Şerit Led aydınlatma çeşitleri günlük hayatın her alanında yer alıyor. Evlerden her türlü vasıta araçlarına, işyerlerinden eğlence sektöründe faaliyet gösteren mekanlara, sanattan tasarıma, endüstriden kişisel projelere kadar Şerit Led’in kullanım alanları oldukça geniş bir yelpazede seyrediyor. Şerit Led ışık fiyatları ve Şerit Led çeşitleri nedir? Şerit Led metre fiyatı ne kadar? Sorularının yanıtlarını arayanlar için rehber niteliği taşıyan içeriğimizde tüm detaylar yer alıyor.

Uzunlukları ve yoğunluğu kolayca ayarlanabilen, farklı renkleri seçilebilen ve kullanıcının istediği voltajda kullanabildiği Şerit Led ışık çeşitleri, evde, işyerinde, araçlarımızda ya da gündelik hayatın içinde, bulunduğumuz ortamlarda kolayca kullanabileceğimiz bir aydınlatma çeşididir. Şerit Led’i uyumlu aksesuarlarla birlikte kullanmak onun hem etkisini çoğaltır hem de ona estetik bir görünüm kazandırır. Bunun yanı sıra bir diğer avantajı ise kolayca soyulması ve yapıştırılmasıdır. Kolay monte seçenekleri ile en çok tercih edilen aydınlatma seçenekleri arasında yer alır.

Şerit Led nedir?

Küçük yüzeye sahip olan, LED’lere ya da diğer benzer bileşenler sahip olan ince iletken devre bantlarına Şerit LED denilir. Şerit Ledler, küçük boyutta olan LED ampullerinin ince ve esnek bir şeridin üzerine dizilmesi ile oluşturulur. Esnek kullanım alanlarına sahip olması ile büyük avantaj elde ederler. Bir noktanın aydınlatılması ile ilgili sorun yaşayanlar için, ulaşılması en zor yerlere bile ışığı ulaştırabilirler. Aynı zamanda bükülebilen eşyalara da bağlanmaları ile ışığı her yere yayabilirler. Şerit Led’in en dikkat çekici özelliklerinden biri de her renkte aydınlatma yapıyor olmasıdır.

SMD (Surface Mounted Device - Yüzeye Monte Cihaz) olarak bilinen LED çip modellerinin esnek bir alüminyum ya da bakır PCP’nin üzerine seri olarak dizilmesine de Şerit Led deniliyor. Şerit Led ışık çeşitleri 12 ya da 24 volt elektrik enerjisi ile çalışıyor. Silikonlu ve silikonsuz çeşitleri bulunan Şerit Led aynı zamanda kendisinden yapışkanlı özelliği ile metalden ahşapa, camdan duvara ve diğer yüzeylere, her alana kolayca yapışır ve entegre olurlar.Bunun bir standardı olmamakla birlikte Şerit Ledlerde genel olarak 1 metrede 60 Led yer alıyor. Bunların tek çip ya da 3 çipli olan çeşitleri de mevcuttur.

Kırmızıdan maviye, yeşilden beyaz renge, gün ışığı renginden sarıya renk seçenekleri bulunan Şerit Led, bu özelliği ile ana renkleri kullanarak farklı tondaki 8 rengi de üretebilir ve ortamı rengarenk bir renk cümbüşüyle donatabilir. RGB Şerit Led olarak bilinen led çeşidi ile renkleri isteğinize göre tek renk ya da çok renk olarak düzenleyebilirsiniz.

Şerit Led çeşitleri nelerdir?

  • SMD Şerit Led 1-5050: 5 mm genişliğinde ve 5 mm uzunluğunda kare şeklinde olur. İçinde 3 adet çip barındığından buna 3 çipli Şerit Led denilir.
  • SMD Şerit Led 2-5630: Dış mekân ve iç mekan led aydınlatmasıdır. 8 yongalıdır. 12 volt ile çalışır. Metrede 1,5 amper akım çeker.
  • SMD Şerit Led 3-5730: Yüksek ışık çıkışına sahip bir Şerit Led çeşididir. Tek çiplidir. Metrede 4.8w ışık gücüne sahiptir ve metrede 0.4 miliamper akım çekmektedir.
  • SMD Şerit Led 4-2835: Yüksek parlaklık özelliğine sahiptir. Metrede 14.4w ışık gücü vardır ve 1.2 amper metrede akım çekmektedir.
  • SMD Şerit Led 5-3528: 3,5 mm genişliğinde ve 2,8 mm uzunluğundadır. İçinde 1 adet çip barındığından dolayı buna tek çipli Şerit Led denilir.
  • SMD Şerit Led 6-3014: Boyut 3,0 mm x 1,4 mm x Y0,8, dalga boyu ise 680nm’dir.
  • SMD Şerit Led 7-3020: 620x625nm aralığında baskın dalga boyuna sahiptir. 630x635nm tepe dalga boyu aralığına sahiptir. Kırmızı bir SMD leddir.

Şerit Led çeşitleri genel değerlendirmede ise Tek Çipli Şerit Led ve Üç Çipli Şerit Led olarak ikiye ayrılır ve gruplandırılırlar. Bunun bir alt başlığı ise iç ve dış mekan kullanımına uygunluk bakımından değerlendirilir ve Silikonlu Şerit Led ve Silikonsuz Şerit Led olarak alt başlıkta ikiye ayrılır. Bir diğer gruplandırma biçiminde ise RGB Şerit Led, Dijital (Adreslenebilir) Şerit Led, Tek Renkli Şerit Led ve Analog Şerit Led olarak sınıflandırılırlar.

Şerit Led ışık fiyatları Şerit Led metre fiyatı ne kadar?

Şerit Led ışık fiyatları aydınlatılmak istenen yere ve kullanılan Şerit Led türüne göre değişir. Şerit Led metre fiyatı sabit bir değerde değildir. Şerit Led’in özelliklerine göre farklılık gösterebilir. Fiyatlandırmalar genel olarak metre hesabından yola çıkılarak yapılır. MS Reklam Led Market’e başvurarak dilediğiniz türde ve uzunluktaki Şerit Led aydınlatmasını kolayca tedarik edebilirsiniz.