Tekerlekli sandalye günümüzde farklı modellere sahip şekilde imal edilir. Bu araçlar genel hatları ile yürüme problemleri olan kişiler tarafından kullanılır. Bu doğuştan gelebilir ya da sonradan gelişebilir. Özellikle bir hastalık veya kaza sonucunda, geçici ya da kalıcı olarak bunlar gözlemlenebilir.

Her ne kadar yeni gibi dursa da bu modeller oldukça eskidir. Örnek vermek gerekişe İspanya kralı olan II. Felipe’nin 1595 senesinde bir tekerlekli sandalye kullandığı, bunun kol ve ayakları dinlenme pozisyonunda olduğu görülmektedir. Ancak zaman içinde yenilikler de olmuştur. Bugün kullanılan modeller 18. yüzyıl itibariyle görülmektedir. Yapı olarak bunların iki büyük ön tekeri, yanlarında da küçük arka tekerlekler mevcuttur.

Bundan bir yüzyıl sonra, yani 19. yüzyılda bu sandalyeler hasır ve ahşaptan üretilmiştir. İlk patenti ise 1869’da alınmıştır. Bunlar arka tekerlekler ile çalışmakta, iki el ile kullanılmaktadır. Ancak zaman içerisinde bu modeller de büyük farklılıklar göstermiştir.

Zira ilk katlanır tekerlekli sandalyeler 1932’de tasarlanmıştır. Elektrik ile çalışan ilk model ise 1924’te görülebilmektedir. İlk ileri tişli sandalye ise 1950’de George Klein tarafından imal edilmiştir.

Römer hayata değer verir

Römer markası ile üretim ve satış yapmakta olan firmamız ise kullanıcı memnuniyeti ön planda tutularak kalite ve konfordan ödün vermeden çalışmalarına devam etmekte. İlgili kategorilerde aradığınız herhangi bir ürün için resmi internet sitesi https://www.romer.com.tr ziyaret edebilir, tüm teknik ve sorularınız için destek alabilirsiniz.

tekerlekli sandalye tarihçesi römer

Tekerlekli Sandalye Seçenekleri Neler?

Tekerlekli sandalyeler günümüzde farklı seçeneklere sahiptir. Çünkü bunlara gereksinim duyan herkesin gereksinimi farklılık gösterebilir. Manuel tekerlekli sandalye bunlardan bir tanesidir. Bunlar genel olarak klasik olarak tanımlanabilir. Kişiler ellerini kullanarak, pratik biçimde ileri-geri-sağ-sol gibi hareketler verebilmektedir.

Ancak bunun dışında farklı modeller de yer almaktadır. Daha pratik bir şekilde kullanılmasını istiyorsanız, akülü tekerlekli sandalye seçenekleri de mevcuttur. Bunlar joystick ile rahat bir şekilde kullanılabilmektedir.

Her bir model kapsamında bulunan farklı alt ürünler vardır. Bu nedenle tekerlekli sandalye alacaksanız hızlı bir karar verilmemeli, farklı seçenekler incelenmelidir. Böylece aralarından sizin için en uygun olanları keşfedilebilir. Genel anlamda,

  1. Akülü modellerin ne kadar menzile sahip olduğu,
  2. Tekerlekli sandalyenin ağırlığı,
  3. Taşıma kapasitesi,
  4. Akülü modellerin akü yapısı ve özellikleri,

Dikkate alınması gereken bazı noktalardır. Tüm teknik özellikleri ayrıntılı bir şekilde incelerseniz, aralarından size en uygun olanlarını zorluk çekmeden keşfedebilirsiniz.

Römer markalı ürünlerin tamamını incelemek isterseniz Tekerlekli Sandalye kategorisini ziyaret edebilir, detaylı görsel ve videolara ulaşabilirsiniz.