Tomris filmi televizyon ekranlarında izleyiciler ile buluşacak. Filmin çekim ve yayın ayrıntıları merak ediliyor. Tomris filmi nerede çekildi, Tomris filmi hangi ülkede çekildi, Tomris filmi ne zaman çekildi, Tomris filmi hangi kanalda oynuyor, Tomris filmi oyuncuları isimleri nedir sorularının yanıtları ortaya çıktı. Bir Kazak yapımı olan filmde, Massagetlerin kraliçesi ve dünyanın ilk kadın hükümdarı Türk Tomris Hatun ve Pers kralı Büyük Kiros hakkındaki hikaye ekranlara geliyor. Filmin başrol oyuncusu olan ve psikolog olan Almira Tursyn, Tomris rolünü oynaması için 15 bin kişi arasından seçilmiştir. Profesyonel binicilik, okçuluk dersleri alan Tursyn, ayrıca kılıç ve bıçak kullanmayı öğrenmiştir.

Tomris filminin oyuncu kadrosunda Almira Tursyn, Adil Akhmetov, Gassan Mesud, Aizhan Lighg ve Erkebulan Dayirov rol alıyor. Filmin yönetmen koltuğunda Akan Sataev oturuyor. Filmin senaryosunu Aliya Nazarbayeva ve Timur Zhaksylykov yazdı. Filmin yapımcıları arasında Aliya Nazarbayeva, Svetlana Nam ve Erkebulan Dayirov var. Filmin müziklerini Renat Gaisin ve Alim Zairov hazırladı. Kazakhfilm ve Sataifilm tarafından aksiyon, drama ve tarih türlerinde çekilen yapım 2 saat 36 dakika turkbet sürüyor. Tomris filminin çekildiği ülke, çekim yeri, kaç yılında çekildi, hangi kanalda oynuyor, başrol oyuncusu ve oyuncu kadrosu karakterleri sorularının yanıtları haberimizde yer alıyor.

Tomris filmi ne zaman çekildi?

Tomris filmi 2019 yılında çekildi. Filmin galası 25 Eylül 2019 tarihinde Kazakistan’ın Nur Sultan şehrinde yapıldı. 9 Temmuz 2021 tarihinde ise Türkiye’de vizyona girdi. 6,5 milyon dolar bütçe ile çekilen film ülkemizde 8 hafta vizyonda kaldı. 20 bin 427 kişi tarafından sinemalarda izlenen film, 435 bin 140 TL hasılat elde etti.

Demir Adam Iron Man filmi ne zaman çekildi hangi kanalda oynuyor konusu oyuncuları isimleri Demir Adam Iron Man filmi ne zaman çekildi hangi kanalda oynuyor konusu oyuncuları isimleri

Tomris filmi nerede çekildi?

Tomris filmi Kazakistan’da çekildi. Filmin çekimleri için Kazakistan’ın farklı noktalarında çekim setleri kuruldu. Çekimler 2017 yılında başladı. Filmde, Massagetae halkı eski Türk dilini konuşuyor. Pers halkı ise yeni Farsça konuşuyor. Film, Tomris Hatun’un doğumundan başlayarak Sakaları birleştirmesini, hükümdarları olmasını ve Pers Kralı Kiros'a karşı savaşını anlatıyor. Film farklı tarihlerde ve kanallarda izleyiciler ile buluşmaya turkbet giriş devam ediyor.

Tomris filmi hangi ülkede çekildi?

Tomris filmi Kazakistan ülkesinde çekildi. Film, Fransa’nın 26. L’Étrange Festivali’nde Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nda Nouveau Tür Büyük Ödülü’nü aldı. Tomris, bozkırların efsanevi Türk hükümdarı Tomris’in hikayesini konu ediyor. Tomris, M.Ö 6. yüzyılda kocasının ölümü üzerine tahta geçmek zorunda kalıyor. Bu sırada İskit-Saka İmparatorluğu dağılmak üzeredir. Ancak onun askeri dehası, taktiksel ve siyasi becerileri imparatorluğun yeniden Orta Asya'nın hakimi haline gelmesini sağlıyor.

Melisa Aslı Pamuk aslen nereli burcu ne sevgilisi kim oynadığı filmleri ve tv dizileri Melisa Aslı Pamuk aslen nereli burcu ne sevgilisi kim oynadığı filmleri ve tv dizileri

Tomris filmi hangi kanalda oynuyor?

Tomris filmi TRT 1 kanalında oynuyor. Film 17 Mart akşamı saat 20.00’de TRT 1 ekranlarında izleyiciler ile buluşacak.

Tomris filmi oyuncuları isimleri

  • Almira Tursyn - Tomris, Massagetlerin kadın hükümdarı
  • Aizhan Lighg - Sardana, Tomris'in yardımcısı
  • Gassan Mesud - Kiros, Fars şahı
  • Berik Aitzhanov - Kurtun
  • Adil Akhmetov - Argun Beg, Tomris'in eşi
  • Erkebulan Dayirov - Kharasp
  • Azamat Satibaldi - Kavaz

Ölmeden önce mutlaka izlenmesi gereken filmler listesi keyifle izlenecek filmler Ölmeden önce mutlaka izlenmesi gereken filmler listesi keyifle izlenecek filmler