Medikal estetik dünyasının popüler uygulaması mezoterapi, saç dökülmesine çözüm olabilir mi? Saç derisi, nispeten yeni bir mezoterapi alanı olmakla birlikte, kıl köklerinden saç üretimini tetiklediği için faydalı bir saç dökülmesi tedavisi olarak gösteriliyor. Saç derisindeki kan akışını uyararak ve gerekli besinleri sağlayarak saç folikülünün daha güçlü, daha yoğun saç çıkmasını teşvik edebilir. Bununla birlikte, saç mezoterapisi için de birden fazla seans gerekir, sosyal hayattan uzaklaşma gerektirmez ve non-invazivdir.

Saç Mezoterapisi Nedir?

Saç mezoterapisi, tamamen ağrısız ve deri altı olan küçük enjeksiyonlar yoluyla saç hücrelerini biyolojik olarak aktive eden bir tedavidir. Folikül küçülmesini tersine çevirir, saç kalınlığını ve büyümesini artırır.

Mezoterapi kokteylleri; biyo-mimetik peptitler, vitamin kompleksleri, mineral tuzlar, koenzimler, hyaluronik asit, aminoasitler, büyüme faktörleri ve antioksidanlar gibi 51 aktif bileşen içerir. Kafa derisini dengelemek ve beslemek için gereklidir.

Tüm bu bileşenler, yenilenmeyi destekler ve saç büyümesini teşvik eder. Kısacası, hastalar için sıfır risk ile çok faydalı bir seçenektir. Ancak, saç mezoterapisi kellik için çözüm değildir. Bu tedavi; tedavi daha fazla canlılık, hacim, parlaklık, esneklik ve kaliteye sahip saçlar elde etmek isteyenler içindir.

Saç ekiminin en önemli avantajlarından biri, saç ekimi prosedürü ile uyumlu olmasıdır. Ayrıca, PRP tedavisi gibi diğer destekleyici tedaviler ile birlikte de uygulanabilir. Peki, saç mezoterapisi nasıl işe yarar?

Saç Mezoterapisi Faydaları Nelerdir?

Saç mezoterapisi, saç dökülmesini önleme prensibi ile hareket eder. Saç köklerinin korunmasına yardımcı olabilecek en etkili medikal estetik tedavilerinden biridir. Ayrıca, saç derisini besler ve kıl köklerinin ihtiyacını karşılar. Kafa derisinin yenilenmesini destekler ve saç uzamasını uyarır. 

Saç mezoterapisi, mutlaka deneyimli ve uzman bir doktor tarafından özel olarak yapılmalıdır.

Mezoterapisi Saç Uzamasına Nasıl Yardımcı Olur?

Mezoterapi, daha sağlıklı saçlar için dünya genelinde tercih edilen bir uygulamadır. Uzman bir doktor tarafından gerçekleştirildiğinde acı ve ağrı hissi yoktur. Lokal anestezi veya işlemden sonra pansuman gerekmez.

Saç mezoterapisi; saç folikülünün yeniden büyümesi ve kafatası bölgesindeki kan dolaşımını uyarması ile de saç dökülmesi sorunu yaşayan hastalar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Saça Ne Zaman Mezoterapi Yapılır?

Saç mezoterapisi, kellik sorunu olan kişiler için uygun değildir. Genel olarak saçlarının daha hızlı uzaması, daha parlak, daha güçlü olması ve saç dökülmesinin azalmasını isteyen kişiler için uygundur. Aşağıdaki durumlarda saç mezoterapisinden fayda görebilirsiniz:

  • Sorunlu bölgelerde saç uzamasını uyarır
  • Kafa derisindeki kan dolaşımını iyileştirir
  • Daha fazla ve daha hızlı saç uzaması sağlar
  • Saç ve saç derisi sorunlarını tersine çevirir
  • İltihabı azaltır
  • Saç dökülmesi hormonunu azaltır
  • Yeni saç büyümesi için kolajen üretimini tetikler
  • Daha güçlü saç telleri sağlar
  • Saç folikülü boyutunu arttırarak daha az kırılma sağlar

Kaynak: Özel Neslim Güngen Poliklinik neslimgungenclinic.com/mezoterapi/