Ray ışığı, ray üzerindeki ışık kaynaklarının bir arada ve sürekli olarak yerleştirildiği bina içi aydınlatma ve ışık sağlamanın en modern yöntemlerinden biridir. Raylı aydınlatmalar hem rayın içinde hareket etmesi hem de 360 ​​derece dönmesi nedeniyle ticari ve konut alanlarının aydınlatılmasında uygun çözümler sunmaktadır. Bu ışık, mutfak ve yatak odasından otoparka kadar konut alanının birçok yeri için uygundur.

Her konut biriminin çekirdeğini genellikle mutfaklar oluşturur ve bunlar sosyal bir alan görevi görür. Örneğin yemek pişirmek için direkt aydınlatma gerekli olup, mutfakta yemek yeme alanı varsa uygun tasarıma sahip raylı sistem kullanmak bu kısma cevap verebilir.Tavan tipine ve yüksekliğine göre tipini seçebilirsiniz. Ray aydınlatmasının mesafesini ve ışıkların birbirine olan mesafesini seçin.

Ray lambası duvara iki şekilde monte edilebilir:

Duvar Yıkama Şeklinde Raylı Işıklarla Duvar Aydınlatması

Bu yöntemde ray lambası, ışığı duvar ile zemin arasındaki bağlantı noktası olan yukarıdan aşağıya doğru parlayacak şekilde monte edilir. Bu yöntemi uygulamak için tavan yüksekliği 280 cm veya daha az ise rayı duvardan yaklaşık 60 ila 90 cm mesafeye monte edin. Tavan 280 cm'den (280 ila 330 cm) yüksekse rayı duvardan 90 ila 120 cm mesafeye monte edin.

Duvar Grazing olarak raylı ışıkla duvar aydınlatması

Bu yöntem önceki yöntemle aynıdır, tek farkı ray ile duvar arasındaki mesafenin daha az olması ve bunun sonucunda duvarın dokusuna daha fazla vurgu yapılmasıdır.

Ray ışığının en önemli özellikleri

  • LED teknolojisinden yapılmıştır
  • Düşük enerji tüketimi
  • Ray üzerine kolay ve rahat kurulum
  • Ayarlanabilir pozlama
  • Vurgulu bir şekilde ışık yayabilme yeteneği
  • Ray spotlarının sıcaklık artışına karşı yüksek direnci
  • Farklı açılarda aydınlatma imkanı
  • Her lamba için ayrı kablolamaya gerek yoktur ve tüm lambalar için gerekli enerji tek yönde ve ray içindeki kablolardan sağlanır.

Uygun bir ışık çıkışına sahip olmak için bazı raylı ışık ipuçları:

Raylı ışıklarla aydınlatma yaparken en önemli noktalardan biri mekana uygun ışığın seçilmesidir. Ray ışığının gücü, alanın büyüklüğü, boyutları veya alanın kullanımı gibi birçok şeye bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Dialux yazılımını kullanarak veya aydınlatma uzmanlarından rehberlik alarak mekanınızı aydınlatırken tam olarak istediğiniz sayıda ray lambası alın, çünkü ray spotlarında çok fazla ve uygunsuz ışık göz kamaşmasına ve bunun sonucunda yorgunluğa, diğer taraftan Düşük Yetersiz ışık da nesnelerin ve mekanın düzgün görülememesine neden olur.

Diğer bir husus ise kaliteli bir raya sahip olmaktır, çünkü ışıklar rayın içine tavana veya duvara monte edilir ve rayın kalitesi uygun değilse rayı hareket ettirirken ışıkların açılıp kapanmasına neden olur veya Rayın içine bir ışık eklendiğinde ray ağırlaşır. Kaliteli ray genellikle alüminyumdan yapılır ve tasarımı ışıkların maksimum ağırlığını taşıyabilecek ve orijinal şeklinden sapmayacak şekilde olmalıdır.

Raylı hafif raylar ray konnektörü vasıtasıyla birbirine bağlanabilir. Bu arayüzler direkt arayüz, L şekilli arayüz, T şekilli arayüz, kesişim arayüzü ve açılı arayüz şeklinde farklı tiplerdedir. Bu nedenle raylı hafif rayın uzunluğunu istenilen ebatta uzatmanın yanı sıra rayınızı farklı şekil ve ebatlarda tasarlayıp istediğiniz mekana yerleştirebilir ve bu sayede aydınlatma sisteminizi daha spesifik bir şekilde sergileyebilirsiniz.

Genel olarak mağaza, galeri gibi mekanlarda raylı aydınlatmalar kullanılabilir. Işık radyasyonunun vurgulanması gereken durumlarda ve nesneler veya özel unsurlar üzerinde bu lambanın kullanılması tavsiye edilir. Bu sistemdeki ışıklar farklı yönlere döndürülebildiği gibi ray lambaları da özel mekanlar ve özel aydınlatma amacıyla kullanılabilmektedir. Örneğin galeri mekanında raylı ışıklar kullanılıyorsa, her bir öğenin veya ürünün veya tabelanın ayrı ayrı özel bir ışıkla aydınlatılıp sergilenmesi mümkündür. Bu nedenle ziyaretçilerden daha fazla ilgi göreceğiz.

Daha fazla tavsiye ve rehberlik için TekwaT teknik uzmanlarıyla ücretsiz olarak iletişime geçebilirsiniz.