Dünyaca ünlü müzik uygulaması TikTok, kendi telefonunu üretiyor

Türkiye'de de oldukça popüler bir uygulama haline gelen TikTok'un sahibi şirket, kendi telefonlarını üretmek için düğmeye bastı.

Teknoloji 03.06.2019, 00:32 03.06.2019, 00:32
Dünyaca ünlü müzik uygulaması TikTok, kendi telefonunu üretiyor

Son dakika İzmir... Dünyada oldukça popüler müzik platformu haline gelen TikTok'un sahibi Çinli şirket ByteDance, kendi akıllı telefonunu satışa sunmak için son hazırlıkları tamamlıyor. Musically uygulamasını 800 milyon dolara satın aldıktan sonra ismini TikTok olarak değiştiren ve bu uygulama ile milyonlarca kullanıcıya ulaşan şirket, akıllı telefon üretiminde son aşamaya geldi. 

Uzak doğu basınında yer alan haberlere göre; TikTok'un CEO'su Yiming'in akıllı telefon pazarına uzun süredir girmek istediği ve bu hayalini gerçekleştireceği için çok mutlu olduğu ifade edildi. İddialara göre şirket, satışa sunacağı telefonu, şirketin bünyesinde bulunan uygulamaları yükleyecek. Böylece şirket, telefonu sattığı kişileri, uygulamaları kullanmak için teşvik edecek. 

ByteDance, Ocak ayında akıllı telefon üretimi için personel ve birçok patent almıştı. Ocak ayında akıllı telefon piyasasına gireceğinin sinyalini veren kuruluş, artık seri üretim için son detayları oluşturuyor. 

TikTok

ABD İLE ÇİN ARASINDA SOĞUK SAVAŞ YAŞANIYOR 

Amerika Birleşik Devletleri'nin son dönemde Çinli firmalara karşı aldığı önlemler de göz önünde bulundurulduğunda, şirketin ürettiği telefonları ABD'de satma ihtimali "yüzde sıfır" olarak değerlendiriliyor. Huawei'ye uyguladığı yaptırım nedeniyle şirketin kendi yazılımını üretmesine sebep olan ABD'nin, ülkeye yeni giriş yapacak bir Çin telefonuna müsaade etmeyeceği belirtiliyor. 

Şirketin, kendi uygulamalarını en iyi şekilde çalıştıracak biçimde üreteceği telefonun üst segment değil, daha çok uygun fiyatlı olacağı ifade ediliyor. ByteDance'ın ürettiği telefonlarını Çin ve Hindistan'a satması bekleniyor. 

Şirket, üreteceği telefonla Xioami ve Oppo gibi devlere "kafa tutmayı" planlıyor. 

TikTok

TIKTOK NEDİR? 

Birçok kesim tarafından "rahatsız edici" olarak tanımlanan TikTok uygulaması, 15 saniyelik videoların paylaşımı esasına dayanıyor. Bir dönem Vine ile meşhur olan kısa video trendi, bu kez TikTok ile hayat buluyor. 

2016 yılının Eylül ayında piyasaya sürülen uygulama, en hızlı büyüyen uygulama arasına girmiş ve "google play"de zirveye çıkmıştı. Uygulama sadece 15 saniyelik video paylaşımı değil, aynı zamanda canlı yayın yapılmasını da sağlıyor. Şu an 150 ülkede hizmet veren TikTok'un, 500 milyonu aşkın kullanıcısı bulunuyor.

TikTok
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'i başarılı buluyor musunuz?
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'i başarılı buluyor musunuz?