Apple'dan 5,5 milyon TL'lik yarışma

Ünlü teknoloji devi Apple, sistemsel açıkları kapatmak için 5,5 milyon TL ödüllü yarışma organize etti.

Teknoloji 19.08.2019, 09:53 19.08.2019, 09:54
Apple'dan 5,5 milyon TL'lik yarışma

Sistem güvenliğine en çok önem veren şirketlerin başında gelen, ABD'nin teknoloji devi Apple, herhangi bir güvenlik açığı olup olmadığını öğrenmek için çılgın bir yol seçti. Apple, yıllar önce ABD güvenlik servisi FBI'ın hacklemeyi başardığı iPhone için yeniden yarışma düzenledi. Şirket, iPhone'u hackleyerek sisteme erişebilen kişilere Türk Lirası ile yaklaşık 5,5 milyon TL'lik ödül vadetti. Telefonu hackleyerek sisteme giriş yapan bir kişi, bu para ödülünün sahibi olacak. 

DAHA ÖNCE 1 MİLYON TL VERİLMİŞTİ

Daha önce yaptığı araştırmalarla yaklaşık 1 milyon TL ödül veren Apple, sistemin açıklarının daha hızlı kapatılması için ödül miktarını artırmayı seçti. Apple, bu sayede yazılımsal olarak dünyanın en güvenli platformunu oluşturmayı planlıyor. Apple'ın yarışması, sadece iPhone ile sınırlı değil. Şirket, hackerların ağ saldırısı yapabilmesi halinde ise yaklaşık 2,5 milyon TL'lik ödül vermeyi planlıyor.

FBI SİSTEM GÜVENLİĞİNİ GEÇMİŞTİ

Yaklaşık 3,5 yıl önce bir dava süresince iPhone'u hacklemeyi başaran FBI, suçluların yakalanması için Apple'dan ayrıcalık talep etmişti. Kişilerin güvenliği için iletişim aygıtlarına ulaşmaları gerektiğinin altını çizen FBI, Apple'dan ret yanıtı almıştı. Apple, FBI'a ayrıcalık verilmeyeceğini duyurmuş ve güvenlik açıklarının artık daha agresif bir şekilde kapatılmaya başlanacağını ifade etmişti. Geçtiğimiz 3 yıl içinde çeşitli yarışmalarla güvenlik açıklarını kapatan Apple, tarihin en büyük hackleme ödülüyle sistem açıklarını kapatmayı hedefliyor.

Yorumlar (0)
sisli
Günün Anketi Tümü
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'i başarılı buluyor musunuz?
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'i başarılı buluyor musunuz?
Namaz Vakti 29 Ocak 2020
İmsak 06:48
Güneş 08:12
Öğle 13:30
İkindi 16:13
Akşam 18:37
Yatsı 19:56