Sığacık Koyu’nda orkinos çiftliği işletmek isteyen şirket, geçerli ÇED Raporunu alarak Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri ile birlikte bölgeye giderek halkla buluşmak istedi. Halkın yoğun tepkisiyle karşılaşan şirket ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri vatandaşla bir araya gelemeden bölgeden ayrıldı. 

VATANDAŞ TOPLANTI ALANINI TERKETTİ

Toplantı öncesinde tepki göstererek alanı terk eden bölge halkı, olumlu ÇED Raporunun da iptal edilmesi için mahkemeye başvuracaklarını bildirdi. Seferihisar ve Urla halkının düzenlediği protesto gösterisine İzmir Milletvekili Kani Beko ve Seferihisar ile Urla Belediye Başkanları da katıldı. Çeşitli sloganların yazılı olduğu dövizleri taşıyan vatandaşlar balık çiftliği istemediklerini attıkları sloganlarla gösterdi.

TUNÇ SOYER: “EYLEMLERİMİZ SÜRECEK”

Eylemde açıklama yapan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, daha önce izin verilmediği halde aynı şirkete, şirketin istediği aynı alanda izin verildiğini, daha önce bu yönde açtıkları davaların tümünü kazandıklarını ve balık çiftliğinin kurulmasına izin vermediklerini söyledi. Soyer; “Şirket aynı, çiftlik alanı aynı. Daha önce izin vermediler, şimdi veriyorlar. Biz aptal değiliz. Koyun da değiliz. Bu numaraları yemeyiz, yemeyeceğiz. Eylemlerimiz ve mücadelemiz sürecek. Sığacık Koyu kimsenin babasının malı değil. Olumlu ÇED Raporunun iptal edilmesi için mahkemeye başvuruyoruz. Tüm halkımızı bu konuda duyarlı olmaya davet ediyorum. Bu ülkede haklı olmanız yetmez, hakkınız olanı yüksek sesle dillendirmeniz lazım.” dedi.

AVUKAT MERCAN: “DEVLET HALKI VE ÇEVREYİ KORUMUYOR”

Sığacık Koyu’nda kurulmak istenen balık çiftliklerine karşı halk ve belediye tarafından açılan davaları takip eden Avukat Şehrazat Mercan, uzun yıllardır bu meseleyle uğraştıklarını, vatandaşların yüksek duyarlılık göstererek kendilerini yeniden desteklemesini istedi. Devletin vatandaşı ve çevreyi korumadığını söyleyen Mercan, şirketlerin öncelikli olduğunu, olumlu ÇED raporlarının bu yüzden bu kadar kolay verildiğini söyledi. Mahkeme kanalıyla, şirketlere verilen ÇED raporlarını iptal ettirdiklerini anımsatan Mercan, bilirkişilerin ve mahkemelerin verdiği kararlara halkın da sahip çıkmasının gerekliliğine vurgu yaptı.

BÖLGE HALKI: “DOĞA TAHRİP EDİLİYOR”

İzmir Milletvekili Kani Beko ve Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar’ın da açıklamalar yaptığı protesto gösterinde vatandaşlar da işletmeye tepki göstererek, kurulmak istenen orkinos çiftliği ile doğanın tahrip edildiğini, doğayı korumak istediklerini söyledi.