım kullanan birinin en yüksek profilli örnekleri arasında yer alabilir. Çeşitli şirketleri için muhtemelen birkaç PR ajansı kullanıyor olsa da, sosyal medyadaki takipçileri ile doğrudan iletişim kurması ile tanınır. Ancak görünen o ki, kendisine bu konularda tavsiyelerde bulunacak bir PR danışmanı yok! Geçtiğimiz haftalarda, bunun benzer bir örneğini de Patiswiss çikolata markasının sahibi ve CEO’su Elif Aslı Yıldız ile görmüş olabilirsiniz.

Her ikisinin de iletişimleri dikkat çekici. Ancak, örneğin Elif Aslı Yıldız, daha halkla ilişkiler dostu bir bir yaklaşım benimsemiş olsaydı, marka itibarı bu kadar hızlı bir şekilde karalanmazdı. Aynısı, Trump için de geçerli ve doğru bir PR stratejisi ile son seçimde daha iyi bir performans sergileyebilirdi.

PR Ajansı Ne İş Yapar?

Rp Ajansi Ne Is Yapar

Bir PR ajansının uygulayacağı stratejik taktikler, aşağıdakilerden bazıları veya hepsini içerebilir:

  • Basın bülteni yazımı ve dağıtımı
  • Ulusal gazetelerde tanıtım yazısı
  • Konuşma metni hazırlama
  • Firma hakkında sunumlar hazırlama ve doğrudan medya şirketleri ve gazetecilere gönderme
  • Halkın erişimi ve medya ilişkileri için tasarlanmış özel etkinlikler oluşturma ve yürütme
  • Firmanın mesajları hakkında Pazar araştırması yapma
  • Sponsorluk yoluyla iş bağlantılarının genişletilmesi
  • Web için site içi ve dış sitelere blog ve metin yazma
  • Kriz PR yönetimi
  • Sosyal medya tanıtımları (fenomen reklamlar)

Markalar, medya aracılığıyla itibarlarını korumak, geliştirmek veya inşa etmek istediklerinde bir PR ajansı ile anlaşmalıdır. İyi bir medya pr ajansı, markayı analiz edebilir, olumlu mesajları bulabilir ve bu mesajları olumlu medya hikayelerine dönüştürebilir. Haber kötü olduğunda, en iyi tepkiyi formüle edebilir ve hasarı azaltabilir.

Siz de yolun başındaki bir markaysanız ve “pr ne demek reklam nasıl yapılır?” gibi sorularınıza yanıt arıyorsanız, geleneksel ve dijital medyada itibar yönetimi ve marka bilinirliği arttırma çalışmaları için iletişime geçebilirsiniz. 

Kaynak

https://prhaberajansi.com/pr-ajansi-nedir-pr-ajansi-ne-is-yapar/