Rulo çimler, bahçeleri hızlı şekilde dönüştürmek için tasarlanmış çim türlerindendir. Rulo çimler sayesinde tohumlamaya ve onların yetişmesini beklemeye gerek olmadan hayalinizdeki bahçeyi oluşturabilirsiniz. Sipariş ettiğiniz rulo çimleri bir halı gibi sermek yeterli olacaktır. Peki, rulo çim türleri nasıl seçilmeli, rulo çimleri döşerken nelere dikkat edilmeli? Yazımızın devamından bunlardan bahsedeceğiz.

Doğru Rulo Çim Türü Nasıl Seçilir?

Yeni çiminiz için doğru çim türünü seçmek, piyasada aralarından seçim yapabileceğiniz çok fazla farklı tür varken göz korkutucu bir iş olabilir. Bu yüzden herhangi bir karar vermeden önce öncelikle kendinize şu soruları sormalısınız:

  • Aşınmaya dayanıklı bir çim mi yoksa daha az dayanıklı parlak lüks bir çim mi istiyorum?
  • Sürekli çimde oynayan çocuklar ve evcil hayvanlar olacak mı?
  • Ne tür çim biçme makinesi kullanacağım ve ne sıklıkla biçmeyi düşünüyorum?

Bu soruların yanıtı sizi doğru çim türüne götürecektir. Bahçenizle ilgilenerek mutlu saatler geçiren bir ev sahibiyseniz ve haftada en az bir kez biçilecek kaliteli bir çim istiyorsanız en akıllıca seçim yüksek kaliteli, lüks bir ekili çim olacaktır.

Uygun fiyatlı rulo çim türleri de, düzenli olarak biçilmesi ve doğru şekilde bakımı yapılması koşuluyla mükemmel performans gösterecektir. Özellikle evcil hayvanların ve çocukların yoğun kullandığı bahçeler için aşınmaya dayanıklı çimler idealdir. Böylece pahalı çim türlerinin sürekli zarar görmesinden endişelenip durmak zorundan kalmazsınız.

Rulo Çim Nasıl Döşenir?

Hangi çim türünü satın almaya karar verirseniz verin, yeni çiminizin iyi bir başlangıç ​​yapmasını ve uzun yıllar boyunca iyi performans göstermesini sağlayacak birkaç temel faktör vardır.

Çimlendirilecek alan her zaman iyi çalışma uygulamalarına uygun şekilde hazırlanmalıdır. Toprağı havalandırmak ve ince, pürüzsüz ve eşit bir eğim oluşturmak için toprağı tırmıklamalısınız. Daha sonra bir ön gübreleme ve sulama yaparak rulo çimin en iyi şekilde tutunabileceği bir ortam yaratmalısınız. Rulo çimleri döşemeden önce daima düşük nitrojenli bir gübre uygulayın.

Yeni serilen çimlerin üzerinde yürümeyin. Sabırlı olun ve kök salmasını ve ilk biçmeye hazır olmasını bekleyin. Genellikle döşemeden 2-3 hafta sonra hazır duruma gelir. Çimin kurumasına izin vermeyin; kuru havalarda iyice köklenene kadar düzenli olarak sulayın.

Rulo Çim Bakımı

İlk çim biçme işleminizi oldukça yüksek bir ayarda gerçekleştirin. Daha sonra çim yüksekliğini kademeli olarak kendinize uygun olacak bir ayara getirebilirsiniz.

Rulo çimleriniz toprağa iyice yerleştikten sonra rutin bakımlar dışında büyük bir sorumluluk getirmeyecektir. Haftada bir kez çimleri biçmek yeni çimlerinizin iyi durumda kalmasına yardımcı olmanın en iyi yoludur. Ancak bunu başaramıyorsanız, çimlerin sizin için düzenli olarak kesilmesinde harika bir iş çıkaracak robotik bir çim biçme makinesi satın almayı düşünebilirsiniz.

Çimsaş, ihtiyacınıza uygun çimleri sizler için yetiştiren bir rulo çim üreticisidir. Evinizdeki ya da işletmenizdeki bahçeniz için hızlı bir değişim istiyorsanız rulo çim seçeneğinizi değerlendirmek ve fiyat almak için bize ulaşın. Telefon numarası: +90 532 219 8435 e-posta adresi: [email protected] .