Prof. Dr. Ayfer Erken’in hayatı ve biyografi bilgileri merak ediliyor. Prof. Dr. Ayfer Erken kimdir, Prof. Dr. Ayfer Erken aslen nereli, Prof. Dr. Ayfer Erken kaç yaşında, Prof. Dr. Ayfer Erken kaç doğumlu, Prof. Dr. Ayfer Erken biyografi hayatı? sorularının yanıtları araştırılıyor. Prof. Dr. Ayfer Erken’in özel hayatı ile ilgili çok fazla bilgi bulunmamaktadır. İnternetteki bilgiler daha çok akademik kariyeri üzerine olan Prof. Dr. Ayfer Erken Türkiye’nin Güneydoğu bölgesinde gerçekleşen iki deprem sonrası yaptığı açıklamalarla dikkat çekmiştir.

Prof. Dr. Ayfer Erken 1979 yılında Galatasaray Mühendislik Fakültesi İnşaat Bölümünden mezun olmuştur. Akademik hayatına İnşaat Mühendisliği üzerine yaptığı çalışmalarla devam etmiştir. Lisans eğitiminden sonra İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Deprem Mühendisliği Programını tamamlamıştır. Bu program ile Yüksek Mühendis derecesi almıştır. Prof. Dr. Ayfer Erken kim, nereli, memleketi, hayatı, kariyeri, kaç yaşında, mesleği ne sorularının yanıtları bu yazımızda ondobet cevap buldu.

Prof. Dr. Ayfer Erken kimdir biyografi hayatı?

Prof. Dr. Ayfer Erken açıklamaları ile dikkat çeken bir akademisyendir. İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı Geoteknik Programı Doktora eğitimini başarı ile tamamlayan Prof. Dr. Ayfer Erken, İstanbul Teknik Üniversitesinde 1982 yılından 2019 yılına kadar Öğretim Üyesi olarak çalışmalarını sürdürmüştür.

Prof. Dr. Ayfer Erken aslen nereli?

Prof. Dr. Ayfer Erken’in aslen nereli olduğuna dair bilgi bulunmamaktadır. Erken’in 1989-1991  tarihleri arasında ABD de bilimsel çalışmalar için bulunmuştur. 1996-1997 yıllarındaysa Japon-Türk Depremleri Önleme Projesi için Japonya’da bilimsel çalışmalar gerçekleştirmiştir.

Prof. Dr. Ayfer Erken kaç yaşında?

Prof. Dr. Ayfer Erken’in yaşı ve doğum tarihine dair bilgi bulunmuyor. 1992 Erzincan depremi ve 1999 Kocaeli depremleri sonrasında deprem bölgelerinde geoteknik deformasyon nedenleri ve bunların yapılara olan etkisini incelemek üzere çalışmalar yapmış ondobet giriş ve birçok proje yürütmüştür. Prof. Dr. Ayfer Erken Doğuş Üniversitesinde Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümünde öğretim üyesidir. 2019 yılından beri Doğuş Üniversitesinde eğitim vermektedir.

Prof. Dr. Ayfer Erken uzmanlık alanları

  • Zemin-yapı etkileşimi,
  • Sıvılaşma ve yanal yayılmalar,
  • Deprem yükleri altında yapılarda oluşan taşıma gücü kayıpları,
  • Derin temeller,
  • Derin kazılar ve dayanma yapıları,
  • Zemin iyileştirmeleri,
  • Mikrobölgeleme,
  • Sismik risk.