Tomris filmi televizyon ekranlarında sinemaseverler ile buluşuyor. Filmin çekim ve yayın ayrıntıları merak ediliyor. Tomris filmi nerede çekildi, Tomris filmi hangi ülkede çekildi, Tomris filmi hangi kanalda oynuyor, Tomris filmi ne zaman çekildi, Tomris filmi konusu ne, Tomris filmi oyuncu kadrosu karakterleri kim? sorularının yanıtları ortaya çıktı. Filmin oyuncu kadrosunda Tomris rolü ile Almira Tursyn, Argun Beg rolü ile Adil Akhmetov, Kharasp rolü ile Erkebulan Dayirov, Kurtun rolü ile Berik Aitzhanov, Sardana rolü ile Aizhan Lighg, Kiros rolü ile Gassan Mesud, Kavaz rolü ile Azamat Satibaldi ve Tana rolü ile Zarina Totaeva rol alıyor. Tomris filminde, bozkırların efsanevi kraliçesi Tomris’in hikayesi ekranlara geliyor. Tomris, M.Ö 6. yüzyılda kocasının ölümü üzerine tahta geçmek zorunda kalıyor. Bu sırada İskit-Saka İmparatorluğu dağılmak üzeredir. Ancak onun askeri dehası, taktiksel ve siyasi becerileri imparatorluğun yeniden Orta Asya'nın hakimi haline gelmesini sağlıyor. Pers İmparatorluğu ile yaptığı savaşta ordusunu komuta eden Tomris, savaşı kazanıp Türk tarihinin ilk kadın hükümdarı adını Türk ve dünya tarihine yazdırıyor. Tomris filminin çekildiği yer, çekim yeri, nerede çekilmiştir, hangi ülkeye ait, hangi kanalda oynuyor, kaç yılında çekildi, hikayesi nedir, oyuncu kadrosu karakterleri kim, gişe hasılat bilgileri ne sorularının yanıtları ve filme dair merak edilen detaylar haberimizde yakabet yer alıyor.

Kaçış Yok filmi nerede çekildi hangi ülkede hangi kanalda oynuyor oyuncuları isimleri konusu ne Kaçış Yok filmi nerede çekildi hangi ülkede hangi kanalda oynuyor oyuncuları isimleri konusu ne

Tomris filmi ne zaman çekildi?

Tomris filmi 2019 yılında çekildi. Aksiyon, drama ve tarih türlerinde çekilen film 25 Eylül 2019 tarihinde ilk gösterimini yaptı ve 9 Temmuz 2021 tarihinde Türkiye’de vizyona girdi. 2 saat 35 dakika süren Kazakistan yapımı film 6,5 milyon dolar bütçe ile çekildi. Ülkemizde 8 hafta vizyonda kalan film 20.427 kişi tarafından sinemalarda izlendi ve toplam 435.140 TL gişe hasılatı elde etti.

Tomris filmi nerede çekildi?

Tomris filmi Kazakistan’da çekildi. Filmin çekimleri için Kazakistan’ın farklı noktalarında çekim setleri kurularak çekimler tamamlandı. Filmin çekimlerine 2017 yılında başlandı. Filmde, Massagetae halkı eski Türk dilini konuşuyor. Pers halkı ise yeni Farsça konuşuyor. Filmde, M.Ö. 6. yüzyılda yaşayan Türk tarihinin en büyük kadın savaşçısı, İskit Türklerinin Başbuğu Tomris Hatun'un hayatı ve mücadelelerini izleyicilerle buluşuyor.

Tomris filmi hangi ülkede çekildi?

Tomris filmi Kazakistan ülkesinde çekildi. Filmin çekimleri Kazakistan’da tamamlandı. Filmin yönetmen koltuğunda Akan Sataev oturuyor. Filmin senaryosunu Aliya Nazarbayeva ve Timur Zhaksylykov yazdı. Filmin başrol oyuncusu olan Almira Tursyn aslında bir psikolog. Tomris rolünü oynaması için 15 bin kişi arasından seçildi. Profesyonel binicilik, okçuluk dersleri aldı ve ayrıca kılıç ve bıçak kullanmayı öğrendi.

Acı Tatlı Ekşi filmi nerede çekildi ne zaman çekildi hangi kanalda oynuyor oyuncuları isimleri Acı Tatlı Ekşi filmi nerede çekildi ne zaman çekildi hangi kanalda oynuyor oyuncuları isimleri

Tomris filmi konusu ne?

Tomris filmi, Massagetlerin kraliçesi ve dünyanın ilk kadın hükümdarı Türk Tomris Hatun ve Pers kralı Büyük Kiros hakkındaki hikâyeyi ekranlara getiriyor. Film, Tomris Hatun'un doğumundan başlayarak altıncı yüzyılda Sakaları birleştirmesini, İskit-Saka İmparatorluğu'nun başına geçmesini, hükümdarları olmasını ve pers kralı Kiros'a karşı savaşını anlatıyor. Tomris Hatun, askeri dehası, kıvrak zekası, taktiksel ve politik becerileriyle dağılmakta olan İskit-Saka İmparatorluğu’nu yeniden Orta Asya’nın hakimi yapıyor.

Tomris filmi hangi kanalda oynuyor?

Tomris filmi TRT 1 kanalında oynuyor. Film 27 Ağustos Pazar günü saat 22.15’te TRT 1 ekranlarında sinemaseverler ile buluşuyor. Yapımcıları Aliya Nazarbayeva, Svetlana Nam ve Erkebulan Dayirov olan filmin müziklerini Renat Gaisin ve Alim Zairov hazırladı. Kazakhfilm ve Sataifilm tarafından çekilen film, Fransa’nın 26. L’Étrange Festivali’nde Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nda Nouveau Tür Büyük Ödülü’nü yakabet giriş aldı.

Anka filmi nerede çekildi ne zaman çekildi hangi kanalda oynuyor oyuncuları isimleri konusu ne Anka filmi nerede çekildi ne zaman çekildi hangi kanalda oynuyor oyuncuları isimleri konusu ne

Tomris filmi oyuncuları isimleri

  • Almira Tursyn - Tomris, Massagetlerin kadın hükümdarı
  • Adil Akhmetov - Argun Beg, Tomris'in eşi
  • Erkebulan Dayirov - Kharasp
  • Berik Aitzhanov - Kurtun
  • Aizhan Lighg - Sardana, Tomris'in yardımcısı
  • Gassan Mesud - Kiros (Cyrus), Fars şahı
  • Azamat Satibaldi - Kavaz
  • Zarina Totaeva - Tana

Yeşil Yol filmi ne zaman çekildi hangi kanalda oynuyor konusu gerçek mi oyuncu kadrosu Yeşil Yol filmi ne zaman çekildi hangi kanalda oynuyor konusu gerçek mi oyuncu kadrosu