Ülkemizde 60 milyon aktif sosyal medya kullanıcısı bulunmakta ve araştırmalara göre bu kullanıcıların günlük yaşantılarının 3 saatini sosyal platformlarda geçirdiği görülüyor. Yeni nesil dijital kullanıcıların sosyal medya profillerinde yansıtmak istediği farklı bir yaşantısı ve imajı var. Mutluluklarını, üzüntülerini hatta öfkelerini dahi bu mecralar yoluyla duyurmak ve insanlarla paylaşmak istiyorlar. Hatta sosyal medya platformlarında aynı fikirlere sahip, aynı değerleri benimsemiş kullanıcılar zaman içerisinde büyük bir topluluğa dönüşüyorlar.

Tüm bunları göz önüne aldığımızda markalarında tüketicileri ile bağlantı kurmak ve zihinlerde yer edinmek için sosyal medya hizmetleri edinmesi gerekiyor. Bir marka kimliği oluşturmak ve kitlelerine tanıtmak adına en doğru alan sosyal medya ağlarından başka bir yer olamaz. Ürün ve hizmetlerini pazarlamak, müşterilerinin beğenisi kazanmak ve olumlu olumsuz dönüşlerini alarak kendini geliştirmek bir markanın büyümesinde oldukça önemli bir harekat planıdır.

Tabii ki bir kitle edinmek ve etkileşim oranlarını yükseltmek klasik sosyal medya yönetimi dışında bir süreçtir. Markanın kitlesini analiz etmek, ürünlerini pazarlayabilecekleri kitlenin biyografik ve demografik özellikleri, ilgi alanları, ihtiyaç duyduğu cümleler vs. gibi filtremeler gerekir. Bu noktada sosyal medya ajansları markalar için devreye girer ve tüm profesyonel adımları birlikte atmak için markalara hizmetler sunar.

Sosyal Medya Hizmetleri Markalar İçin Neden Önemli?

Sosyal medya hizmetleri veren ajanslar ilk olarak markanın sosyal medya hesaplarının olup olmadığına göz atarlar. Hali hazırda var olan hesaplar var ise bunların incelemeleri sağlanıyor. Bu incelemelerde; hesabın marka kimliğine uygun olup olmadığı (profil resmi, öne çıkanlar, biyografi, konum bilgisi vs.) , işletme hesabı olup olmadığı, güvenlik adımlarının kontrolü, gönderi etkileşimleri ve organik takipçi analizleri yapılmaktadır.

Daha önce bahsettiğimiz gibi Ülkemizde 60 milyona yakın sürekli aktif sosyal medya kullanıcısı bulunuyor. Bu sayede markalar ürün ve hizmetlerini daha geniş kitlelere tanıtma imkanına erişiyor ve tanıtım sonrasında müşteri kitlesi ediniyor. Sosyal medya yönetimi ile müşteriyle daha başarılı bir şekilde iletişim bağı kuran markalar; misyon ve vizyonlarını, değerlerini, ürün ve hizmet kalitelerini, eşsiz ve benzersiz yönlerini daha şeffaf sergileyebiliyorlar. Kullanıcılar marka ile aynı inançlara sahipse ve gerçekten ihtiyaçlarına çözüm getirecek ürün veya hizmet yelpazesini bulunduruyorsa etkileşime geçiyorlar.

Online alışverişin bu denli artış gösterdiği günümüz şartlarında, e-ticaret markaları sosyal medya hesaplarından web tasarım sayfalarına müşteri çekebiliyorlar ve doğrudan cirolarında olumlu yansımalar görülüyor. Müşteri kitlesi marka ile direkt iletişim kurabilecek mecralar bulduğunda (sosyal medya hesapları) daha fazla güven duygusu besliyorlar, bilgi alabiliyorlar ve satın almaya teşvik oluyorlar.

Markalar sosyal medya ajansı ile iş birliği kurarak müşterilerinden gelen etkileşimleri devamlı takip eden ve onların iş yükünü azaltan bir ekip edinebilirler. Takipçilerinin hangi içerikleri sevdiğini, hangi içerikleri sevmediğini markaya hedef kitle analizi sağlayarak birinci ağızdan anlatabilirler. Markanın talep ettiği paylaşımları yaparak gelen gerçek dışı yorumlara anında müdahale etmek ve kriz yönetimini başarıyla yönetmek sosyal medya ajansı firmaları yükümlülüğündedir. Hedef kitle ve marka arasındaki sadakat bağlarını sosyal medya hesaplarında yapılan doğru içerikler ve verilen doğru mesajlar oluşturuyor.

Öte yandan markalar güncel haberlerini, yeni ürün veya hizmetlerini ve referanslarını sosyal medya hesaplarında hızlıca lansman edebiliyorlar. Takipçileriyle özel günlerde dahi mutluluk veya üzüntü paylaşımı yapabiliyorlar, bu da markanın adeta 'içimizden biri' dediği konuma ulaşmasına yardımcı oluyor. Sosyal medyanın web site üzerinde yapılan SEO danışmanlığı için de katkısı büyüktür. SEO, arama motorlarında markanın ilk sayfalarda yer alması için yapılan geliştirmelerdir. Marka kalıcı takipçiler edindiği takdirde, bu kullanıcılar mutlaka web tasarım sayfasını da ziyaret edecektir ve Google arama motorlarında organik trafiği artırarak kalite puanını olumlu etkileyecektir.

Sosyal Medya Hizmetleri Neleri Kapsar? Markalara Neler Sunar?

Sosyal medya hizmetleri, markaların ve bireylerin dijital iletişim stratejilerini belirliyor. Sosyal medya hesaplarında itibar yönetmek ve statü yüklemek kolay görünen ama çok zor elde edilen başarılardır. Bunun için öncelikle bir logo tasarımı, sektör analizi ve renk seçimleri, yazı fontları ve hitap dili belirleniyor. Tüm unsurlar hesap sahiplerinin onayına sunuluyor ve onay verildiğinde hayata geçiriliyor. Sosyal medyada güncel paylaşımlar ve aktif kullanım adına içerik planı yazılıyor ve bunlar tasarım haline getiriliyor.

Markanın hedef kitlesi analiz ediliyor, buna yönelik paylaşımlar ve mottolar üretiliyor. Maksimum etkileşimi amaçlayan sosyal medya ajansı, müşteri kitlesine erişim sağlayarak talepleri büyütüyor. Alanında uzman olan sosyal medya uzmanları ve tasarım ekibi ile hizmet veren sosyal medya ajansı firmaları, markanın içinde bulunması gereken mecraları belirliyor. Tabii ki her sosyal platform kendi içerisinde kullanım amacına göre değişiklik gösterebiliyor, kimi platform video içerik ağırlıklı, kimi platform görsel içerik ağırlıklı, kimi platform business içeriklere uygun iken kimi platform eğlenceli içeriklere uygun oluyor. Kısacası platformların kullanıcı aksiyonlarına göre içerik planlaması yapılıyor. Doğru strateji, doğru müşteri kitlesi ve başarılı sonuçlar elde ediliyor.

Sosyal medya kullanıcılarının tahammül seviyelerinin ne denli düşük olduğunu bilmek için bu oluşumun içerisinde yer almak değil dijital bir kullanıcı olmak yeterli. Google arama motorlarında dahi bir araştırma yapan kullanıcılar bir siteye tıkladıklarında 3 saniyeden fazla beklemek istemiyorlar. Bu nedenle sosyal medyada gelen mesajları ve yorumları sürekli takip etmek ve erken cevap vermek sosyal medya hizmetleri içerisinde en önemli süreçlerden biridir. Moderasyon hizmeti ne kadar kusursuz sağlanırsa, müşterinin ürün veya hizmeti satın alma isteğide o kadar yüksek olacaktır. Profesyonel ajanslar sosyal medya yönetimi sağladıkları markalara 1 aylık paylaşım sürecini tamamladıktan sonra raporlamalarını iletiyorlar ve marka sahiplerinin taleplerini dinliyorlar.

İzmir Büyükşehir Belediyesi öğrenci yardımı 2023 meyve kuruyemiş yardımı İzmir Büyükşehir Belediyesi öğrenci yardımı 2023 meyve kuruyemiş yardımı

Sosyal medya yönetimi markalar için neden önemlidir?

Sosyal medya yönetimi, markalar için önemli bir pazarlama aracı olmasının yanı sıra, müşteri ilişkileri yönetimi açısından da önemlidir. Sosyal medya hesapları sayesinde, markalar müşterileriyle doğrudan iletişim kurabilir ve müşteri memnuniyetini sağlayabilir. Bu, müşteri sadakatini artırır ve marka imajını pozitif yönde etkiler.

Ayrıca, sosyal medya ajansı sayesinde, markalar daha fazla marka bilinirliğine sahip olabilir. Müşteriler sosyal medya hesaplarını takip ettiğinde, marka ile ilgili daha fazla bilgi edinebilir ve markayı daha iyi tanıyabilir. Bu sayede, markalar konkurenslerine göre daha fazla marka bilinirliğine sahip olabilir ve bu da markalar için büyük bir avantajdır.

Sonuç olarak, sosyal medya yönetimi, markalar için önemli bir pazarlama aracıdır ve müşteri ilişkileri yönetimi açısından da önemlidir. Doğru bir şekilde yapıldığında, sosyal medya yönetimi markalar için büyük katkı sağlar ve marka imajını pozitif yönde etkiler.

Creodive Dijital Medya Ajansı, müşterilerinin sosyal medya hesaplarının yönetimini yapar. Bu, müşterilerinin sosyal medya hesaplarında yayın yapmalarına yardımcı olur ve müşterilerinin markalarını sosyal medya üzerinden daha geniş bir kitleye ulaştırmayı amaçlar. Bu işlemler arasında, müşterilerinin sosyal medya hesaplarının içeriğinin planlanması ve yayınlanması, müşterilerinin hedef kitlesine ulaşmalarını sağlayacak şekilde reklamların yönetimi ve müşteri iletişimi yönetimi yer alır. Ayrıca, Creodive Dijital Medya Ajansı müşterilerinin sosyal medya hesaplarının güncelliğini ve etkinliğini sürekli olarak izler ve bu bilgilere dayanarak müşterilerinin sosyal medya stratejilerini günceller.

İzmir ulaşım ücretleri 2023 İzmir otobüs bileti fiyatları metro izban eshot ücretleri 2023 İzmir ulaşım ücretleri 2023 İzmir otobüs bileti fiyatları metro izban eshot ücretleri 2023

Creodive Ajans Başkanı Yunus Doğukan Oğlakcı Kimdir?

Yunus Doğukan Oğlakcı, Creodive Dijital Medya Ajansı'nın kurucusudur ve bu ajansı kurarak, işletmelerin dijital dünyada yer almalarını ve markalarını tanıtmalarını hedeflemiştir. Markalaşma sürecinin zorluğunun farkında olan Oğlakcı, dijital dünyada uzmanlık alanı olan bilgi ve birikimini markalara aktararak, onların mikrodan değil makrodan bakmalarına yardımcı olmayı hedeflemektedir. Ayrıca, trendlerin getirdiği değişen kullanıcı davranışlarına kolayca uyum sağlamayı amaçlayarak, işletmelerin dijital çözüm ortağı olmayı hedeflemektedir.