Toyota Corolla modeli ile her yıl dikkatleri üzerine çekse de son 3 yılda yüzde 17 oranında gelişme gösterdiği Avrupa pazarında yapılanmaya gitmeye karar verdi. Toyota bu yeni marka ile Avrupa hafifçe ticari araç pazarında 2020 yılı için yüzde 50 gelişme ve yıllık 100 bin hafifçe ticari araç satışı hedefliyor. Bu hedef, bununla birlikte daha da güçlenmiş bir hafifçe ticari ürün gamı ile de desteklenecek.

Yeni marka stratejisi ile “Toyota Professional” ismini hayata geçiren Toyota, bu girişimiyle, markanın hafif ticari araçlara özel olarak odaklanmasını sağlayacak. Yeni Toyota hafifçe ticari araç merkezleri, hususi alan kişi deneyimleri sunacak. Bunlar içinde, yeni hafif ticari vasıta showroom konsepti, tam donanımlı sergileme araçları, konusunda uzman çalışanlar ve ticari vasıta kullanıcılarına yönelik, hususi olarak hazırlanmış internet sitesi olacak.

Yeni yapılanma ile birlikte Toyota PROACE CITY satışları 2020 senesinde başlamış olacak ve bu model, PROACE Van ile efsanevi Hilux pick-up modeline katılarak Toyota’nın hafif ticari ürün gamını genişletecek. Böylelikle Toyota Proace modelleri ile Avrupa’da hafifçe ticari vasıta segmentinin yüzde 75’ine hitap etmiş olacak. PROACE CITY ile segmentine farklı ve cazibeli bir seçenek olarak giriş yapacak olan Toyota, Avrupa’da hafifçe ticari vasıta pazarında yüzde 37’lik pazar payını da yeni modelleri ile artırmayı hedefliyor.

Farklı tasarımıyla dikkat çeken Proace City, ergonomik yükleme ve geniş yükleme alanı ile iki Euro paleti taşıyabilen nadir modellerinden biri olarak öne çıkıyor. Proace City, farklı yükleme ve koltuk konfigürasyonları ile birlikte farklı motor seçenekleriyle de her türlü iş ihtiyacını karşılayabiliyor. Yolcu taşıyabilen versiyonlar 5 ya da 7 koltuklu olarak tercih edilebiliyor. Proace City’nin üstün yükleme kapasitesi ise kısa modelde 3.3 metreküp ve uzun versiyonda Akıllı Kargo opsiyonuyla 4.3 metreküplük hacim sunuyor.

Proace City’nin motor seçenekleri içinde 75-130 HP güçlere sahip benzinli ve dizel motorlar yer alırken, 5-6 ileri manuel ya da 8 ileri otomatik şanzıman seçenekleri de bulunuyor. İklim değişikliği ve hava kalitesi mevzusundaki endişeler, birçok Avrupa şehrinde yeni yönetmeliklerin gelmesine yol açarken, Toyota bu ihtiyacı karşılamak amacıyla PROACE ve PROACE CITY modellerinin yüzde 100 elektrikli versiyonlarını da sunmaya hazırlanıyor.

Proace City sekiz inçlik dokunmatik ekranında, MirrorLink, Apple CarPlay ve Android Auto şeklinde özelliklerle cep telefonuyla eşleşme imkânı da sunuyor. Navigasyon ve online özelliklere buradan erişilirken, sesli komut benzer biçimde özellikler de kullanılabiliyor. Proace City aynı zamanda cama yansıtmalı gösterge ekranında, sürücüye hız limitleri, navigasyon benzer biçimde önemli detayları gösteriyor.

Toyota modellerinde Toyota Yaris Cross modeli gibi güvenlikten de ödün verilmedi. Proace City’nin hem camlı van hem de açık oturum van versiyonlarında bir dizi artırılmış emniyet özellikleri bulunuyor. Ön Çarpışma Önleyici Sistem, Trafik İşaretleri Tanıma Sistemi, Şerit Takip Asistanı, Adaptif Hız Sabitleme Sistemi ve şoför bitkinlik ihtar sistemi şeklinde özellikler sunuluyor. Toyota markasının pek çok modeli yer almakta olup, bir Toyota sahibi olmak isteyenler Toyota fiyat listesi üzerine göz atmadan karar vermemelidir.